Reklama

Kultura

Ofiary Holokaustu z Podkarpacia – ich pomnik i premiera filmu “Jesteśmy razem”

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 25.01.2021
52568_2
Share
Udostępnij
W środę, 27 stycznia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holokaustu odbędzie się jednorazowy premierowy pokaz filmu o zagładzie Żydów na Podkarpaciu i ocalałych, którzy jeszcze żyją i przed śmiercią chcieliby zadbać o pamięć ofiar. Film dokumentalny „Jesteśmy razem” w reżyserii Pauliny Ibek, wyświetlony zostanie o godz. 19.00 w Internecie na facebookowym profilu Podkarpackie Film Commission.
 
– Czas biegnie nieubłaganie. Z roku na rok pozostaje coraz mniej świadków historii. U schyłku swojego życia chcą oni zrobić jak najwięcej, by po ich odejściu ludzie nie zapomnieli o przeszłości – mówią twórcy filmu „Jesteśmy razem”, wyprodukowanego przez BM Production, we współpracy z Podkarpacką Komisją Filmową i Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie.
 
Powstał na kanwie wspomnień m.in. dwóch bohaterek: Stanisławy Imiołek i Haliny Lewickiej, i ich starań o odnowienie Pomnika Pamięci Ofiar Hitlerowskich Obozów Zagłady i Obozów Koncentracyjnych, znajdującego się na Cmentarzu Komunalnym w Rzeszowie. Obie kobiety działania te podjęły wraz z innymi ocalałymi zrzeszonymi w Okręgu Rzeszowskim Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W skład Związku wchodzą wszyscy jeszcze żyjący byli więźniowie mieszkający w Rzeszowie – to raptem kilka osób w podeszłym wieku. Mimo to Związek reaktywował działalność w styczniu 2020 roku, a restauracja monumentu stałą się jego głównym celem. Mieli świadomość, że jeśli tego nie zrobią, to wraz z ich odejściem będzie powoli odchodziła w zapomnienie także pamięć o ludziach, z myślą o których postał ten pomnik.
 
Prezeską organizacji jest jedna z bohaterek filmu, Stanisława Imiołek, była więźniarka obozów w Pustkowie, Ravensbruck i Oranienburgu, żona Tadeusza Imiołka, byłego więźnia obozów Auschwitz i Sachsenhausen. Druga z występujących kobiet, Halina Lewicka, to żona Józefa Lewickiego, byłego więźnia obozów w Pustkowie, Sachsenhausen i Oranienburgu. W filmie występują także inni członkowie Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
 
 
Film „Jesteśmy razem” jest kolejną produkcją BM Production realizowaną w województwie podkarpackim. W2020 roku w Rzeszowie odbyła się premiera filmu „W pięknym Pustkowie koło Dębicy…”, także w reżyserii Pauliny Ibek. Tamten dokument przedstawia nieznaną szerzej historię obozów pracy przymusowej w Pustkowie, o której opowiadają byli więźniowie. Zarówno film, jak i wydarzenie, cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Produkcja otrzymała nominację do ogólnopolskiego konkursu „Audycja Historyczna Roku” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.
 
Zarówno film o obozie w Dębicy, jak i „Jesteśmy razem” zrealizowano ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie i Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej. To filmowy program, którego celem jest utrwalenie w filmach dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu. 
 
 
W ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej powstało już ponad 20 produkcji regionalnych. Katalog filmów dostępny jest pod adresem: www.podkarpackiefilm.pl/pl/filmyy/filmografia-podkarpacka-kronika-filmowa, filmy i ich zwiastuny można zobaczyć na kanale Podkarpackie Film na Youtube.
 
Projekcja filmu „Jesteśmy razem”, która rozpocznie się w środę, o godz. 19. jest jednorazowa. Dokumentu nie będzie można odtworzyć później na podanym kanale. Dlatego zainteresowani muszą włączyć ekrany równie punktualnie, jakby to zrobili wybierając się do kina.
 
Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/141006861165899/
 
W środę przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, który w tym roku ze względy na pandemię nie organizuje sesji naukowych i wykładów, zwraca się z apelem o zapalanie zniczy w miejscach związanych z Holocaustem na terenie całego województwa podkarpackiego.
 
„Jesteśmy razem”
 
Scenariusz i reżyseria: Paulina Ibek
 
Zdjęcia: Maciej Dźwigaj, Paulina Ibek, Maciej Mroziewski, Łukasz Perkowski, Rafał Śmierzchalski
 
Dźwięk: Maciej Dźwigaj, Ewa Nowak, Przemysław Niemczewski
 
Montaż: Maciej Gońkiewicz, Paulina Ibek
 
Producent: Maciej Dźwigaj, BM Production
 
Koprodukcja: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Podkarpacka Komisja Filmowa
 
Rok produkcji: 2020
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy