Plenerowe koncerty przed Zamkiem przez dwa pierwsze dni 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie to już tradycja. Dlatego tak pilnie obserwujemy pogodę zapowiadaną na 20 i 21 maja. Jednocześnie zaznaczając, że bez względu na temperaturę publiczność w Łańcucie zawsze dopisywała i nawet książę Jan Lubomirski z wdziękiem dwa lata temu nosił przeciwdeszczową pelerynę.
Scena przed Zamkiem już stoi i trwają ostatnie przygotowania. Strzeżone na co dzień zamkowe trawniki pomieszczą trzy tysiące krzeseł. W sobotę, 20 maja, o godz. 19. wypełnią je melomani, by wysłuchać koncertu „Gala gwiazd”, podczas którego najsłynniejsze arie i duety z dzieł operowych i operetkowych wykona piątka znakomitych artystów. Obok siebie staną sopranistki Katarzyna Dondalska i Joanna Woś, mezzosopranistka Monika Ledzion-Porczyńskia, tenor Paweł Skałuba i jeden z największych barytonów świata – Andrzej Dobber. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.
Równie wyczekiwany jest koncert niedzielny – w rytmach bossa novy. Wystąpi Ive Mendes, diva muzyki jazzowej, z towarzyszeniem zespołu instrumentalistów brytyjskich i kwintetu smyczkowego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.
Kolejne koncerty będą się już odbywać się już w Sali Balowej Zamku oraz w Filharmonii Podkarpackiej. W sumie od 20 do 28 maja publiczność wysłucha dziewięciu koncertów. Wystąpią: Apollon Musagete Quartett, Wiedeńska Orkiestra Kameralna pod batutą Michaela Maciaszczyka, łotewska pianistka Dina Yoffe (laureatka II nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina), znakomity wiolonczelista Rosjanin Ivan Monighetti oraz wybitna pianistka Gabriela Montero. Szczegółowy program poniżej.
Dobra wiadomość jest taka, że na koncerty plenerowe można jeszcze kupić bilety.
Ze względu na Muzyczny Festiwal w Łańcucie, w dniach od 18 do 27 maja br. w Zamku wyłączone będą ze zwiedzania wnętrza zamkowe I i II piętra. Pozostałe ekspozycje będą dostępne dla turystów.
Historia Muzycznego Festiwalu w Łańcucie
Zamek w Łańcucie – jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Europie rozbrzmiewał muzyką już w pierwszych dziesięcioleciach XVIII wieku dzięki właścicielom Zamku z rodu Lubomirskich, a później Potockich. Wielowiekowe tradycje muzyczne na Zamku w Łańcucie zostały odrodzone w 1961 r. – w czerwcu tegoż roku Państwowa Filharmonia w Rzeszowie i jej dyrektor Janusz Ambros zainaugurowali pierwsze „Dni Muzyki Kameralnej" przekształcone w 1981 roku przez ówczesnego dyrektora artystycznego Bogusława Kaczyńskiego w „Festiwal Muzyki Łańcut", a później „Muzyczny Festiwal w Łańcucie", który stał się wydarzeniem o zasłużonej dziś światowej renomie i „najsłynniejszym obecnie Festiwalem w Polsce” – jak się wyraził Krzysztof Penderecki. Od 2009 r. dyrektorem festiwalu jest prof. Marta Wierzbieniec.
W formule Festiwalu mieszczą się recitale wybitnych śpiewaków i instrumentalistów, gwiazd estrady, jak i koncerty renomowanych orkiestr i zespołów kameralnych, a także sesje naukowe i warsztaty muzyczne.
Koncerty w ramach Festiwalu odbywają się w różnorodnych miejscach, które współgrają z charakterem prezentowanych dzieł – Sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, zamkowym parku, gdzie mają miejsce koncerty plenerowe, Bazylice oo. Bernardynów w Leżajsku, Synagodze łańcuckiej oraz sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.
W ciągu kilkudzisięcioletniej historii Festiwalu wykonano wiele arcydzieł światowej literatury muzycznej od muzyki dawnej po współczesną; dzieł instrumentalnych, wokalnych oraz wokalno-instrumentalnych, takich jak oratoria i opery. Szerokie spektrum festiwalowych koncertów objęło także jazz i projekty stojące na pograniczu różnych gatunków sztuk.
Na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie występowali tak wybitni artyści, jak m.in: Adam Harasiewicz, Rafał Blechacz, Joseph Malovany, Mischa Maisky, Shlomo Minz, Andreas Scholl, legendarny tenor – Jose Carreras, Kate Liu czy Julian Rachlin. To wydarzenie co roku przyciąga kilka tysięcy melomanów.
Program 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie
20 maja 2017 r., godz. 19:00, koncert plenerowy
Inauguracja 56. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej
Sławomir CHRZANOWSKI – dyrygent
Katarzyna DONDALSKA – sopran
Joanna WOŚ – sopran
Monika LEDZION – mezzosopran
Paweł SKAŁUBA – tenor
Andrzej DOBBER – baryton
W programie najsłynniejsze arie i duety z dzieł operowych i operetkowych:
-
A. Mozarta, G. Rossiniego, G. Verdiego, G. Pucciniego, F. Lehara.
Cena: 60 zł
21 maja 2017 r., godz. 19:00, koncert plenerowy
Ive MENDES – diva muzyki jazzowej (bossa nova)
Zespół Instrumentalistów brytyjskich
Kwintet smyczkowy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej
Cena: 60 zł
22 maja 2017 r., godz. 19:00, sala balowa Zamku w Łańcucie
APOLLON MUSAGETE QUARTETT
W programie:
-
Haydn – Kwartet smyczkowy op. 64 nr 5
-
Penderecki – Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z niezapisanego dziennika”
-
Grieg – Kwartet smyczkowy nr 1 g-moll, op. 27
23 maja 2017 r., godz. 19:00, sala balowa Zamku w Łańcucie
Wiedeńska Orkiestra Kameralna
Michael MACIASZCZYK – dyrygent/skrzypce
W programie:
-
Haydn – Symfonia nr 82
W.A. Mozart – Koncert skrzypcowy A-dur KV. 219
-
Haydn – Symfonia nr 88
24 maja 2017 r., godz. 19:00, sala balowa Zamku w Łańcucie
Dina YOFFE – fortepian
W programie:
-
van Beethoven – Sonata nr 16 G-dur op. 31 nr 1
-
Brahms – Fantazje op. 116
-
Chopin – Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
-
Chopin – III Sonata h-moll op. 58
25 maja 2017 r., godz. 19:00, sala balowa Zamku w Łańcucie
Orkiestra Kameralna Wratislavia
Jan STANIENDA – dyrygent
Ivan MONIGHETTI – wiolonczela
W programie:
-
Ph. Telemann – Suita Don Kichot [Uwertura – Przebudzenie się Don Kichota – Jego walka z wiatrakami – Westchnienia miłosne do Księżniczki Dulcynei – Oszukany Sancho Pansa – Galop Rosynanta – Odpoczynek Don Kichota]
-
Boccherini – Koncert wiolonczelowy D-dur G.479 [Allegro – Adagio – Allegro]
-
Vivaldi – Koncert wiolonczelowy G-dur RV 413 [Allegro – Largo – Allegro]
-
Rossini – I Sonata a quattro G-dur [Moderato – Andantino – Allegro]
-
Dvořák – Serenada na smyczki E-dur op. 22 [Moderato – Tempo di Valse – Scherzo (Vivace) – Larghetto – Finale (Allegro vivace)]
26 maja 2017 r., godz. 19:00, Filharmonia Podkarpacka
Gabriela MONTERO – fortepian
W programie:
-
Schubert – „Four Impromptus, op. 90, D. 899”
-
Schumann – „Karnawał” op. 9
-
Montero – Improvisations
27 maja 2017 r., godz. 19:00, Filharmonia Podkarpacka
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej
Chór Filharmonii Narodowej
Massimiliano CALDI – dyrygent
Soliści: Magdalena SCHABOWSKA – sopran, Agnieszka MAKÓWKA – alt, Tomasz KUK – tenor, Robert GIERLACH – baryton
W programie L. van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125
KONCERT NA BIS
28 maja 2017 r., godz. 20:00, Hotel Sokół w Łańcucie
CHOPIN UNIVERSITY BIG BAND
Janusz OLEJNICZAK – fortepian