Reklama

Kultura

Koncert muzyki żydowskiej “Raduj się Rzeszowie” w Teatrze Maska

Aneta Gieroń
Dodano: 23.03.2017
31666_maska_1
Share
Udostępnij
W piątek, 31 marca o godz. 19 w  Teatrze Maska koncert muzyki żydowskiej – „Raduj się Rzeszowie!". Przedstawienie w wykonaniu Stowarzyszenia SztukPukSztuka warto obejrzeć z wielu powodów, choćby po to, by poznać nieznane pieśni i muzykę genialnego Nachuma Sternheima. Bilety w cenie 35 zł do nabycia na ekobilet.pl, w Kinie Zorza i na godzinę przed koncertem w Teatrze Maska. 
 
Spektakl przypominający żydowskiego muzyka żyjącego na przełomie XIX i XX wieku w Rzeszowie, Stowarzyszenie SztukPukSztuka po raz pierwszy wystawiło w grudniu 2013 r. Premiera „Hava nagila Raysha”! czyli „Raduj się Rzeszowie”! – pięknej opowieści o Rzeszowie, jakiego już nie ma, ale jaki przetrwał w muzyce i pieśniach Nachuma Sternheima, kompozytora mało znanego w Polsce i w Rzeszowie, a popularnego w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, okazała się na tyle udana, że spektakl cyklicznie powraca na deski Teatru Maska. 
 
Nachum Sternheim urodził się w Rzeszowie w 1879 roku. Wychowany w tradycji chasydzkiej był znanym żydowskim muzykiem, śpiewakiem, kompozytorem i poetą. W swojej twórczości nawiązywał do motywów tradycyjnej muzyki żydowskiej  i muzyki ludowej Rzeszowszczyzny. Pisał piosenki w języku jidisz i polskim. W 1908 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował dla wytwórni filmowych w Hollywood, ale tęsknota nie dawała mu spokoju. W 1912 roku wrócił do Rzeszowa, gdzie w 1942 roku zginął w getcie. I co najbardziej zdumiewające, w Polsce, w Rzeszowie pozostaje prawie nieznany, a w Izraelu i Stanach Zjednoczonych do dziś jest popularny.

Jadwidze Domce, Małgorzacie Pruchnik – Chołce, Natalii Zduń, Michałowi Chołce i Mirosławowi Szpyrka oraz akompaniujący im świetnemu Rzeszów Klezmer Band udaje się oczarować publiczność. Świetnie łączą piękną muzykę, aktorskie obycie sceniczne i dobre wokale. Naprawdę udany powrót do muzycznej, przedwojennej, żydowskiej historii Rzeszowa, także dzięki pomocy prof. Wacława Wierzbieńca, eksperta od historii Żydów w naszym regionie, który artystom pomógł odszukać nieznane pieśni Sternheima oraz dr hab. Alicji Ungeheuer – Gołąb, która tłumaczonym z jidysz pieśniom nadała poetycki kształt. 
 
Raduj się Rzeszowie!
scenariusz i reżyseria: Monika Adamiec
opracowanie muzyczne: Kamil Siciak
opieka wokalna: Magdalena Skubisz
choreografia: Mirosław Szpyrka
scenografia: Anna Hawro
 
Obsada:
Jadwiga Domka
Małgorzata Pruchnik-Chołka
Natalia Zduń
Michał Chołka
Mirosław Szpyrka
 
Muzyka
Rzeszów Klezmer Band:
Kamil Siciak – perkusja
Anna Siciak – skrzypce
Dariusz Kot – akordeon
Wojciech Jajuga – kontrabas
Mateusz Chmiel – klarnet
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy