Reklama

Kultura

Rzeszowscy artyści na pomoc koledze. Można jeszcze kupić obrazy

Alina Bosak
Dodano: 19.07.2016
28344_akcja-dla-Jezrezgo-Szerstobitowa
Share
Udostępnij

Około 12 tysięcy złotych udało się zebrać dzięki sprzedaży obrazów, podczas akcji charytatywnej zorganizowanej przez rzeszowskich artystów na pomoc koledze z Ukrainy – Jerzemu Szerstobitowowi, który uległ poważnemu wypadkowi. Zostało jeszcze kilka oryginalnych prac, które do niedzieli można kupić w Galerii Pub Kultura w Rzeszowie.

– Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego odzewu. To jak wiele osób pojawiło się 8 lipca w Galerii Pub Kultura, by kupić obraz i tym samym dołożyć cegiełkę do akcji, która ma pomóc Jerzemu Szerstobitowowi, przywraca wiarę w ludzka solidarność – mówi Marek Olszyński, członek zarządu rzeszowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, który jest głównym patronem akcji charytatywnej „Artyści choremu Artyście”. W przygotowanie przedsięwzięcia mocno zaangażowali się studenci  Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego ze Stefanią Szklanny i Natalią Bieńkowską na czele, na którym studiuje również córka Jerzego Szerstobitowa – Olga Bukowska-Kadyło. To na nią spadł ciężar opieki nad ojcem, który po wypadku, do którego doszło pod koniec maja, pozostaje niepełnosprawny.

Pochodzący z Kijowa Jerzy Szerstobitow od dawna mieszka w Polsce, w Łańcucie – od 2009 roku. To znany i lubiany artysta, który za temat wielu swoich obrazów wybrał Zabytki i przyrodę Podkarpacia. Na prośbę o wsparcie go w trudnej sytuacji odpowiedziało wielu artystów z całej Polski, a także twórcy z Ukrainy i Norwegii. Przekazali je plastycy związani z rzeszowskim okręgiem ZPAP, Wydziałem Sztuki UR, Zespołem Szkół Plastycznych w Rzeszowie, Stowarzyszeniem na Rzecz Promocji Kultury i Sztuki „Pogranicze” w Krasnem.

Udało się zgromadzić ponad 80 prac. Większość udało się sprzedać podczas loterii, która odbyła się 8 lipca w Galerii Pub Kultura. Poprowadził ją Adam Głaczyński z Radia Rzeszów w towarzystwie Olgi Bukowskiej-Kadyło. Udało się wówczas zebrać 11 040 zł. Teraz ta kwota jednak wzrosła, ponieważ obrazy wciąż można w Galerii kupić. Pozostało wiele wspaniałych obrazów olejnych i grafik, w okazyjnych cenach. Dlatego warto jeszcze do „Kultury” zajrzeć, by dać się zauroczyć któremuś z tych dzieł, kupić i w dodatku pomóc potrzebującemu człowiekowi.

Obrazy będą do nabycia jeszcze tylko do niedzieli, 24 lipca. Rzeszowska Galeria PUB Kultura przy ul. Szopena (vis-à-vis murów zamku).  – Czynna jest codziennie od ok. 16.16 do 23.23 – mówi Marek Olszyński. – Zapraszamy łowców artystycznych okazji i ludzi o dobrym sercu!

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy