Na sześć dni Rzeszów stanie się królestwem teatrów dla dzieci, młodzieży, ale i dorosłych. Oglądać je będzie można nie tylko na zamkniętej scenie. Aktorzy wystąpią w Ogrodach Bernardyńskich, na Rynku, a przed Teatrem Maska codziennie o 16. Będą czytać bajki. Tegoroczna Maskarada – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy to aż 18 przedstawień. Będzie i coś dla 1,5-rocznych Naj najów, i filozoficzne bajki dla dzieci i dorosłych. Bilety już w sprzedaży.
W tym roku rzeszowska Maskarada potrwa aż sześć festiwalowych dni, od 14 do 19 maja. Teatr Maska, gospodarz festiwalu, przygotował bogaty program, na który składa się 18 przedstawień. – jedenaście z nich to spektakle konkursowe, siedem – w tym otwierający festiwal premierowy „Tylko jeden dzień” w reżyserii Jacka Popławskiego, który jest naszą najnowszą premierą zaprezentujemy poza konkursem – informuje Monika Szela, dyrektor Teatr Maska i dodaje, że w tym roku festiwal otrzymał 200 tys. zł dofinansowania – połowa pochodzi z budżetu Gminy Miasta Rzeszowa, a połowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Program Maskarady został przygotowany tak, by była to propozycja uniwersalna i pozwoliła mieszkańcom Rzeszowa obejrzeć spektakle dla każdej kategorii wiekowej. Zaprosiliśmy teatry formy z różnych stron Polski, a nawet świata. Będzie coś dla 1-1,5-rocznych maluchów, dla przedszkolaków, dzieci starszych i młodzieży. Repertuar jest bardzo ciekawy, trochę filozoficzny i skłaniający do głębszej refleksji – opowiada Jacek Popławski, dyrektor artystyczny Maski.
Organizatorzy magią teatralnej opowieści chcą skusić także przypadkowych przechodniów. Stąd aż cztery spektakle plenerowe. Pierwszy będzie można obejrzeć już pierwszego dnia festiwal, 14 maja, o godz. 13.30 w Ogrodach Bernardyńskich. Teatr PIKI ze Słowacji przedstawi tam „Historię o dziewięciu miesiącach”. – To wspaniałe, rodzinne przedstawienie, odpowiednie już dla 3-latków – zachęca dyrektor Popławski. – Słowaccy aktorzy przygotowują je w języku polskim.
Tego samego dnia „Silence/Cisza w Troi” wystawi na Rynku Teatr Biuro Podróży. I to jest już propozycja adresowana dla widza starszego, od lat 16.
– W tym roku szczególne miejsce w programie Maskarady zajmą spektakle w reżyserii Marcina Jarnuszkiewicza – opisuje Jacek Popławski. – To wybitny reżyser i scenograf, którego bardzo chciałem zaprosić do zrealizowania spektaklu w Teatrze Maska. Niestety, zmarł we wrześniu ubiegłego roku. Postanowiliśmy jednak, że pokażemy w Rzeszowie te spektakle, które przygotował i jeszcze są wystawiane. Udało nam się zaprosić trzy przedstawienia: zrealizowany w 2013 roku w warszawskim Teatrze Baj spektakl „Gęś, śmierć i tulipan”, „Wielkie pytanie” z Teatru Pinokio oraz „Całe królestwo króla” Teatru Animacji. Pozostałe propozycje festiwalowe także wpisują się w klimat teatru tego wybitnego artysty – jego spokojnej narracji, dającej czas na przyjrzenie się kreowanemu na scenie światu. Idąc za jego myśleniem o sztuce, proponujemy teatr bez wielosłowia, stawiający pytania dotyczące kondycji człowieka i jego miejsca w świecie. Odpowiadający na ważne pytania i podejmujący ważne tematy. Próbujący ukazać to, co nieuchwytne, co pozostaje poza słowami.
Jak zapewniają gospodarze, twórcy przedstawień, które znalazły się w programie tegorocznej Maskarady, nie mizdrzą się do młodej widowni, ale tratują ją jak mądrego partnera w ważnej, choć czasem trudnej rozmowie. A przy tym ani przez chwilę nie nudzą – bawiąc i wzruszając, opowiadając zaskakujące historie. Tak też zapowiada się otwierająca tegoroczny festiwal premiera „Maski” – spektakl „Tylko jeden dzień” w reż. Jacka Popławskiego. Do realizacji zaproszono międzynarodową ekipę złożoną ze znanych i cenionych w środowisku realizatorów. Scenografię zaprojektuje Julia Skuratova z Litwy, a muzykę skomponował Pavel Helebrand. Przedstawienie zrealizowane na podstawie sztuki Martina Baltscheita jest afirmacją życia, pomimo ulotności wszystkiego, co nas otacza. Lekka i dowcipna forma, w jakiej ujęto trudny zarówno dla dzieci jak i dorosłych temat przemijania, pomaga „oswoić” problem odejścia, żalu i godzenia się ze stratą kogoś bliskiego.
Na Maskaradzie będzie można także zobaczyć między innymi „Pomnik” Wrocławskiego Teatru Lalek – spektakl przedstawiający historię budowy największego pomnika Stalina, przepełniony iście czeską ironią i dystansem, jest jednocześnie bolesną diagnozą współczesności. Pokazany zostanie także „Król Maciuś Pierwszy” w reżyserii Konrada Dworakowskiego – opowieść o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły. Ciekawą propozycją będzie także spektakl – serial w odcinkach, czyli zrealizowane w konwencji fotoplastykonu przedstawienie „Sekrety Szekspira” w wykonaniu Teatr Sztuk.
Do Rzeszowa przyjadą także teatry ze Słowacji, Rosji i Polski. Swój spektakl zaprezentuje Nori Sawa – pochodzący z Japonii artysta, który od lat mieszka w Czechach. Twórca ten – posługujący się bardzo ciekawą techniką, przygotuje z zespołem Teatru Maska pierwszą premierę następnego sezonu teatralnego. Widzowie zobaczą również Grupę Coincidentia, Teatr Banialuka czy Teatr Baj, Karlsson Haus z Sankt Petersburga.
Przedstawienia będą prezentowane w plenerze i na obu scenach teatru. Konkursowe spektakle oceniać będzie jury profesjonalne i dziecięce, zostanie także przyznana nagroda tajnego jurora. Wśród imprez towarzyszących są spotkania z twórcami, warsztaty, wystawy, czytania dramatu i panel poświęcony twórczości Marcina Jarnuszkiewicza, prowadzony przez dr. hab. Tadeusza Kornasia z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Bilety w cenie 15-20 zł już można nabyć w kasie teatru i online. Na część spektakli i wszystkie wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.
MASKARADA – MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRÓW OŻYWIONEJ FORMY (PROGRAM)
14.05, niedz.,
13.30 HISTORIA O DZIEWIĘCIU MIESIĄCACH (TEATR PIKI),
spektakl plenerowy, Ogrody Bernardyńskie, 3+, wstęp wolny
16.00 CZYTAMY BAJKĘ
performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny
20.30 SILENCE / CISZA W TROI(TEATR BIURO PODRÓŻY),
spektakl plenerowy, rzeszowski rynek, 16+, wstęp wolny
15.05, pon.,
9.00 POKAZY SZKÓŁ TEATRALNYCH (PWST W KARAKOWIE WYDZIAŁ LALKARSKI WE WROCŁAWIU)
(SK), wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc
16.00 CZYTAMY BAJKĘ
performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny16.00 POKAZY SZKÓŁ TEATRALNYCH(AKADEMIA TEATRALNA W WARSZAWIE WYDZIAŁ SZTUKI LALKARSKIEJ W BIAŁYMSTOKU)
(SK), wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc
17.00 TYLKO JEDEN DZIEŃ (TEATR MASKA W RZESZOWIE),
(DS), 6+, PREMIERA!
16.05, wt.,
10.00 CAŁE KRÓLESTWO KRÓLA (TEATR ANIMACJI)
spektakl konkursowy, (DS) , 7+
16.00 CZYTAMY BAJKĘ
performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny17.00 NAJ(TEATR LALKI I AKTORA W WAŁBRZYCHU)
spektakl konkursowy (SK), 1+
19.00 POMNIK(WROCŁAWSKI TEATR LALEK),
spektakl konkursowy, (DS), 15+
17.05, śr.,
9.00 PROSTA HISTORIA(LALE.TEATR I WROCŁAWSKI TEATR LALEK),
spektakl konkursowy (SK), 4+
11.00 GĘŚ, ŚMIERĆ I TULIPAN (TEATR BAJ),
spektakl konkursowy, (DS), 10+, spektaklowi towarzyszyć będą warsztaty
16.00 CZYTAMY BAJKĘ
performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny19.00 WANIA. OPOWIEŚĆ O WANI I TAJEMNICACH ROSYJSKIEJ DUSZY (KARLSSON HAUS),
spektakl konkursowy, (DS), 15+spektakl z napisami w języku polskim
20.30 TEATR MARCINA JARNUSZKIEWICZA – PROWADZENIE DR. HAB. TADEUSZ KORNAŚ
wstęp wolny
18.05, czw.,
10.00 RÓŻOWY GOŚĆ(TEATR GULIWER),
spektakl konkursowy, (DS), 4+
16.00 CZYTAMY BAJKĘ
performatywne czytanie współczesnych dramatów dla dzieci i młodzieży, parking przy Teatrze Maska, wstęp wolny19.00KRÓL MACIUŚ PIERWSZY(TEATR BANIALUKA),
spektakl konkursowy, (DS),10+
19.05, pt.,
9.00 BAŚNIE (NORIYUKI SAWA)
spektakl konkursowy (SK), 4+, spektaklowi towarzysza warsztaty z teatru cieni
10.00 WIELKIE PYTANIE(TEATR PINOKIO)
spektakl konkursowy, (DS), 10+, spektaklowi towarzyszą warsztaty
18.00 SEKRETY SZEKSPIRA: TYTANIA I OBERON(TEATR SZTUK)
spektakl plenerowy prezentowany poza konkursem, parking przy Teatrze Maska, 16+, wstęp wolny
20.00 THE MONSTRUM BAND(GRUPA COINCIDENTIA & TEATR LALKI I AKTORA „KUBUŚ”),
spektakl konkursowy, (DS), 16+
21.30SEKRETY SZEKSPIRA: DEMETRIUSZ I HELENA(TEATR SZTUK)
spektakl plenerowy prezentowany poza konkursem,parking przy Teatrze Maska, 16+, wstęp wolny
DS – duża scena
SK– Scena Kacperek