Reklama

Kultura

W czwartek na WSPiA startuje Festiwal WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie

Opracowanie Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 16.11.2016
30103_glowne
Share
Udostępnij

Ponad 30 projekcji, prawie 20 filmów, cztery miejsca festiwalowe oraz wykłady przedstawicieli Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka i pracowników WSPiA – to propozycje przygotowane przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą na 14. Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie”. Festiwal, organizowany przez rzeszowską uczelnię, odbywa się w stolicy Podkarpacia już po raz dziesiąty.

Tegoroczna rzeszowska edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 17 do 20 listopada 2016 r. Filmy z całego świata dotyczące praw człowieka będzie można zobaczyć w rzeszowskim kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, Wojewódzkim Domu Kultury, Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale oraz w kawiarni Powoli Cafe w Rzeszowie.

Najwięcej filmów, bo aż 15, uczestnicy Festiwalu zobaczą we WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Tam impreza potrwa dwa dni (17 i 18 listopada). W LO w Boguchwale w czwartek, 17 listopada, zaplanowano 7 projekcji. W kawiarni Powoli Cafe w sobotę, 19 listopada, wyświetlonych zostanie 6 filmów, a w WDK 20 listopada można będzie zobaczyć 3 zagraniczne produkcje.

Imprezie towarzyszyć będą także wykłady i spotkania. W czwartek, 17 listopada, z uczestnikami Festiwalu spotka się Daniel Witko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, który opowie o „Prawa człowieka w kontekście kryzysu uchodźczego w Europie”. W piątek, 18 listopada, odbędzie się wykład ks. dr. Marka Story z WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej na temat „Społecznych aspektów dyskryminacji”.

W tym roku na Festiwalu Filmowym „WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie” zobaczyć będzie można produkcje z Syrii, Kanady, USA, Jordanii, Francji, Holandii, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Holandii, Gwatemali, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Afganistanu i Kuby. Nie zabraknie także filmów polskich reżyserów. Wśród 20 wybranych filmów są głównie produkcje, które otrzymały wiele prestiżowych nagród na światowych festiwalach filmowych. Filmy dotyczą problemów ludzi walczących o wolność oraz łamania podstawowych praw człowieka, w tym poruszają tematy związane z problemami współczesnego świata.

Ważnym punktem Festiwalu Filmowego w WSPiA będzie rozstrzygnięcie Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka. Uczestniczyło w nim prawie 250 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. Jak co roku w pierwszym dniu Festiwalu w Auli WSPiA wręczone zostaną cenne nagrody dla uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z testem z wiedzy o prawach człowieka.

Objazdowy Festiwal Filmowy „WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą od 2007 r. i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co roku bierze w nim udział około 4 tys. osób, głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jest to największy Objazdowy Festiwal Filmowy organizowany w Polsce. Oprócz możliwości obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz praw człowieka.

 W Polsce festiwal organizowany jest od 2003 r. przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Społecznym Instytutem Filmowym.

Wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.wspia.eu oraz na www.facebook.com/klubfilmowywspia . Szczegółowy program znajduje się też na zamieszczonym obok plakacie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy