Reklama

Kultura

Teatr zabezpiecza stary gmach, planuje nowy i gra

Alina Bosak
Dodano: 07.09.2023
Zabytkowy budynek Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Fot. Archiwum Biznesistyl.pl
Zabytkowy budynek Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Fot. Archiwum Biznesistyl.pl
Share
Udostępnij

W czasie wakacji fundamenty zabytkowego gmachu, w którym mieści się Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zabezpieczono palami, aby wzmocnić konstrukcję budynku. To część zaplanowanej na siedem lat inwestycji. Równolegle planowana jest budowa nowych scen i galerii Szajny. Nowoczesna, złożona z kilku brył konstrukcja wyrośnie od ulicy Cieplińskiego i ma być jednym z najciekawszych projektów architektonicznych miasta. A to wszystko bez przerw w pracy teatru. Repertuar na nowy sezon już zaplanowany.

Inwestycje, które rozpoczął w tym roku Teatr im. Wandy Siemaszkowej w swojej siedzibie przy ul. Sokoła, rozplanowano aż na siedem lat. To dlatego, że prace odbywają się tylko w okresie wakacyjnych przerw. Jedyna zawodowa scena dramatyczna na Podkarpaciu nie przewiduje przerw w realizacji repertuaru także na czas budowy nowej sceny, który szczegółowy projekt jest już na ukończeniu.

– Dostosowujemy zabytkowy budynek naszego teatru do wymagań ochrony przeciwpożarowej. W tym roku realizujemy pierwszy, najtrudniejszy etap tego zadania. Rozpoczęliśmy go w połowie czerwca, a zakończymy 30 września – mówi Jolanta Rozmus, pełnomocnik dyrektora ds. inwestycji w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. – Wykonaliśmy już palowanie fundamentów, które ma za zadanie wzmocnienie fundamentów Dużej Sceny, gdzie znajduje się także malarnia, stolarnia. Ten etap obejmował także przeniesienie głównej rozdzielni elektrycznej oraz odnowienie sanitariatów. Kolejny etap tej inwestycji będzie realizowany w przyszłym roku w podobnym okresie od lipca do września. Całość prac zostanie zakończona w 2029 roku.

Inwestycji obejmuje bardzo duży zakres prac, choć te najbardziej zauważalne, jak prace przy fundamentach, które prowadzono na zewnątrz budynku, zostały już zakończone. Grunt pod zabytkowym budynkiem dawnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w którym mieści się teatr wzmocniono stosując metodą jet grouting (mieszanie gruntu z zaczynem, najczęściej cementowym, wtłaczanym strumieniowo pod bardzo wysokim ciśnieniem).

Taką konieczność wskazano w ekspertyzie technicznej budynku. Stoi on na potoku Mikośka. Pod naszą działką biegną trzy ogromne kolektory deszczowe, więc ten teren nie jest wystarczająco stabilny, dlatego konieczne było wzmocnienie gruntu. I ta część inwestycji musiała być wykonana jako pierwsza, zanim zabierzemy za dostosowanie klatek schodowych, instalacji elektrycznej, przeciwpożarowej, wymienimy drzwi itd. – tłumaczy Jolanta Rozmus.

Kosztorys całego projektu to ok. 30 mln zł. Przy wieloletniej inwestycji i inflacji może one jednak wzrosnąć.

Nowy gmach teatru z ogrodami na dachach

Pracy teatru ma także nie zakłócać inwestycja, która może się rozpocząć w ciągu najbliższych 1-2 lat. Mowa o nowym gmachu teatru, który powstanie na działce sąsiadującej z al. Cieplińskiego i ma być jednym z ciekawszych budynków w mieście.

– Jesteśmy w trakcie realizacji prac projektowych budynku nowej sceny. Będzie on finansowy z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia (FEdP). Na to pozakonkursowe zadanie zarezerwowano ok. 56 mln zł. Projekt budowlany jest już złożony w wydziel architektury, a trwają prace nad projektami technicznymi, projektami wnętrz, technologii scenicznej. Planujemy zakończyć je do końca roku. Na początku 2024 roku przygotujemy dokumentację aplikacyjną do programu FEdP – opisuje Jolanta Rozmus.

Wstępną koncepcję nowego budynku teatru już opisywaliśmy. Będzie on budowany na działce należącej do teatru, obok gmachu „Sokoła”, ale od strony al. Cieplińskiego. Powstanie na miejscu niewielkiego budynku magazynu, który dziś znajduje się na teatralnym placu i am sięgać do skarpy, niemal do przystanku autobusowego przy głównej ulicy. Wkomponowane zostaną w projekt stojące tu dwa wiekowe dęby – pomniki przyrody.

– Budynek będzie mieścił nowa scenę z widownią dla 180-200 widzów, a także „młodą scenę” dla prac pedagogicznych i realizacji spektakli z młodzieżą. Zaplanowano również salę prób, która będzie odzwierciedleniem naszej Dużej Sceny, aby nie blokować w trakcie przygotowywania nowych spektakli największej sceny teatru – wyjaśnia pełnomocnik dyrektora ds. inwestycji.

Wstępna wizualizacja budynku Nowej Sceny

W nowym budynku będą też pomieszczenia administracyjne, archiwum zakładowe, nowe garderoby, bufet, pokoje gościnne dla artystów i reżyserów. Cały obiekt obejmuje cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. Będzie zbudowany z kilku brył. W jednej z nich, odrębnej, znajdzie się magazyn dekoracji.

Od Cieplińskiego wejście do galerii Szajny

Chociaż szczegółowe prace nad projektem jeszcze trwają, wiadomo, że zaplanowano także galerię prac prof. Józefa Szajny. Będzie do niej niezależne wejście od strony Cieplińskiego. Od strony przystanku będzie się wchodzić w podcienie głównej bryły budynku. Zaplanowano także ogrody bagienne na trzech dachach obiektu. Projekt opracowuje pracownia Plus3 Architekci z Warszawy.

Kiedy projekt zostanie zaakceptowany do dofinansowania, co powinno stać się w przyszłym roku, teatr chce od razu przystąpić do wyłonienia głównego wykonawcy. – W założeniach programowych teatru zakończenie realizacji budynku jest planowane na koniec 2026 roku – podsumowuje Jolanta Rozmus.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy