Reklama

Kultura

W hołdzie Marii Turzańskiej i Fryderykowi Chopinowi

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 13.02.2013
2243_piano
Share
Udostępnij
Ona słynęła z wielkiej urody i jeszcze większego talentu. On – najsłynniejszy polski kompozytor – był największym pianistą swoich czasów. Twórczość tych dwojga stała się inspiracją do zorganizowania w Jarosławiu Chopinowskich Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej. W dniach 22-24 lutego odbędą się one po raz drugi i nie będą się ograniczać jedynie do muzyki fortepianowej. Usłyszymy również skrzypce, kwartet smyczkowy i muzykę jazzową.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja festiwalu została zorganizowana w dniach 1-3 marca. Nieprzypadkowo – w 55 lat po śmierci Marii Turzańskiej, w dniu urodzin Fryderyka Chopina oraz w 65. rocznicę założenia w Jarosławiu Szkoły Muzycznej I stopnia. To święto pianistyki, podczas którego rozbrzmiewały dzieła największych kompozytorów (Chopin, Beethoven, Liszt, Schumann, Mozart, Ravel), odbiło się głośnym echem w środowisku. Emocje związane z kolejną edycją festiwalu dopiero przed nami.

– W tym roku zmieniliśmy trochę formułę festiwalu. W ubiegłym roku dominowała muzyka fortepianowa, w tym oprócz fortepianu usłyszymy także chór, skrzypce, kwartet smyczkowy i jazz – mówi Marlena Dudek, specjalista ds. promocji Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. – Artyści, których zapraszamy na koncerty, są w jakiś sposób związani z Jarosławiem, chociażby np. przez szkołę muzyczną.

Maria Turzańska
(ur. w 1878 roku w Berdiańsku), której imieniem festiwal został nazwany, była ważną postacią w życiu muzycznym i kulturalnym Jarosławia. Jako absolwentka Cesarskiego Konserwatorium w Wiedniu, w klasie fortepianu prof. Teodora Leszetyckiego, cieszyła się wielkim autorytetem w dziedzinie kultury muzycznej. Już w wieku piętnastu lat zasłynęła jako objawienie salonów muzycznych Wiednia, Budapesztu, Pragi, Paryża, Moskwy, Petersburga. Uważano ją za jedyną rywalkę Paderewskiego. Do kręgu wielbicieli jej talentu oraz równie wielkiej urody, obok koronowanych głów, należał Henryk Sienkiewicz. Karierę pianistki przerwała z chwilą zamążpójścia. W 1903 roku założyła jarosławską Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina, którą prowadziła do wybuchu II wojny światowej. Za ofiarność i odwagę w niesieniu pomocy rannym żołnierzom podczas I wojny światowej odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi. W okresie międzywojennym zasiadała w Radzie Miasta Jarosławia. Przez 36 lat pracy pedagogicznej przygotowała wielu pianistów, z których znane osoby to Ludmiła Schram, późniejsza nauczycielka gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu oraz Krystyna Małheis–Domaszowska, wybitna pianistka-pedagog i wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.
 

 
Program II Chopinowskich Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej w Jarosławiu
 
Dzień I
 
22 luty (piątek), godz.18.00
Kwartet smyczkowy Cordes Classiques

(Piotr Marciak – skrzypce, Marcin Kmiecik – skrzypce, Aneta Dumanowska – altówka, Tomasz Wyroba – wiolonczela)
Mariola Cieniawa – utwory Fryderyk Chopina
Romana Podsadecka – utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta

Miejsce: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Sala Lustrzana
Bilet wstępu; 10 zł (do nabycia w Punkcie Informacji CKiP ul. Rynek 5)

Dzień II
 

23 luty (sobota), godz. 18.00
Recital skrzypcowy Katarzyny Dudy

 
Miejsce: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Sala Lustrzana
Bilet wstępu; 10 zł (do nabycia w Punkcie Informacji CKiP ul. Rynek 5)

godz. 21.00
Koncert – Trio Jazzowe Bogusław Kaczmar

 
Miejsce: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Sala Lustrzana
Bilet wstępu; 10 zł (do nabycia w Punkcie Informacji CKiP ul. Rynek 5)

Dzień III

24 luty (niedziela), godz. 18.30
Koncert Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS z Kraczkowej – Wolfgang Amadeusz Mozart „Requiem d-moll”

Miejsce: Kolegiata pw. Bożego Ciała w Jarosławiu
 
Wstęp wolny
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy