Reklama

Kultura

Maestro Harasiewicz wraca do Rzeszowa – jako patron konkursu pianistów

Alina Bosak
Dodano: 03.03.2020
49811__98a5800
Share
Udostępnij
– Rzeszów to miasto mojej młodości i pierwszych sukcesów artystycznych. To tutaj jako młody pianista zdobyłem w 1947 roku I nagrodę w Konkursie Młodych Talentów – przypomina Adam Harasiewicz. Maestro fortepianu, pierwszy Polak, który zwyciężył w Konkursie Chopinowskim zgodził się zostać patronem Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Młodych Talentów, który trwa w Rzeszowie od wtorku do środy, 3-4 kwietnia. Konkuruje w nim 55 artystów z całej Polski, a jury przewodniczy prof. Krzysztof Jabłoński z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Również laureat Konkursu Chopinowskiego.   
 
Przyjechali z Wrocławia, Zamościa, Krakowa, Warszawy, Poznania, ze Szczecina, również z Rzeszowa i okolic. Mają nie więcej niż 18 lat. Ponad 50 młodych pianistów przez dwa dni, poczynając od wtorku, 3 marca, mierzy się z tremą, grając utwory m.in. F. Chopina, F. Liszta, L. van Beeethovena, S. Rachmaninowa, C. Debussy’ego, W. Lutosławskiego, czy W. Kilara. Występują w trzech kategoriach wiekowych: do lat 12, do lat 15 i do lat 18, a ocenia ich trzy osobowe jury – przewodniczący prof. Krzysztof Jabłoński oraz dr hab. Lech Napierała z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dr Karolina Nadolska z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Wydarzenie zainaugurował koncert Michała Oleszaka, studenta Katedry Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który brawurowo wykonał „Etiudy symfoniczne op. 13” R. Schumanna.   
 
 
Michał Oleszak.
 
Ogólnopolski Konkursu Pianistycznego Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza odbywa się w Rzeszowie po raz pierwszy i dużym sukcesem organizatorów – Fundacji Pianistyki Polskiej oraz Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie – jest przychylność dwóch wybitnych pianistów, laureatów Konkursu Chopinowskiego. Adam Harasiewicz zdobył I nagrodę w 1955 roku i jest pierwszym polskim laureatem w historii Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prof. Krzysztof Jabłoński zdobył III nagrodę tego jednego z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów w 1985 roku. 
 
 
Jurorzy. W środku prof. Krzysztof Jabłoński.
– Maestro Adam Harasiewicz początkowo był zaskoczony, ale wraził zgodę  i wspiera nas. Bliscy są jego sercu młodzi artyści, pianiści, których ma okazję słuchać także jako juror Konkursu Chopinowskiego i ma w pamięci Rzeszów, miasto, w którym kiedyś mieszkał, a potem często bywał. Jest związany z naszym regionem i bardzo cenionym w świecie artystą. Dla nas to wielki honor i zaszczyt, że zgodził się zostać patronem naszego konkursu. To pierwsza w świecie inicjatywa, której patronuje – przyznaje dr Aneta Teichman, dyrektor generalny Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza. 
 
88-letni Adam Harasiewicz wciąż koncertuje, nagrywa, a do młodych uczestników rzeszowskiego konkursu napisał list, w którym zawarł m.in. takie słowa: „Rzeszów to miasto mojej młodości i pierwszych sukcesów artystycznych. To tutaj jako młody pianista zdobyłem w 1947 roku I nagrodę w Konkursie Młodych Talentów. Czas, kiedy mieszkałem i czułem się w Rzeszowie dobrze zapisał się w mojej pamięci. Wracałem tu zresztą później wielokrotnie, w grudniu 1999 roku otrzymałem tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa, co wiele dla mnie znaczy. (…) W mojej karierze pianistycznej nie brakowało momentów, które do dziś wspominam z sentymentem i uczuciem wdzięczności, że stały się moim udziałem. Miałem możliwość występować w najwspanialszych salach koncertowych świata, współpracować z najwybitniejszymi przedstawicielami sztuki muzycznej. Jednak najbliżsi mojemu sercu są młodzi, to w ich rękach spoczywa przyszłość muzyki, która jest treścią całego mojego życia”.
 
Warto dodać, że Harasiewicz przyjaźnił się w powojennych latach z Wojciechem Kilarem. Mieli nawet wspólnego nauczyciela – prof. Kazimierza Mirskiego. Dziś w ich ślady ida kolejne pokolenia młodych pianistów. Na początku tej muzycznej drogi jest m.in. 8-letnia Gabriela Dąbrowska, uczennica Anny Jureczko ze Szkoły Muzycznej I st. w Głogowie Małopolskim, która również bierze udział w konkursie. We wtorek wykonała dwa utwory „Buzzing Bee” M. Nevina i „Nocturne” M. Reijna. – Nie denerwowałam się bardzo – zapewniała po występie. – Lubię grać. 
 
– Łatwo jej przychodzi rozczytywanie nut, szybko zapamiętuje utwór, a to podstawa, dzięki której można przejść do interpretacji – chwali uczennicę i … córkę Anna Jureczko. Jest z niej dumna. Dziewczynka zaczęła naukę nut i gry 1,5 roku temu, a już odnosi sukcesy. W tym roku zdobyła I miejsce podczas Festiwalu Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” w Krakowie, a w 2019 roku I miejsce w VI Leżajskim Konkursie Kultury Muzycznej. – A na razie ćwiczy pół, czasem godzinę dziennie – zdradza tato Gabrieli Lesław Dąbrowski, który również przyjechał do Rzeszowa kibicować córce. 
 
 
Profesor oświaty Jolanta Niżańska, dyrektor ZSM nr 1 w Rzeszowie i dr Aneta Teichman, dyrektor generalny Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza. 
 
– Konkursy pianistyczne są potrzebne – uważa dr Aneta Teichman. – W Polsce jest wielu młodych, utalentowanych pianistów, dla których takie wydarzenia są inspiracją, szansą rozwoju, okazją do spotkania wybitnych artystów i posłuchania gry innych. Do konkursy zgłosiło się 59 osób, cztery zrezygnowały. Ponieważ konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych, obok pianistów już zaawansowanych, utytułowanych, mających za sobą wiele wygranych konkursów, występują również osoby jeszcze rozwijające się, debiutujące. Przyjechali pianiści z różnych zakątków kraju, będzie więc można zorientować się, w jakim kierunku rozwija się polska pianistyka. W Zespole Szkół Muzycznej nr 1 klasy fortepianu cieszą się dużą popularności. Szczycimy się grupą bardzo młodych, zdolnych artystów, którzy  zdobywają laury w konkursach. Można powiedzieć, że Rzeszów pianistyką stoi.
 
Nagrody w konkursie są prestiżowe – to m.in. koncert w Żelazowej Woli, w Ogrodzie Botanicznym Państwowej Akademii Nauk w Powsinie, organizowane w ramach Festiwalu Muzycznego „Floralia Muzyczne”. Kto je zdobędzie, okaże się już w środę, 4 marca, kiedy jury ogłosi werdykt. Koncert laureatów zaplanowano na godz. 18.00.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy