Reklama

Kultura

Plejada gwiazd rocka i wyjątkowe koncerty na Cieszanów Rock Festiwal

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 13.07.2016
28279_KNZ_fot.-Konrad-Jaraszek
Share
Udostępnij

Tegoroczny Cieszanów Rock Festiwal to plejada gwiazd rocka, punka i metalu. Wystąpią m.in. Vader, Tymon&The Transistors, Eluveitie, Sweet Noise, Marky Ramone’s Blitzkrieg, Strachy Na Lachy, El Dupa, Luxtorpeda, Arka Noego, Włochaty, Farben Lehre, Zacier i Dubioza Kolektiv. Jednak scena główna będzie należeć do Kazika Staszewskiego – muzyk wystąpi z trzema swoimi formacjami: Kultem, KNŻ i Kazik&Kwartet ProForma. W konferansjera na festiwalu wcieli się Tymon Tymański, który wraz ze swoim zespołem Tymon&The Transistors pierwszy raz w historii zagra ścieżkę dźwiękową z filmu „Wesele” Wojtka Smarzowskiego.


Cieszanów Rock Festiwal w każdej edycji zaskakuje wyjątkowo bogatym w koncerty i gwiazdy programem. Uznawany za jeden z najlepszych letnich festiwalu w Polsce zaprasza największe gwiazdy rocka, punka, metalu i elektro, nie ograniczając się jedynie do polskich formacji. Publiczność miała już okazję bawić się na koncertach: brytyjskiej legendy punka The Exploited (w 2012 r.) i GBH (w 2014 r.), amerykańskiego zespołu sceny hardcore Madball (2013) i niemieckich legend heavy metalu: Helloween i Kreator (w 2015 r.).


Zagraniczne gwiazdy na cieszanowskiej scenie


W tym roku na cieszanowskiej scenie zagrają cztery cenione zagraniczne zespoły. Pierwszym jest formacja Marky Ramone’s Blitzkrieg. To specjalny projekt, w ramach którego Marky Ramone, perkusista supergrupy Ramones, wykonuje z zaprzyjaźnionymi muzykami najważniejsze utwory z dyskografii Ramonesów. W Cieszanowie Marky Ramone's Blitzkrieg zagra specjalny koncert z okazji 40-lecia kariery punkowej Marky’ego Ramone. Będzie to jedyny polski koncertem tej grupy w 2016 roku. Występy Marky Ramone’s Blitzkrieg są prawdziwym świętem dla fanów Ramones – w programie koncertu znajdą się największe hity zespołu Ramones, takie jak m.in. „Blitzkrieg Bop”, „Sheena is A Punk Rocker”, „Rockaway Beach”, „Pet Sematary” i wiele innych.


Druga zagraniczna gwiazda to szwajcarska grupa Eluveitie reprezentująca nową falę w muzyce folk-metalowej. Obok gitar elektrycznych, basu i perkusji, mają w swoim instrumentarium również tradycyjne ludowe instrumenty, takie jak dudy, skrzypce i lirę korbową, a ich teksty śpiewane są m.in. w martwym języku galijskim. Zespół na co dzień koncertujący na całym świecie, od Chin po Stany Zjednoczone, wystąpi na CRF 20 sierpnia.


Bałkany będzie reprezentować formacja Dubioza Kolektiv, którą tworzą muzycy pochodzący Bośni i Hercegowiny. W swoich kompozycjach łączą elementy bałkańskiej kultury z rockowymi brzmieniami, elektronicznymi dźwiękami, a także muzyką reggae czy ska. Śpiewają w języku serbskochorwackim i angielskim. Muzyczny pejzaż Cieszanowa wzbogaci folk metalowa grupa Finntroll z Finlandii. Tematem ich utworów są opowieści zaczerpnięte z fińskiej mitologii oraz historie o fikcyjnym królu trollów. Grający prawie 20 lat Finntroll zyskał spore grono zwolenników na całym świecie, ma również grono bardzo oddanych fanów w Polsce.


Kazik zwiedzi okolice Cieszanowa, Tymański zagra „Wesele”


Bohaterem przeglądu mongraficznego „3x…” będzie Kazik Staszewski, który zaprezentuje się z Kultem i formacjami KNŻ oraz Kazik&Kwartet ProForma. Kult zagra jednorazowo w całości dwie płyty „Tata Kazika” i „Tata 2”, KNŻ zagra swój ostatni koncert w historii zespołu, a zespół Kazik&Kwartet ProForma zagra koncert – niespodziankę i zupełnie przedpremierowo przedsmak płyty „Tata Kazika 3”. We wszystkich trzech monograficznych koncertach wystąpią goście specjalni Kazika Staszewskiego. Muzyk zapowiedział, że ponieważ będzie na festiwalu dłużej niż zwykle, przedpołudniami postara się zwiedzić okoliczne tereny, w tym szlak „po bunkrach Linii Mołotowa”.


– Coraz wyraźniej krystalizuje się wizja festiwalu, która towarzyszy nam od kilku lat. Cieszanów Rock Festiwal staje się sierpniowym centrum polskiej muzyki. Tutaj odbywają się wyjątkowe koncerty retrospektywne takie jak specjalne, jednopłytowe występy Pidżamy Porno, Dezertera, Comy, przeglądy monograficzne, premierowe wykonania materiałów z nowych płyt (m.in. koncertowa premiera albumu „Tęczowa swasta” zespołu Maleńczuk&Psychodancing) czy zdjęcia do teledysków i rejestracje DVD czołowych polskich zespołów rockowych (Kult, T.Love Alternative, Luxtorpeda). Siódma edycja CRF należy do Kazika Staszewskiego, artysty, którego polskiej publiczności przedstawiać nie trzeba. Przymiarki do tego wyjątkowego przedsięwzięcia trwały bardzo długo. Jesteśmy szczęśliwi, że to właśnie Kazik zawładnie naszą sceną w 2016 roku – przyznaje Artur Tylmanowski, kurator programowy festiwalu.

Nie lada niespodziankę szykuje Tymon Tymański wraz z grupą Tymon&The Transistors. Muzycy po raz pierwszy w swojej historii i jedyny raz w 2016 roku zagrają materiał z albumu „Wesele”, znanego z kultowego filmu Wojciecha Smarzowskiego, zaś Tymon Tymański wcieli się w rolę konferansjer sceny głównej.


Jubileusz Farben Lehre i El Dupy


Swój jubileusz na scenie głównej CRF świętował będzie zespół El Dupa. Koncert pod tajemniczym tytułem „18-lecie El Dupy – UnKaziked”, z udziałem gości specjalnych, odbędzie się 20 sierpnia. Nie zabraknie szlagierów tej formacji takich jak „Natalia w Bruklinie”, „Prohibition” czy „220 Volt”. Swoje 30-lecie przypieczętuje w Cieszanowie zespół Farben Lehre, który jednorazowo, tylko na CRF 2016, zagra całą swoją płytę „Farbenheit", wybraną w głosowaniu internetowym. Podczas koncertu pojawią się goście specjalni.
Na festiwalu wystąpi również legenda polskiego hardcore’a, załoga o nazwie 1125, świętująca w tym roku swoje 20-lecie. Interesująco zapowiadają się także koncerty zespołu Strachy Na Lachy, który zagra w Cieszanowie jednorazowo całą swoją płytę „Piła tango”; Luxtorpedy i Arki Noego, w programie której znajdą się utwory z płyt „Pan Krakers!” oraz „Petarda” w specjalnych aranżacjach. Będzie też niebywała okazja dla fanów Sweet Noise, zespołu legendarnego, owianego aurą tajemnicy, i rzadko koncertującego, a także rzadko koncertującego punkowego zespołu Włochaty. Zespół Vader zagra przedpremierowo utwory z nowej, planowanej na 2016 rok, autorskiej płyty.


Scena alternatywna bogata w koncerty


Na scenie alternatywnej zagrają: Nocny Kochanek czyli kapela bawiąca się konwencją heavy metalu oraz piewcy absurdu – formacja Zacier. Ponadto grający techniczny metal zespół Ketha, rzeszowski zespół Telewizor, którego muzyka to wybuchowa mieszanka stylów, łącząca to co najlepsze w rocku, electro i jazzie; modern-rockowy The Snuff założony latem 2009 roku w czeskiej Pradze oraz The Trepp, którego muzyka nawiązuje do najlepszych wzorców muzyki punkowej z lat 80. Scena alternatywna będzie także areną zmagań zespołów zakwalifikowanych do Ogólnopolskiego i Podkarpackiego Przeglądu podczas CRF 2016.

Szczegóły festiwalu:
http://www.cieszanowrockfestiwal.pl

https://www.facebook.com/cieszanowrockfestival/

Fot.Materiały prasowe

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy