Reklama

Kultura

Noc Muzeów z Krzysztofem Brzuzanem w Kolbuszowej

Aneta Gieroń
Dodano: 15.05.2024
  • "Recykling kulturowy" Krzysztofa Brzuzana. Fot. Tadeusz Poźniak
"Recykling kulturowy" Krzysztofa Brzuzana. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Mija 20 lat odkąd w Polsce zorganizowano pierwszą Noc Muzeów, a dziś bez tego wydarzenia nie wyobrażamy sobie majówki. Piękne, nocne świętowanie sztuki zapowiada się w tym roku w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W sobotę, 18 maja w spichlerzu z Bidzin, niezwykłej, XVIII-wiecznej przestrzeni, która od kilku lat pełni rolę galerii, wernisaż wystawy rzeźbiarskiej Krzysztofa Brzuzana pt. „Recykling kulturowy″. O godz. 20.00 projekcja kultowego filmu Andrzeja Kondratiuka z roku 1986 pt. „Big Bang″.

Krzysztof Brzuzan jest artystą wszechstronnym, tworzącym w drewnie, kamieniu, brązie oraz glinie. Materiał do pracy zbiera w przeróżnych miejscach, są to kawałki drewna ze starych drzwi, okien, stołów, skrawki metalu, porzucone skorupy, kamienie. Te nieme świadectwa ludzkich historii w rękach artysty są uzupełniane i komponowane w nowe dzieło sztuki, przywrócone, ocalone od zapomnienia. Dzięki temu znów mogą mówić – opowiadać o dawnych wartościach, o sacrum, które przenikało codzienność prostych ludzi.

„Recycling kulturowy” Krzysztofa Brzuzana w Muzeum Kultury Ludowej

Bo „Recycling kulturowy” to zbiór, który wyrósł z niezgody na zapominanie. I aż trudno oderwać wzrok od kapliczek, ołtarzyków, krzyży, chorągwi i huculskich zgard nawiązujących do ludowej religijności. Dla artysty, inspiracją były doświadczenia życiowe związane z przesiedleniami ludności po II wojnie światowej. Bolesławiec, gdzie się urodził, Dolny Śląsk, gdzie spędził dzieciństwo i młodość, stały się niejako tyglem kulturowym. Znaleźli się tam Łemkowie, Bojkowie, Polacy z Jugosławii przesiąknięci bałkańskimi zwyczajami, a także repatrianci z Francji, natomiast w Zgorzelcu – kolonia grecka. Krzysztof Brzuzan doskonale zapamiętał te ślady piastowskie, elementy kultury bizantyjskiej, szczególnie widoczne  w wątkach sakralnych, urodę tamtych terenów, gdzie w każdej niemal miejscowości były opuszczone, zniszczone, ale wciąż piękne poniemieckie obiekty. To „gruzowisko” kulturowe wysiedlonych po wojnie Niemców, pozwoliło przyszłemu artyście odkryć trwałe wartości, które nie przemijają.

Motywy wielkich klasyków i ludowych twórców

Brzuzan odwołuje się do wielu kulturowych tropów, wielkich klasyków i ludowych twórców. Czerpie z kolorystyki cerkwi i kościołów, elementów wystroju obu tych obrządków. Niektóre z rzeźb są kolorowe na podobieństwo ikonostasów w greckokatolickich świątyniach, inne „po zachodniemu” bardziej ascetyczne. W jednym dziele ceramika, drewno, metal nienagannie współgrają ze sobą, zdradzając rękę wszechstronnego twórcy.

Rzeźbiarz od lat związany z Rzeszowem jest uczniem prof. Mariana Koniecznego, w którego pracowni na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1980 roku obronił dyplom z wyróżnieniem. 

Prace Krzysztofa Brzuzana znajdują się w prywatnych i muzealnych kolekcjach na całym świecie. Rzeszowianie doskonale znają jego rzeźby odlane w brązie i wyeksponowane w miejskiej przestrzeni: Adama Mickiewicza, Jana Pakosławica, czy urwisa celującego w lampę uliczną przy biurowcu Elektromontażu. Tę ostatnią rzeźbę artysta żartobliwie nazwał najmniejszym pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

Projekcja kultowego filmu Andrzeja Kondratiuka „Big Bang″

W sobotę o godz. 20.00 Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaprasza też na projekcję kultowego filmu Andrzeja Kondratiuka z roku 1986 pt. „Big Bang″. W rolach głównych wybitni aktorzy polskiego kina: Iga Cembrzyńska, Bożena Dykiel, Zofia Merle, Ludwik Benoit, Janusz Gajos, Roman Kłosowski, Zdzisław Kozień oraz Franciszek Pieczka. Twórcy przeniosą publiczność do mazowieckiej wsi, w której wylądowało UFO. Podczas niezwykłej nocy będą toczyć się Polaków kosmiczne rozmowy.

W sobotę od godz. 17.00 obowiązuje specjalny bilet wstępu do skansenu w cenie 5 zł od osoby.

Fotografie Tadeusz Poźniak

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy