Reklama

Kultura

Arka Noego na Dniach Jakubowych w Nowosielcach

Natalia Chrapek
Dodano: 18.07.2019
46499_droga
Share
Udostępnij
Rajdy konne i rowerowe, konkursy kuchni regionalnej, warsztaty garncarskie oraz… koncert Arki Noego. To wszystko już w najbliższy weekend w Nowosielcach koło Przeworska na III Euroregionalnych Dniach Jakubowych poświęconych Drodze św. Jakuba, która przebiega m.in. przez Podkarpacie i  wiedzie pielgrzymów do katedry w Santiago de Compostela, w północno-zachodniej Hiszpanii. 

W najbliższy weekend, od 19 do 21 lipca w Nowosielcach koło Przeworska odbędą się już po raz trzeci Dni Jakubowe, które mają promować wiedzę na temat znanego szlaku pielgrzymkowego w Europie. W tym roku wydarzenie zyska rangę euroregionalną, wezmą w nim udział przedstawiciele bractw i stowarzyszeń związanych z Camino de Santiago, m.in. z Hiszpanii, Słowacji i Ukrainy. W programie: rajd konny i rowerowy, wystawa poświęcona Drodze św. Jakuba, sesja naukowa z udziałem pątników, konkurs „Nasze Kulturalne Dziedzictwo – Smaki Regionów oraz rekonstrukcja historyczna przedstawiająca obronę Nowosielec przed Tatarami. 
 
Imprezę uświetni koncert młodych artystów z zespołu dziecięcego Arka Noego. Goście usłyszą takie utwory jak: „Taki mały, taki duży, może świętym być”, „Sieje Je”, „Tato” czy „Święty uśmiechnięty”. 

Na scenie w Nowosielcach wystąpi również Kapela Buen Camino oraz Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli. Utwory wykonane przez ten ostatni będą nawiązywać do tytułu koncertu „Szlak Średniowiecznych Pielgrzymów”.
 
– Opowiemy o ich przygodach w drodze, czerpiąc ze średniowiecznych manuskryptów i wciąż żywej tradycji. Zaśpiewamy najpiękniejsze hymny do świętych patronów. Po koncercie nastąpi prezentacja Pracowni Lutniczej Lucjana Kościółka. Słuchacze będą mieli okazję spróbować samodzielnej gry na zrekonstruowanych, historycznych instrumentach – mówi Barbara Bator z Zespołu Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli.   

Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie: http://gok.przeworsk.pl/dni-jakubowe/

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba, która wiedzie również przez gminę Przeworsk, jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok tych wiodących do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba, jednego z dwunastu apostołów, przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela. 
 
Camino de Santiago, jak nazywają szlak Hiszpanie, nie ma jednej, podstawowej trasy. Pielgrzymi mogą dotrzeć na miejsce kultu jednym z wielu traktów. W Polsce jest ich kilka. Część z nich przebiega również przez miejscowości Podkarpacia. Są to m.in. Korczowa, Przemyśl, Rokietnica, Tuligłowy, Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Rzeszów, Góra Ropczycka, Ropczyce i Pilzno.  Droga św. Jakuba przebiegająca przez nasz region liczy 219  kilometrów i łączy się z województwem małopolskim.  
 
Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją pątnik powinien wyruszyć w nią z progu swojego domu. Droga oznaczona została żółtymi strzałkami i muszlą św. Jakuba, która jest jednocześnie symbolem pielgrzymów. 
 
Pokonał ją w 2015 roku Jakub Żak z Jawornika Polskiego koło Dynowa. W samotnej pielgrzymce do miejsca kultu średniowiecznych pątników spędził cztery miesiące. Wtedy 26-letni muzyk przeszedł pieszo ok. 4 tys. kilometrów. 
 
 – Jest tysiące powodów, dla których wyruszyłem, a wśród nich jeden najważniejszy. Kiedy wyczytałem, że po przejściu szlaku umiera stary człowiek, a rodzi się nowy, wiedziałem, że to dla mnie – tłumaczy Jakub Żak w wywiadzie udzielonym portalowi biznesistyl.pl w 2015 roku. – Po przejściu szlaku wiem, że mogę wszystko. Mam więcej odwagi i siły, nie boję się wskoczyć na głęboką wodę. Jestem dużo szczęśliwszy…
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy