Reklama

Kultura

Od środy “Opowieść wigilijna” w “Teatrze Maska”

Aneta Gieroń
Dodano: 27.11.2023
Opowieść wigilijna w Teatrze Maska, Fot. Tadeusza Poźniak
Opowieść wigilijna w Teatrze Maska, Fot. Tadeusza Poźniak
Share
Udostępnij

Kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem w Teatrze „Maska” w Rzeszowie warto znaleźć wolny termin i koniecznie wybrać się na „Opowieść wigilijną” – najpopularniejszą na świecie bożonarodzeniową opowieść. Piękną, bo ze świetną scenografią, kostiumami, muzyką, wszystko w tradycyjnym, wiktoriańskim stylu z czasów bliskich Karolowi Dickensowi, wyreżyserowaną przez Czesława Sieńko. Spektakle od 29 listopada do 22 grudnia.

Piękny, wzruszający spektakl, który na 90 minut zabiera nas do XIX – wiecznego Londynu, a podróż jest iście bajkowa, bo nie brakuje jej rozmachu i dbałości o szczegóły. Są londyńskie latarnie gazowe, prószący śnieg, przedświąteczny gwar londyńskiej ulicy, wierne stroje i fryzury z epoki, nawet wiktoriański kominek, jakiego nie może zabraknąć w żadnym angielskim domu. Do tego piękna muzyka, choreografia i poruszający Robert Luszowski w roli Ebenezera Scrooge’a.

Opowieść wigilijna na deskach Teatru Maska

„Opowieść wigilijna” szuka odpowiedzi na uniwersalne pytanie: Co jest najważniejsze w życiu? Dla Ebenezera Scrooge’a, bohatera opowieści, najważniejsze są pieniądze, dają mu władzę nad innymi, a tym samym są kluczem do szczęśliwego życia. Scrooge od lat każdą chwilę poświęca na powiększanie swojego majątku. Pracuje nawet w Boże Narodzenie, które uważa za stratę czasu i pieniędzy. Opryskliwy i gburowaty, jest bezwzględnym pracodawcą i odpychającym wujem dla jedynego syna swojej zmarłej siostry.

Czy jest szczęśliwy? Zapytany o to, pewnie wzruszyłby ramionami i odburknął, że nie ma czasu na głupoty. Może dodałby, że byłby szczęśliwszy, gdyby inni ludzie nie szukali ciągle okazji, by sięgnąć do jego kieszeni. I pewnie nie zmieniłby nic w swoim życiu, gdyby nie wigilijna noc i szczególni, choć przerażający goście – duchy przeszłych, obecnych i przyszłych Świąt Bożego Narodzenia oraz duch Jakuba Marleya – jego zmarłego partnera w interesach, którzy zawitali do jego domu.

Najpopularniejsza na świecie bożonarodzeniowa opowieść Dickensa

Duchy pokazują mu wydarzenia z jego przeszłego, teraźniejszego i przyszłego życia, a Ebenezer ma okazję, by poddać osądowi słuszność swoich decyzji i życiowych wyborów… Nagle dociera do niego, że od lat nie spotkał się z przyjaciółmi ze swojej rodzinnej miejscowości, dla pieniędzy rozstał się z kobietą, którą przed laty kochał, w końcu nie zrobił nic, by wspomóc rodzinę i chorego syna bardzo oddanego mu subiekta.

„Opowieść wigilijna” jest naszą odwieczną tęsknotą za światem, gdzie dobro i miłość zwyciężają i gdzie zawsze jest jeszcze czas, by poprawić swoje życie, w którym najważniejszy jest drugi człowiek. Dlatego dzieci będą zachwycone bajkowym światem na scenie, dorośli zaś na dłuższą chwilę przeniosą się do krainy, o jakiej dawno już pewnie zapomnieli, ale o której podświadomie marzy każdy z nas. 

Autor: Karol Dickens
Wg tłumaczenia: Krystyny Tarnowskiej
Adaptacja i reżyseria: Czesław Sieńko
Scenografia: Izabela Toroniewicz-Wyszomirska
Muzyka: Robert Łuczak
Choreografia: Marta Bury

Obsada: Jadwiga Domka, Natalia Zduń/Katarzyna Lewandowska, Ewa Mrówczyńska, Anna Kukułowicz, Anna Złomańczuk, Kamil Dobrowolski, Tomasz Kuliberda, Bogusław Michałek, Robert Luszowski, Andrzej Piecuch, Maciej Owczarek.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy