Reklama

Kultura

Słynący z izolatorów ZAPEL produkował także filiżanki

Alina Bosak
Dodano: 17.10.2016
29682_boguchwalazapel
Share
Udostępnij

Talerzyki, filiżanki, dzbanuszki. Białe i dekorowane. Wprawdzie w znikomych ilościach, ale jednak, opuszczały mury Zakładów Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL. Stołowe wyroby słynącej z produkcji izolatorów fabryki to dziś unikaty, które znaleźć można głównie w domach rodzin byłych pracowników fabryki. Teraz zgromadzone zostały na wystawę w Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale.

Zakłady Porcelany Elektrotechnicznej ZAPEL wybudowane zostały w Boguchwale w ramach Centralnego Okręgi Przemysłowego tuż przed wybuchem II wojny światowej. Nazwane wpierw Fabryką Porcelany w Boguchwale, produkcję rozpoczęły na wiosnę 1939 roku. Właścicielem i pierwszym dyrektorem był inżynier  Stanisław Syska.

Największy zakład przemysłowy na terenie gminy Boguchwała od początku produkował porcelanowe izolatory wysokiego napięcia i robi to do dziś Niewiele osób jednak dziś wie, że w początkowych latach fabryka produkowała również porcelanę stołową talerze, kubki, salaterki, garnitury białe i dekorowane, serwisy do kawy, herbaty, ciast oraz owoców, wazony, popielniczki.

Do dziś znaleźć ją można w domach mieszkańców Boguchwały i okolic lub sprzedawane jako rarytasy na internetowych aukcjach. Wyjątkową okazją do zapoznania się z tymi zabytkowymi już wyrobami będzie wystawa, której wernisaż odbędzie się 20 października 2016 roku, o godz. 17., w Miejskim Centrum Kultury (Plac Rynek 2) w Boguchwale.

Wydarzenie jest owocem dwumiesięcznej pracy seniorek z Boguchwały, aktywnych i otwartych na społeczność lokalną, które wymyśliły i przy wsparciu MCK (oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+) zrealizowały wystawę porcelany użytkowej i stołowej z ZAPEL-u (czyli fabryki porcelany).

Wystawa obejmować będzie eksponaty użyczone przez mieszkańców, ich rodzinne pamiątki i prezenty darowane przez samego właściciela fabryki porcelany, Stanisława Syskę. Niektóre z nich pochodzą z lat 19391945 i stanowią unikaty, dostępne tylko w Boguchwale – informuje Ewelina Jurasz, dyrektor MCK w Boguchwale. Najstarszy darczyńca ma 96 lat. A w przygotowanie zaangażowali się synowie, mężowie, całe rodziny. Stworzyliśmy zespół, który pracuje nad tym aby wystawa była wyjątkowym momentem prezentacji porcelany, a także momentem podziękowania. W dniu otwarcia wystawy odbędzie się koncert operetkowy – niespodzianka.

Organizatorzy zapraszają wszystkich na to wydarzenie, któremu towarzyszy słodki poczęstunek, kawa w Klimatycznej Kawiarni Społecznej, lampka szampana i okazja do rozmów o porcelanie i historii Boguchwały.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy