Reklama

Kultura

Krzysztof Klenczon. Poemat rockowy rozpoczął Festiwal Żarnowiec 2017

Aneta Gieroń
Dodano: 02.09.2017
34202_piekarczyk
Share
Udostępnij

Od piątku w Muzeum Marii Konopnickiej trwa Festiwal Żarnowiec i… na starcie zachwycił spektaklem Katarzyny Cygan "Krzysztof Klenczon. Poemat rockowy", którego gwiazdą był Marek Piekarczyk, wokalista TSA. To już XIII edycja tej imprezy, która w tym roku przypada w okrągłą  60. rocznicę powstania muzeum i 175. urodziny poetki, a pierwszego dnia zagrało wszystko: piękna sceneria oświetlonego dworku, z którego zdawało się, że za chwilę wyjdzie Maria Konopnicka, idealna pogoda i piękne utwory Klenczona. Nic dziwnego, że w starym parku usadowiło się ponad tysiąc gości, wśród nich prawnuczka pisarki, Joanna Modrzejewska, a wielu spośród nich do Żarnowca wróci jeszcze w sobotę i niedzielę. 

Piątkowy musical, który rozpoczął trzydniowy Festiwal Żarnowiec 2017, był multimedialną opowieścią o Krzysztofie Klenczonie, a właściwie o miłości na podstawie wspomnień Bibi (Alicji), żony Krzysztofa. Historia rozpoczyna się na początku lat 60. XX wieku. Morze, plaża i legendarny Grand Hotel, a wszystko to na pięknych fotografiach w tle i z pierwszoplanową muzyką Klenczona, wokalisty, gitarzysty rockowego i  kompozytor największych przebojów Czerwonych Gitar (obok Seweryna Krajewskiego): Historia jednej znajomości, Nikt na świecie nie wie, Biały krzyż, Wróćmy na jeziora, Gdy kiedyś znów zawołam cię, Kwiaty we włosach, Jesień idzie przez park oraz Trzech Koron: 10 w skali Beauforta, Czyjaś dziewczyna, Natalie-piękniejszy świat. Wszystkie te utwory można też było w piątek usłyszeć, co publiczność nagrodziła dużymi brawami.

W sobotę  czas na operę "Carmen" w wykonaniu Opery Śląskiej w Bytomiu, w reżyserii Wiesława Ochmana, w niedzielę zaś, 3 września Walce Straussa z Festiwalową Orkiestrą Johanna Straussa z Katowic i Baletem Opery Śląskiej oraz gala operetkowa z udziałem solistów z Opery Lwowskiej i Bytomskiej.

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Fot. Tadeusz Poźniak

A wszystko to w Żarnowcu, gdzie mieszkała Maria Konopnicka.  Znakomita poetka okresu realizmu, nowelistka, pisarka dla dzieci, krytyczka, publicystka, tłumaczka. W swoich czasach szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Konopnicka była też niezwykle pracowita i odważna jak na czasy, w których żyła. Mimo że rozstała się z mężem, samodzielnie radziła sobie z wychowaniem sześciorga dzieci, pracą zarobkową oraz nieustannym dokształcaniem.  Dobrze znając około 10 języków obcych, m.in.: niemiecki, francuski, rosyjski, czeski, angielski oraz włoski, zajęła się przekładami. Tłumaczyła utwory m.in. Heinricha Heinego, Paula Heyse, Edmonda De Amicisa. Jej osiągnięcia jako tłumaczki do dziś są pamiętane, a kilka lat temu Paweł Bukowski, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, został zaproszony do Rzymu, gdzie Konopnicka otrzymała dyplom Ambasadora Kultury Rzymu za kultywowanie swojej twórczości i tłumaczenia na język włoski. Był również zaproszony do Genui, gdzie poetka mieszkała przez pół roku i w 2010 roku z tej okazji odsłonięto tablicę Jej poświęconą.

Warto też pamiętać, że najsłynniejsza pieśń patriotyczna "Rota", też powstała w Żarnowcu.  

 Program Festiwalu

 2  września ( sobota) godz. 19.00 – plener cena biletu 50 zł 

Georges Bizet "Carmen"

Soliści, Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej w Bytomiu

Reżyseria Wiesław Ochman

 3 września ( niedziela), godz. 17.30 – plener cena biletu 50 zł za 2 koncert w niedzielę

Od Opery do Operetki

Soliści Opery Lwowskiej i Śląskiej oraz artyści Szkoły Wokalno – Aktorskiej w Krośnie

 3 września ( niedziela), godz. 19.00 – plener

Nad Pięknym Modrym Dunajem – W Krainie Walca

Soliści i artyści baletu Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Festiwalowa Orkiestra Johanna Straussa

Dyrygent Małgorzata Kaniowska

Bilety do nabycia w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, w Jasielskim Domu Kultury, w Biurze Turystycznym OMNIBUS w Krośnie oraz w Iwoniczu Zdroju przy Placu Dietla 2. Można też kupować karnety w cenie 100 zł upoważniające do wstępu na wszystkie koncerty Festiwalu

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy