W Żarnowcu ostatnie lata swojego życia spędziła Maria Konopnicka, która w 1903 roku tutejszy dworek otrzymała od narodu polskiego i gdzie do swojej śmierci w 1910 roku spędzała wszystkie wiosenno-letnie miesiące. To tutaj już po raz piętnasty od 5 do 8 i 15 września odbędzie się Festiwal Żarnowiec, który gromadzi melomanów i wielbicieli twórczości poetki. W programie m.in. opery Krzysztofa Pendereckiego, znanego kompozytora i dyrygenta oraz występ Orkiestry Lwowskiego Teatru Narodowego.
Od 2005 roku, na początku września w Żarnowcu odbywa się festiwal promujący polskie tradycje narodowe i wokalne. W tym roku przypada jubileuszowa, XV edycja wydarzenia, które rozpocznie się 5 września od oper Krzysztofa Pendereckiego, znanego kompozytora i dyrygenta, urodzonego Dębicy. Będą też prezentacje solistów Opery Lwowskiej i Śląskiej oraz Orkiestry Lwowskiego Teatru Narodowego im. Marii Zańkowskiej, a także pieśni i arie Stanisława Moniuszki czy koncert AVE MARIA w kościele parafialnym w Jedliczu. Goście zobaczą również balet wykonany przez Teatr Muzyczny w Lublinie i Państwowy Teatr w Koszycach.
Wszystko po to, aby wprowadzić kulturę wysoką do masowej wyobraźni i promować Żarnowiec, miejsce, gdzie 116 lat temu mieszkała Konopnicka – znakomita poetka okresu realizmu, nowelistka, pisarka dla dzieci, krytyczka, publicystka i tłumaczka. Znając ok. 10 języków obcych, m.in.: niemiecki, francuski, rosyjski, czeski, angielski oraz włoski, zajęła się przekładami. Tłumaczyła utwory m.in. Heinricha Heinego, Paula Heyse i Edmonda De Amicisa.
Była nie tylko pisarką, ale i działaczką społeczną. Przez wiele lat tułała się po Europie, nie zrywając kontaktów z krajem – w tym czasie była jedną z czołowych organizatorek protestu światowej opinii publicznej przeciw okrucieństwom Prus wobec strajkujących dzieci Wrześni. Patriotka, autorka powszechnie znanej „Roty”.
W 1889 roku poznała malarkę Marię Dulębiankę, z którą pozostawała w głębokiej przyjaźni. Dulębianka wprowadziła się wraz z Konopnicką do dworku w Żarnowcu, gdzie miała swoją pracownię. Razem odbywały stąd podróże do Austrii, Francji, Niemiec, Włoch i Szwajcarii.
XV Jubileuszowy Festiwal Żarnowiec [PROGRAM:]
5 września (czwartek), godz. 18.00 – sala budynku „Lamusa”, wstęp z zaproszeniem
OPERY KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO
Wystawa fotograficzna Juliusza Multarzyńskiego
Koncert PIEŚNI I ARII STANISŁAWA MONIUSZKI
Soliści Opery Śląskiej w Bytomiu
6 września (piątek), godz. 19.00 – plener, cena biletu 50 zł
Giuseppe Verdi RIGOLETTO
Soliści, orkiestra, chór i balet Państwowego Teatru w Koszycach
7 września (sobota), godz. 19.00 – plener, cena biletu 30 zł
Gala operetkowa OD STRAUSSA DO KÁLMÁNA
Orkiestra Lwowskiego Teatru Narodowego im. Marii Zańkowskiej i soliści Opery Lwowskiej
8 września (niedziela), godz. 19.00 – plener, cena biletu 50 zł
Jerry Bock SKRZYPEK NA DACHU
Soliści, orkiestra, chór i balet Teatru Muzycznego w Lublinie
15 września (niedziela), godz. 19.00 – Kościół Parafialny w Jedliczu, wstęp wolny
Koncert AVE MARIA
Festiwalowa Orkiestra Kameralna i soliści Opery Śląskiej w Bytomiu
Karnety w cenie 100 zł (upoważniające do wstępu na wszystkie spektakle i koncerty Festiwalu). Bilety do nabycia w:
• Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, tel. (13) 43 520 13, 43 808 35
• Jasielskim Domu Kultury, ul. H. Kołłątaja 1, tel. (13) 44 351 50 Biurze Turystycznym „Omnibus” w Krośnie (budynek RCKP), ul. Kolejowa 1, tel. (13) 43 610 67
• Iwoniczu Zdroju, plac J. Dietla 2, tel. (13) 43 116 45
Liczba miejsc ograniczona.
Fot. Materiały prasowe