Już w piątek Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie wystąpi w sali wiedeńskiego Musikverein. Ten sezon zapowiada się dla naszych muzyków mocno wyjazdowy. W grudniu ruszają na tournee do Chin. Wydana została nawet płyta z przygotowanym na tę trasę repertuarem. – Zdobyliśmy na to dodatkowe pieniądze, aby nie uszczuplać budżetu na wydarzenia w filharmonii – zapewnia prof. Marta Wierzbieniec. – W nowym sezonie zapraszamy na operę, operetkę i balet. Będzie także musical i słowno-muzyczne widowiska.
Dla rzeszowskiej publiczności właśnie ta ostatnia wiadomość jest zapewne najistotniejsza. Bogatsza o 1,5-milionową dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które od marca br. współfinansuje Filharmonię Podkarpacką, rzeszowska świątynia muzyki wprowadziła do repertuaru dzieła, na które do tej pory nie było jej stać – balet, operę, operetkę i musical. Od pierwszych liter tych słów wzięło się także nazwa cyklu wydarzeń artystycznych – BOOM. – Do tego „boom” dodałabym dziś jeszcze dwa „o”, by zaznaczyć obecność oratorium oraz innych form muzycznych – uśmiecha się prof. Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej.
Zaplanowane wydarzenia artystyczne z cyklu boom w sezonie artystycznym 2017/2018 to:
-
20 listopada 2017r. – „Hemar. Marchewka – próba generalizacji”
-
26 listopada 2017r. – Arcydzieła światowego baletu
-
27 stycznia 2018r. – J. Strauss – „Zemsta nietoperza”
-
3 lutego 2018r. – P. Czajkowski – „Eugeniusz Oniegin”
-
13 lutego 2018r. – (w trakcie ustaleń)
-
28 marca 2018r. – „Symfonia światła”
-
7 kwietnia 2018r. – G. Donizetti – „Don Pasquale”
-
9 czerwca 2018r. – (w trakcie ustaleń)
-
23 czerwca 2018r. – G. Verdi – „Nabucco”.
Przedsięwzięcia te odbywają się z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, a także artystów, m.in. Opery Krakowskiej, czeskich i włoskich teatrów operowych, Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu, Opery i Baletu we Lwowie, Teatru Muzycznego w Lublinie oraz studentów i absolwentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
– Bilety na wydarzenia z cyklu BOOM sprzedają się z dużym wyprzedzeniem. To pokazuje, jak publiczność oczekiwała takiej właśnie oferty repertuarowej – zauważa prof. Marta Wierzbieniec.
Jak zapewnia dyrektor, dotacja ministerstwa służy główni temu projektowi, natomiast koszty takich wypraw jak koncert w Wiedniu czy chińskie tournee w głównej mierze pokrywane są z dodatkowych środków, jakie filharmonii udaje się pozyskać. Wyjazd do Wiednia możliwy jest nie tylko funduszom z MKiDN oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, ale także Instytutu Adama Mickiewicza oraz Instytutu Polskiego w Wiedniu. Wyjazd do Chin dodatkowo wsparła Gmina-Miasto Rzeszów oraz Przedsiębiorstwo Budowlane Besta Sp. z o.o. oraz BISPOL sp. z o.o.
Tournee koncertowe Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie do Chin potrwa od 27 grudnia 2017 r. do 10 stycznia 2018 r. W podróż wyruszy 57 osób. Orkiestra zaprezentuje 10 koncertów, które odbędą się w miastach: Jinzhou, Haerbin, Dalian, Yingkou, Liuzhou, Nanning, Nanchang czy Shijiazhuang. W każdym z koncertów uczestniczyć będzie co najmniej 3 000 odbiorców. Program koncertu jest mocno karnawałowy, z uwielbianym przez Chińczyków Straussem, ale także tańcami góralskimi z „Halki” Stanisława Moniuszki oraz znanym z filmu „Pan Tadeusz” polonezem Wojciecha Kilara. Będzie też, oczywiście, Chopin.
– Przygotowując się do tego wielkiego przedsięwzięcia artystycznego nagraliśmy płytę pt. „Chińskie inspiracje i muzyka polska”. Zaprezentujemy ją podczas premierowego koncertu przed wyjazdem – 8 grudnia w naszej filharmonii – zaprasza prof. Wierzbieniec.