Reklama

Kultura

Rzeszów uczcił 78. urodziny Tomasza Stańko

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 12.07.2020
51097_stanko
Share
Udostępnij
Gdyby żył, w sobotę Tomasz Stańko, wybitny muzyk jazzowy świętowałby 78. urodziny. Rzeszów, miasto jego urodzin i dzieciństwa już po raz drugi zorganizowało „Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko”. W sobotę hotel Bristol wypełnił się jego muzyką.
 
To była już druga edycja artystycznego przedsięwzięcia upamiętniającego postać i twórczość wybitnego trębacza jazzowego i kompozytora. „Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko” powstał z inspiracji Anny Stańko – córki i wieloletniej menedżerki artysty. W projekt zaangażowało się wielu znakomitych muzyków jazzowych. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Tegoroczna edycja "Toastu…" składała się z dwóch części.
 
Pierwsza nosiła tytuł "Rzeszów i Kraków dla Tomasza Stańko" – jako symbol narodzin (Rzeszów) i początków kształtowania się muzycznego kunsztu Tomasza Stańko (Kraków). Były utwory Tomasza Stańko i improwizowane impresje symbolizujące ważne wydarzenia w rzeszowskim i krakowskim okresie życia trębacza oraz oczywiście hejnału Miasta Rzeszowa autorstwa Tomasza Stańko, w aranżacji Zbigniewa Jakubka. 
 
W drugiej części wydarzenia zabrzmiały kompozycje inspirowane 60-letnią muzyczną historią Mistrza. Zagrali m.in. Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz – muzycy, którzy zaczęli grać z Tomaszem Stańko jeszcze jako nastolatkowie. Razem tworzyli Kwartet Tomasza Stańko i wydali trzy historyczne albumy dla ECM Records: „Soul of Things” (2002 r.), „Suspended Night” (2004r.) oraz „Lontano” (2006 r.). 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy