To już piąta edycja koncertu Art Celebration, który co roku odbywa się w ramach festiwalu ESK Wschód Kultury w Rzeszowie. Tym razem, organizatorzy zaprosili muzyków związanych z Podkarpaciem, którzy w swoich występach nawiążą do legendarnych artystów pochodzących ze wschodu w tym Stanisława Lema, Andy’ego Warhola, Wojciecha Kilara, Nahuma Sternheima i Tomasza Stańki. Oprócz koncertu, obejrzeć będzie można efektowane wizualizacje.
– W związku z tym, że jest to już piąta odsłona, można by powiedzieć okrągła rocznica, postanowiliśmy podnieść rangę tego koncertu, przenosząc go z rzeszowskiego Rynku do Filharmonii Podkarpackiej – mówi Bartosz Skubisz, koordynator koncertu. – W tym roku również muzyka, którą będzie można usłyszeć podczas trwania Art Celebration, wymaga od słuchacza większego skupienia. Ponadto, by wzmocnić wrażenia estetyczne, umożliwić wejście w klimat, na scenie oprócz wykonawców, będzie można obejrzeć wizualizacje, które w otwartej przestrzeni, nie wyglądają tak efektownie.
Koncert podzielony jest na trzy części. – Pierwsza zatytułowana “Lem. Muzyczne sfery” to połączenie światów muzyki akustycznej i elektronicznej, a także dźwięku i słowa -wyjaśnia Bartosz Skubisz. – W trakcie będzie można usłyszeć czytane na żywo, przez dziennikarza i poetę Rafała Potockiego, fragmenty powieści „Solaris” Stanisława Lema oraz „dźwięki kosmosu”.
„Lem. Muzyczne sfery” to program sygnowany przez Vitolda Reka & The Spark – wybitnego kontrabasistę i kompozytora z Rzeszowa. Muzycznego partnera takich artystów jak Tomasz Stańko czy John Tchicai. W Rzeszowie koncert w rozszerzonym składzie zagrają Dominik Wania (fortepian), Tomasz Sowiński (bębny), Miłosz Pękala (perkusjonalia), Zbigniew Jakubek (instrumenty klawiszowe), Tomasz Nowak (trąbka) i Bartłomiej Skubisz (gramofony, rap, elektronika).
Vitold Rek & The Spark fot.Andrzej Sroka
Muzyczny Rzeszów
– Ta część koncertu, poświęcona jest kompozytorom i twórcom związanym z Rzeszowem – wyjaśnia koordynator projektu. – Zaproszeni muzycy z towarzyszeniem kwintetu koncertmistrzów Filharmonii Podkarpackiej – Arso Ensemble oraz tenorem Jackiem Ściborem i pianistą Pawłem Węgrzynem, wykonają kompozycje Nachuma Sternheima, Wojciecha Kilara i Tomasza Stańki w specjalnie przygotowanych na tę okazję aranżacjach autorstwa Zbigniewa Jakubka i Vitolda Reka. Muzycy zabiorą słuchaczy w podróż po muzycznych ścieżkach Rzeszowa.
Tołhaje – Mama Warhola
– Ważnym punktem tegorocznej edycji Art Celebration, będzie koncertowa premiera unikatowej płyty „Mama Warhola”, autorstwa neofolkowego zespołu Tołhaje który w swoim składzie ma muzyków pochodzenia polsko-ukraińskiego – mówi Bartosz Skubisz. – Płyta zawiera archiwalne nagrania rusińskich pieśni w wykonaniu Julii Warhol – matki Andy’ego Warhola, które przed kilkudziesięcioma laty nagrała dla siostry na ebonitową płytę i wysłała z USA do rodzinnej Mikovej.
Nagrania Julii Warhol będą prezentowane z akompaniamentem zespołu i śpiewem wokalistki Marysi Jurczyszyn. Oprócz dźwięków etno, wydobywających się z cymbałów, liry korbowej i ludowego śpiewu, pojawiają się też elektroniczne i gitarowe brzmienia, nawiązujące do nowojorskiego undergroundu i artystycznego świata Warhola.
Koncert rozpocznie się 22czerwca o godzinie 19.00, w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.