Reklama

Kultura

W “Podróży” do wiary, nadziei i miłości. Festiwal “Źródła Pamięci”

Aneta Gieroń
Dodano: 25.09.2015
22038_0K3A0055
Share
Udostępnij
O piątej już edycji festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor” jako bardzo udanej można mówić z wielu powodów, choć jednym z najważniejszych są aż trzy premiery rzeszowskich teatrów: “Bieguny” Teatru Maska i neTTheatre, “Podróż” Teatru Przedmieście i “Łagodna” Teatru O. de. La. „Bieguny” i „Podróż” zachwyciły. Anecie Adamskiej z „Teatru Przedmieście”, na podstawie biblijnej historii Józefa i jego braci udało się stworzyć bardzo osobistą i wzruszającą opowieść, w której widz dotyka wartości podstawowych: wiary, nadziei i miłości. W tym na wskroś cynicznym świecie, niezwykła jest to podróż.
 
Scenariusz „Podróży” powstał na podstawie monumentalnej, XX- wiecznej powieści „Józef i jego bracia” znakomitego niemieckiego prozaika, Tomasza Manna. Wybór szczęśliwy, zważywszy, że opowieść mająca charakter przypowieści, uniknęła z jednej strony języka archaicznego, ale i nie pozwoliła wkraść się na scenę potocznym dialogom. 
 
– To bardzo osobiste przedstawienie – nie kryje Aneta Adamska, reżyserka i autorka scenariusza, także pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna „Źródeł Pamięci”. – W roli Józefa występuje mój 16-letni syn Jakub, który jest prawie w tym samym wieku, co jego biblijny bohater – Józef miała 17 lat, gdy bracia wtrącili go do studni i gdy rozpoczęła się jego wieloletnia rozłąka z rodziną. Ten spektakl, to także podsumowanie mojej 15-letniej podróży teatralnej – tyle lat ma już „Teatr Przedmieście”.
 
Historia biblijnego Józefa i jego braci, to opowieść o braterstwie, a właściwie jego coraz większym deficycie w naszym codziennym życiu i kontaktach międzyludzkich. „Podróż” to także manifest wiary w Boga i bezwarunkowej ufności. Na tej płaszczyźnie niezwykle mocno przypomina książkę „Dotknij Boga” młodego rzeszowianina, Patryka Świątka, który pewnego dnia wychodzi z domu bez grosza w kieszeni i kart kredytowych w portfelu i zdaje się na Boga. Postanawia kilka tygodni spędzić w drodze, odwiedzając kolejne wspólnoty zakonne i podróż ta niezwykle odmienia go jako człowieka – uzmysławia mu, co jest miarą naszego człowieczeństwa. Taką absolutną ufność w Boga i wiarę w drugiego człowieka odnajdujemy w Józefie – głównym bohaterze „Podróży”. Bez względu na doświadczenia, on wierzy w ich sens – leżąc w pustej studni wepchnięty przez braci, wędrując z handlarzami, przebywając w więzieniu i czekając na pewną śmierć, będąc namiestnikiem na dworze faraona – wszędzie tam widzi zamysł Boga. Józef swoje miłosierdzie okazuje nawet braciom, którzy przed laty wrzucając go do studni skazali na pewną śmierć. Po latach okaże im nie tylko pomoc, ale przede wszystkim miłość braterską.
 
Ten spektakl to podróż w wielu wymiarach. Na pewną inspiracją była tegoroczna podróż „Teatru Przedmieście” po Gruzji. Nie mniejsze znaczenie ma też podróż w głąb naszego człowieczeństwa, ale i ta nasza zwykła ludzka podróż od narodzin aż do śmierci. „Podróż” zaprasza nas do teatru, gdzie przez 60 minut mamy szansę dotykać rzeczy dobrych i pięknych, gdzie wzruszają nas rzeczy najprostsze, ale i najważniejsze.
 
W spektaklu zachwyca scenografia: prosta i wymowna; piach, kije, lampiony, chusty i kilka kielichów. Tylko tyle i aż tyle, by niezwykle plastycznie oddać studnię, więzienie i dwór faraona na scenie.
 
Świetnym pomysłem jest też zaproszenie widzów przed spektaklem na symboliczne przełamanie się plackiem. To świetna klamra do ostatniej sceny, w której Józef z braćmi świętuje przy stole spotkanie po latach.
 
Znakomicie z trudną rolą Józefa poradził sobie młodziutki Jakub Adamski. Pewnie nie bez znaczenia jest znakomite aktorskie partnerstwo: Macieja Szukały, Anety Adamskiej, Pawła Sroki oraz Moniki Adamiec, która w „Podróży” zadebiutowała na deskach „Teatru Przedmieście”.
 
Tekst: Tomasz Mann na podstawie powieści „Józef i jego bracia”
 
Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska
 
Występują: Jakub Adamski, Aneta Adamska, Monika Adamiec, Paweł Sroka, Maciej Szukała
 
Kolejna prezentacja spektaklu „Podróż” – 2 października godz. 19.00
 
Rezerwacje: tel. 667 714 730, bilety: 15 zł
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy