Reklama

Kultura

Young Arts Festiwal z Krzesimirem Dębskim. Nowa impreza muzyczna na Podkarpaciu

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 24.06.2016
27916_Krzesimir-Debski
Share
Udostępnij
Czy muzykę poważną da się spopularyzować? Jeśli tak, to w jaki sposób i dlaczego jest to aż tak ważne. Odpowiedzi na te pytania może dać Young Arts Festival, festiwal muzyki klasycznej, który rozpoczyna się 30 czerwca w Krośnie. Organizatorzy imprezy chcą uświadomić publiczności, że klasyka jest obecna w naszej codzienność, dlatego pierwsza edycja będzie przebiegać pod hasłem ?Klasyka to też muzyka?. Gościem specjalnym festiwalu będzie kompozytor, dyrygent Krzesimir Dębski. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

– Niestety, wciąż spotykamy się z poglądami, że muzyka poważna jest trudna, niedostępna i nudna, nie dla mnie – mówi Bartłomiej Tełewiak, pomysłodawca i organizator Young Arts Festival; muzyk pochodzący z Krosna. – Naszym celem jest zmiana takiego myślenia i pokazanie, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie. Mało tego, chcemy pokazać, że klasyka otacza nas na co dzień, jeśli nie w czystej postaci, to we fragmentach w filmach, bajkach, a nawet we współczesnych utworach rozrywkowych innych artystów. Ten gatunek ma w sobie bardzo dużo odcieni i właśnie tę różnorodność chcielibyśmy pokazać w trakcie cyklu festiwalowych koncertów.

Festiwal rozpoczyna się w czwartek, 30 czerwca i będzie trwał do niedzieli, 10 lipca. Zamysł organizatorów był taki, żeby połączyć koncepcję kursu mistrzowskiego i festiwalu. W ramach Young Arts Masterclass młodzi instrumentaliści wezmą udział w warsztatach indywidualnych i orkiestrowych. W Krośnie będą się doskonalić pod okiem tej klasy muzyków co: Szymon Krzeszowiec i Łukasz Błaszczyk – uznanych w Polsce i na świecie skrzypków, altowiolisty Piero Massy regularnie współpracującego jako muzyk solista z Teatrem La Scala w Mediolanie czy wiolonczelisty Roberto Trainiego, znakomitego włoskiego wirtuoza i pedagoga.

Zdaniem organizatora kursów i festiwalu, kształcenie młodych adeptów sztuki jest ważne, bo kreują oni współczesny obraz muzyki poważnej. – Stawiamy na przekrojowy rozwój, dlatego nasi podopieczni będą mieli okazję doskonalić swój warsztat gry na instrumencie, ale też nauczyć się, jak radzić sobie wymaganiami, jakie stawi przed młodymi artystami świat. Sprawdzianem nabytych umiejętności z pewnością będą występy w ramach Young Arts Festival – wyjaśnia Bartłomiej Tełewiak.

Podczas festiwalu będzie można usłyszeć sześć koncertów oraz uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących, które odbędą się w kluczowych miejscach Krosna i okolic. Całość będzie bezpłatnie otwarta dla publiczności, wkomponowana w przestrzeń miejską i wzbogacona o nowoczesną oprawę wizualną.

PROGRAM:


sobota, 2 lipca godz. 19.00
Koncert inauguracyjny Young Arts Festival
Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

poniedziałek, 4 lipca godz. 21.00
Muzyczne kino pod chmurką
Film Amadeus reż. Milosa Formana
Klubokawiarnia Ferment – Krosno

środa, 6 lipca godz.19.00
Koncert muzyki barokowej
Kościół farny pw. Trójcy Świętej, ul. Józefa Piłsudskiego 5

czwartek, 7 lipca godz.19.00
Koncert muzyki polskiej
Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno

piątek, 8 lipca godz. 17.00 – 17.45
Warsztaty dla dzieci ?Klasyka dla ucha malucha”
Ogródek Jordanowski W Krośnie

piątek, 8 lipca godz. 20.00
Koncert we włoskim stylu
Park nad Czarnym Potokiem, Rymanów-Zdrój (Uzdrowisko Rymanów S.A.)

niedziela, 10 lipca godz. 19:30
Koncert finałowy – muzyka filmowa
Orkiestra Young Arts pod batutą Krzesimira Dębskiego
Rynek

 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy