Reklama

Kultura

Wystawa fotografii Tadeusza Poźniaka „Spotkania”

Aneta Gieroń
Dodano: 26.09.2023
Delfina Przeszłowska-Byjoś, Bartłomiej Bijoś i ich synek; Joanna Baran i Rafał Wilk. Fot. Tadeusz Poźniak
Delfina Przeszłowska-Byjoś, Bartłomiej Bijoś i ich synek; Joanna Baran i Rafał Wilk. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Wystawa zdjęć znakomitego rzeszowskiego fotografa, Tadeusza Poźniaka już 6 października o godz. 16.30  w ogrodzie Letniego Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Okręgowa Izba Lekarska. Okazja jest niezwykła – jubileusz 25-lecia pracy zawodowej autora. Nieprzypadkowa jest też nazwa wystawy „Spotkania”, bo przecież przez ponad dwie dekady zgromadził nie tylko setki tysięcy zdjęć, ale na swojej drodze spotkał wiele osób, które na zawsze odmieniły go jako człowieka i artystę. W przestrzeni ogrodu Pałacyku Lubomirskich zobaczymy 25 czarnobiałych portretów.

Ta wystawa jest nam szczególnie bliska – od 15 lat Tadeusz jest stałym współpracownikiem magazynu VIP Biznes&Styl oraz portalu BIZNESISTYL.pl. Od lat podglądamy i doceniamy jego ogromne zaangażowanie, kreatywność, pracowitość i… optymizm. W fotografii nie ma dla niego rzeczy niemożliwych! W ciągu 25 lat zatrzymał w kadrze najważniejsze wydarzenia i najpiękniejsze zakątki Podkarpacia. Przed jego obiektywem stanęło tysiące osób z Podkarpacia, Polski i wszyscy docenili jego mistrzowskie portrety. Już za kilka dni portrety kilkudziesięciu osób, z którymi Tadeusz Poźniak czuje się też emocjonalnie związany, będzie można oglądać w samym sercu Rzeszowa. Zachwyci Was m.in. śp. Jerzy Wygoda, mistrz fotografii, mentor i autorytet Tadeusza. Będą też portrety: Anny Hass-Brzuzan i jej męża Krzysztofa Brzuzana, wspaniałych rzeszowskich artystów; Ilony Małek, dziennikarki TVP3 Rzeszów; Rafała Wilka, utytułowanego sportowca; czy Małgorzaty Pruchnik-Chołka i jej męża Michała Chołka, rzeszowskich aktorów. Będzie również Joanna Baran, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz i nas nie zabraknie, czyli firmy Sagier, wydawcy magazynu VIP Biznes&Styl oraz portalu BIZNESISTYL.pl w składzie: Aneta Gieroń, Alina Bosak, Adam Cynk i Dariusz Chyła.

Tadeusz Poźniak i jubileusz 25-lecia pracy fotografa

– Postanowiłem podsumować 25 lat mojej pracy zawodowej nowym projektem fotograficznym. Uciekłem w ten sposób od rozterek, co wybrać z tych wszystkich setek tysięcy fotografii, które w różnych miejscach: czasopismach, albumach, a także na wystawach  były już przecież prezentowane – opowiada Tadeusz Poźniak. – Jubileusz to czas świętowania. Największa radość, to możliwość dzielenia się z najbliższymi tym, co jako fotografowi w codziennej pracy sprawia mi najwięcej przyjemności – portretem. Portret uznawany jest za sztukę trudną, bo trzeba wydobyć w nim rysy ludzkiego charakteru, uchwycić ważny szczegół osobowości. Każdy człowiek ma swoją niepowtarzalną historię, doświadczenia i przeżycia, za którymi kryje się wiele emocji i uczuć. Fotograf decyduje, które z nich pokazać.

Tadeusz podkreśla, że dla niego w fotografii najważniejsze jest światło, forma oraz przekazywana treść. W przypadku „Spotkań” w atelier tak ustawiał lampy, aby bohaterowie nie tylko byli oświetleni właściwym światłem, ale by to światło wydobywało się z nich samych – z ich wnętrz, spojrzeń czy gestów. Komponując kadr w czerni i bieli zależało mu, aby przez ciekawą formę światłocieni mocniej uwypuklić to, co jest najważniejsze w fotografii, i to, co jest najpiękniejszą stroną człowieczeństwa.

– Kiedyś fotografowie uwieczniali rzeczywistość, żeby pokazać innym, jak wygląda świat. Dziś znamy go już doskonale z setek milionów obrazów; zmieniła się też diametralnie funkcja rola fotografii. Współczesne fotografie pokazują bardziej nas samych, naszą wrażliwość i nasze spojrzenie na rzeczywistość – dodaje.

Zależy mi, aby moje zdjęcia budziły emocje, wzruszały, były przedmiotem poszukiwań i własnych interpretacji. Każdy bowiem spojrzy na nie nieco inaczej, zrozumie po swojemu. To na tym właśnie polega bogactwo zamrożonego kadru – tłumaczy fotograf.

Osoby prezentowane na wystawie to osoby, które były w jakiś sposób obecne na jego drodze życia zawodowego. Zostawiły na niej niepowtarzalny ślad. Teraz ponownie stanęły przed obiektywem, a Tadeusz starał się robić wszystko, aby na nowo je odkryć.

– Podziwiam je. Mają takie umiejętności i talenty, których brakuje mnie samemu. To mój wyraz szacunku – mówi. – Realizując ten projekt zdałem sobie sprawę, że jakaś cząstka mnie jest w każdym z tych portretów.

Na tym fotografowania nie kończę – śmieje się Tadeusz Poźniak. – Cieszę się, że fotografia była i jest moją życiową pasją. Praca sprawia mi przyjemność i daje dużo satysfakcji. Nie pozwala także ani na chwilę się zatrzymać. Dlatego wciąż będę wychodził na spotkanie z nowym. I konsekwentnie szukał najlepszego światła.

Tadeusz Poźniak, rocznik 1975. Fotografia, to dla niego największa życiowa pasja i zawód w jednym. Zaczęło się od dyplomu animatora kultury o specjalności fotografia zdobytego w 1998 r. w Krośnie. Bardzo szybko został też fotoreporterem dla „Gazety Wyborczej” w Rzeszowie oraz największego dziennika na Podkarpaciu – Gazecie Codziennej „Nowiny” (2000 – 2009). Od 2008 roku jest stałym współpracownikiem firmy Sagier – wydawcy dwumiesięcznika „VIP Biznes&Styl” oraz portalu BIZNESISTYL.pl. Specjalizuje się w fotografii reklamowej, wizerunkowej, portretowej oraz reportażach z wydarzeń lokalnych i regionalnych. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu „Śladami Jana Pawła II” w Krośnie (I miejsce, 2005 rok), Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Jan Paweł II – pamięć i obecność” (I miejsce, 2006 rok) czy ogólnopolskiego konkursu na Fotografię Roku przyznaną przez grupę Media Regionalne w Warszawie (I nagroda, 2008 rok). Fotografie Tadeusza Poźniaka były wielokrotnie publikowane w regionalnych i ogólnopolskich wydawnictwach albumowych, książkach oraz w prasie. W 2005 roku został uhonorowany Srebrnym Medalem Fotoklubu RP za dotychczasową twórczość artystyczną w fotografii. Obecnie pełni funkcję jurora w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Śladami Józefa Ulmy”.

Wernisaż „Spotkania” jest częścią projektu “Patrz!Szeroko – V Rzeszowski Weekend Fotografii” dofinansowanego z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy