Reklama

Świat

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu: Kanclerz Scholz wzywa do walki z antysemityzmem i rasizmem

PAP
Dodano: 27.01.2024
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Share
Udostępnij

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaapelował o zdecydowaną walkę z antysemityzmem i rasizmem. “+Nigdy więcej+ jest każdego dnia” – powiedział szef niemieckiego rządu w nagraniu wideo.

“27 stycznia wzywa nas: Bądźcie widoczni! Bądźcie słyszalni! Przeciw antysemityzmowi, przeciw rasizmowi, przeciw nienawiści do ludzi – i naszej demokracji” – apelował kanclerz.

Olaf Scholz podkreślił, że centralnym zadaniem państwa jest to, żeby nigdy więcej nie powtórzyły się “dyktatura, ideologia rasowa, wykluczenie”. “Dlatego też zwalczamy każdą formę antysemityzmu, propagandy terroru i wrogości wobec człowieka” – podkreślił kanclerz.

Z zadowoleniem przyjął liczne demonstracje przeciw prawicowemu ekstremizmowi, które odbyły się w Niemczech w ostatnich dniach i tygodniach. “Nasza demokracja nie jest darem od Boga. Jest stworzona przez ludzi. Jest silna, jeśli ją wspieramy. I potrzebuje nas, jeśli jest atakowana” – powiedział Scholz.

102-letnia Margot Friedlaender, która przeżyła Holokaust, wyraziła zaniepokojenie rosnącą w Niemczech liczbą antysemickich incydentów. “Nigdy nie przypuszczałam, że znowu może do tego dojść (…) wtedy też to tak się zaczęło” – powiedziała w piątek wieczorem Friedlaender w programie telewizji ARD “Tagesthemen”.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ustanowiono na 27 stycznia, ponieważ tego dnia w 1945 r. wojska sowieckie uwolniły więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, miejsca zagłady co najmniej miliona Żydów oraz ok. 120 tys. więźniów innych narodowości. Dzień ten jest uznawany za symboliczny koniec systematycznego niemieckiego ludobójstwa.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy