17-letni Maciej Skrzeczkowski z Warszawy urzekł jurorów i zwyciężył V Międzynarodowym Podkarpackim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie. Wykonując Walca cis-moll, pokonał pianistów z dziewięciu krajów, którzy walczyli o nagrodę w najstarszej kategorii wiekowej, do lat 21. Były także kategorie wiekowe do lat 17, 14 i 12. W każdej przyznano nagrody i wyróżnienia. W konkursie zorganizowanym przez rzeszowski Zespół Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w dniach 14-16 marca, zagrało w sumie 79 pianistów.
– W konkursie wzięło 79 uczestników z różnych zakątków świata, najwięcej z Polski, a poza tym z także z takich państw, jak Litwa, Armenia, Włochy, Japonia, Korea Południowa, Singapur – mówi Grzegorz Łobodziński, jeden ze współorganizatorów konkursu. – Startują w czterech kategoriach wiekowych. Najmłodsza uczestniczka ma 6 lat i przyjechała z Kijowa. Nasz konkurs jest otwarty dla wszystkich, z jednym uwarunkowaniem – jest to konkurs dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia. Dajemy wyższy przedział wiekowy, do 21 lat, po to, aby umożliwić udział w nim także tym, którzy zaczęli naukę później lub uczą się prywatnie. Do konkursu nie są dopuszczeni studenci akademii muzycznych.
Uczestnicy grali wyłącznie muzykę Fryderyka Chopina. Starsi po trzy utwory, a dwie młodsze kategorie – po dwa. – Uczestnicy bardzo przeżywają występ przed jurorami. A zasiadaj w nim profesorowie i pedagodzy, którzy są jurorami uznanych konkursów, łącznie z Konkursem Chopinowskim w Warszawie – podkreśla Grzegorz Łobodziński. – Od kilku lat działamy pod auspicjami Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, który zaprasza nas do prac podczas konferencji międzynarodowych konkursów pianistycznych na świecie. Tam dyskutujemy na temat sposobu przeprowadzania konkursów, dzielimy się doświadczeniami i nawiązujemy współpracę z organizatorami konkursów w różnych krajach. Na takiej konferencji zostaliśmy również zaproszeni do członkostwa w prestiżowej Fundacji Alink – Argerich Foundation z Hagi, która wspiera konkursy pianistyczne i promuje również rzeszowski – umieszczając informację o nim w swoich katalogach i serwisach internetowych. To dzięki temu, mamy w tym roku uczestników z Australii.
W najmłodszej kategorii wiekowej – do 12 lat wystąpiło 27 uczniów, w kategorii do 14 lat mieliśmy 13 uczestników, w kategorii d 17 lat – 20 osób i do 21 lat – 18 uczestników. Oceniało ich czteroosobowe jury: przewodniczący Janusz Olejniczak z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i juror jego XVII edycji; prof. Waldemar Wojtal z Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Mariola Cieniawa z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz maestro Vincenzo Balzani z Konserwatorium w Mediolanie.
W każdej kategorii przyznano 1,2 i 3 miejsce oraz wyróżnienia.
IV kategoria do lat 21: I miejsce – Maciej Skrzeczkowski (Polska), II miejsce – Rae Yue Pung (Australia – Singapur), III miejsce ex-aequo – Jakub Hanuszkiewicz (Polska, Łódź) i Seo Hyeon Kim (Korea Pd.- Polska); wyróżnienia – Meri Bagdasarian (Armenia – Rosja), Biaji Kaneko (Japonia), Piotr Lara (Polska, Kraków), Jan Piltz (Polska, Wrocław).
III kategoria do lat 17: I miejsce ex-aequo – Kacper Kukliński (Polska, Gdańsk) i Krzysztof Wierciński (Polska, Warszawa), II miejsce – nie przyznano, III miejsce – Mikołaj Seroka (Polska, Warszawa); wyróżnienia – Aobo Dai (Chiny – Polska), Karina Filipovich (Białoruś), Piotr Orlow (Polska, Bytom), Marianna Klara Sereda (Polska, Krosno), Maciej Smoląg (Polska, Warszawa), Adrian Zdanowski (Polska, Bydgoszcz).
II kategoria do lat 14: I miejsce – Alicja Kojder (Polska – Wielka Brytania), II miejsce – Maksymilian Potępa (Polska, ZSM nr 2 w Rzeszowie), III miejsce – Paweł Batko (Polska, Wadowice); wyróżnienia – Jakub Depczyński (Polska, PSM I st. w Jaśle), Mykhailo Hrynets (Ukraina), Amelia Jankowska (Polska, Inowrocław).
I kategoria do lat 12: I miejsce ex-aequo – Piotr Tymura (Polska, Zamość), Yelizaveta Pachabut (Ukraina), II miejsce – Norah Wanton (Włochy – Hiszpania), III miejsce – Aleksandra Ziora (Polska, Wrocław); wyróżnienia – Anastasia Hurenkova (Białoruś), Zuzanna Kopciuch (Polska, Myślibórz), Stanisław Kurowski (Polska, Warszawa), Maciej Piotrowski (Polska, ZSM nr 2 im. W. Kilara w Rzeszowie), Jakub Staniszewski (Polska, Radom), Weronika Wróbel (Polska, PSM I ST. W Łańcucie), Aleksander Ziaja (Polska, ZSM nr 2 im. W. Kilara w Rzeszowie); nagroda dla najmłodszego uczestnika – Emiliia Polotska (Ukraina).
Nagrodą Specjalną za wykonanie Walca cis-moll op. 64 nr 2 dla Macieja Skrzeczkowskiego, ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II s. im. Z. Brzewskiego w Warszawie będzie bezpłatny udział w XV Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku oraz recital w Żelazowej Woli. Występ w dworku Fryderyka Chopina to nagroda wyjątkowa i możliwa dzięki patronowi rzeszowskiego konkursu – Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina w Warszawie. Wydarzeniu patronuje także Centrum Edukacji Artystycznej i Gmina Miasto Rzeszów, a organizatorem obok ZSM nr 2 jest Stowarzyszenie „Wszystko dla Muzyki”.
Jak podkreśla Grzegorz Łobodziński zwycięstwo w Międzynarodowym Podkarpackim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie to dla pianistów ważne osiągnięcie właśnie ze względu na międzynarodową rangę wydarzenia i znakomite jury. – W dodatku zapewniamy zwycięzcom szeroką promocję, zaproszenia na koncerty do NIFC w Warszawie, do Żelazowej Woli, do Katowic, a także udział w kursach mistrzowskich. Zapraszamy na nie laureatów do Sanoka, Gdańska i Opola.