Reklama

Kultura

Rzeszów Carpathia Festival w sierpniu w filharmonii. Bilety do pobrania

Alina Bosak
Dodano: 12.08.2020
51253_carpatia
Share
Udostępnij
Miał być w maju, ale będzie na koniec wakacji – XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki 2020 „Rzeszów Carpathia Festival” zagości w stolicy Podkarpacia 22-23 sierpnia. Epidemia spowodowała nie tylko zmianę terminu, ale i miejsca. Koncerty zabrzmią nie na Rynku, lecz w Filharmonii Podkarpackiej. Będzie również mniej zagranicznych wykonawców w konkursie. Niezmiennie zabrzmią kultowe przeboje w koncercie artystów z Centrum Sztuki Wokalnej. Gościem honorowym będzie Danuta Błażejczyk, świętująca 35-lecie pracy artystycznej. Bilety na festiwal można pobrać na stronie Estrady Rzeszowskiej. 
 
Pierwszego dnia przesłuchania konkursowe utalentowanych wokalistów z całej Polski i zagranicy, a drugiego koncert „Lubię wracać tam, gdzie byłem…” pełen kultowych przebojów m.in. Anny German, Danuty Rinn, Czesława Niemena, Zbigniew Wodeckiego – tak pokrótce można streścić program 16. edycji Rzeszów Carpathia Festival. 
Impreza, której ideą jest promocja uzdolnionych młodych artystów oraz prezentacja różnorodnej kultury muzycznej Europy i świata, została wymyślona przed laty przez dr Annę Czenczek, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie i od początku dyrektor Carpathia Festival. Najpierw, podczas pierwszej edycji był to Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej Rzeszów 2005, a od 2.edycji festiwal ma status międzynarodowego i gości artystów z całego świata. W Rzeszowie wystąpili wykonawcy z takich krajów jak m.in.: Norwegia, Łotwa, Litwa, Białoruś, Ukraina, Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan, Izrael, Mołdawia, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Węgry, Słowacja, Czechy, Niemcy, Francja, Włochy oraz Polska. Od IV edycji wymogiem wzięcia udziału w eliminacjach jest zaprezentowanie piosenki autorskiej.
 
– W tym roku do udziału w festiwalu napłynęła rekordowa ilość zgłoszeń – informuje Anna Czenczek. – Do finału w Rzeszowie zaproszono 15 wykonawców, wybranych przez jurorów. W tym roku są to głównie artyści z Polski, Słowacji, Litwy i Ukrainy.  
 
Finaliści powalczą o nagrodę Grand Prix w wysokości 15 tys. zł, pamiątkową statuetkę i zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji Festiwalu. Prestiżową nagrodę ufundował Prezydent Miasta Rzeszowa, Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP w Warszawie. Finaliści powalczą również o nagrody za I, II i III miejsce oraz nagrodę specjalną: dla największej osobowości scenicznej. O ich przyznaniu zdecyduje jury festiwalowe, któremu przewodniczy Danuta Błażejczyk, a zasiadają w nim również: prof. Anna Janosz, prof. Elżbieta Krzemińska, Onut? Žukien?, Maciej Błazewicz, Marek Kościkiewicz, Jerzy Petersburski Jr, Wojciech Wójcicki, Tomasz Filipczak.
 
Konkursowe przesłuchania odbędą się pierwszego dnia festiwalu, w sobotę, 22 sierpnia. Zainauguruje je krótki koncert w wykonaniu Artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie – laureatów festiwalu w kraju i za granicą oraz programów telewizyjnych. 
 
23 sierpnia, o godz.18.00 odbędzie się Koncert Laureatów ,,Rzeszów Carpathia Festival” XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki – Rzeszów 2020. Tego dnia ogłoszone zostaną wyniki festiwalu. Po uroczystym wręczeniu nagród odbędzie się wyjątkowy koncert pt. „Lubię wracać tam, gdzie byłem…”. Wypełnią go kultowe przeboje, których słowa śpiewały i wciąż śpiewają tysiące osób zgromadzonych na koncertach. Gościem Honorowym Festiwalu będzie Danuta Błażejczyk. Wielka gwiazda polskiej sceny muzycznej zamierza w Rzeszowie świętować 35-lecie pracy artystycznej i uświetni swój pobyt wyjątkowym koncertem. To był debiut, o jakim marzy niejeden artysta. 35 lat temu Danuta Błażejczyk piosenką „Taki cud i miód”, ze słowami Wojciecha Młynarskiego i muzyką Włodzimierza Korcza, zaśpiewała po raz pierwszy na scenie w Opolu. Jazzująca artystka zdobyła nagrodę specjalną za indywidualność artystyczną i wkrótce nagrała pierwszą płytę. Przebój, który stał się jej przepustką do sławy, zaśpiewa znów, 23 sierpnia, w koncercie „Lubię wracać tam, gdzie byłem…” 
 
 
Danuta Błażejczyk. Fot.Ewa Budziak
 
Obok Danuty Błażejczyk na scenie pojawi się także jej córka Karolina Błażejczyk oraz Soliści i Reprezentacyjna Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek. Ze sceny popłyną melodie największych przebojów z repertuaru m.in. Anny German, Danuty Rinn, Miry Kubasińskiej, Kasi Sobczyk, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Czesława Niemena. Do tego autorskiego projektu Anna Czenczek zaprosiła znakomitego muzyka Tomasza Filipczaka, który dodał piosenkom ciekawych, świeżych brzmień. Wszystkie w nowych, autorskich aranżacjach. On również pokieruje Orkiestrą Festiwalową podczas premiery 23 sierpnia 2020 o godz.18.00 w Filharmonii Podkarpackiej.
 
Koncert poprowadzi Ilona Małek oraz Jerzy Petersburski Jr. 
 
Wejściówki na koncerty od 11 sierpnia są do pobrania na stronie www.estrada.rzeszow.pl.
 
Organizatorami „Rzeszów Carpathia Festival” XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki – 2020 są: Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Estrada Rzeszowska. 
 
Więcej informacji: www.carpathia.rzeszow.pl.
 
Festiwal będzie transmitowany przez Polskie Radio Rzeszów. Od 17.08 do 21.08 w audycji „W dobrym tonie”, w godzinach 12:05 – 14:00 prezentowani będą artyści biorący udział w tegorocznym festiwalu (codziennie po trzech artystów). W sobotę, 22 sierpnia (od godziny 9. do 12., o 13. i 17.) dziennikarze będą relacjonować wydarzenie ze Studia Festiwalowego Polskiego Radia Rzeszów. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy