Reklama

Kultura

Chór Nicolaus, czyli jak mieszkańcy Kraczkowej zaczęli masowo śpiewać

Elżbieta Lewicka
Dodano: 21.02.2016
24953_0K3A0318
Share
Udostępnij
Początki chóru Nicolaus z Kraczkowej sięgają października 2004 r. Zdzisław Magoń, puzonista i dyrygent, podczas jednej z wizyt u księdza proboszcza Mieczysława Biziora pomyślał głośno o potrzebie stworzenia chóru. Proboszcz chętnie przystał na propozycję i tak powstał zalążek zespołu, 8 – osobowa grupa, która po raz pierwszy zaśpiewała na pasterce. Występ bardzo się podobał i wkrótce do zespołu zaczęło dołączać coraz więcej mieszkańców Kraczkowej. Ksiądz Proboszcz ogłosił konkurs na nazwę zespołu, a Nicolaus nawiązuje oczywiście do imienia św. Mikołaja biskupa, pod wezwaniem którego jest tamtejsza parafia.
 
Zachęcony pokaźnym udziałem chórzystów, Zdzisław Magoń zaczął przygotowywać swój chór do uroczystości upamiętniającej pierwszą rocznicę śmierci Jana Pawła II. W programie koncertu miała znaleźć się Msza G-dur F. Schuberta w wersji na chór i organy. Ale okazało się, że organy właśnie czeka remont. Cóż było robić? Magoń, dzięki pomocy muzyków m.in. z Rzeszowa i Krakowa zdobył partyturę orkiestrową kompozycji Schuberta. Nicolaus zagrał i zaśpiewał dla Papieża Polaka w sali balowej łańcuckiego zamku. Po tamtym koncercie zawiązano w Kraczkowej Towarzystwo Muzyczne, bo już wiadomo było, że Nicolaus będzie dalej pracował i się rozwijał.
 
W tym niezwykłym projekcie od początku biorą udział, oczywiście wielopokoleniowo Magoniowie – bardzo muzykalna rodzina- a inni członkowie chóru i orkiestry przyprowadzają do zespołu swoje rodziny i znajomych. Kiedy wszyscy mogą stawić się na występ, chór Nicolaus liczy 70 osób! Jak na trzy i pół tysiąca mieszkańców Kraczkowej to dość pokaźna, rozśpiewana reprezentacja, prawda? – mówi Danuta Magoń – Opalińska, śpiewająca w sopranach siostra Zdzisława. Optymalny skład orkiestry kameralnej liczy 40-45 osób.
 
 
Wszystkie koncerty są ważne, ale zdarzają się też koncerty nadzwyczajne. Do takich należy drugi występ w Rzymie, w 2009 roku. Bazylika Św. Piotra to miejsce, w którym podczas mszy tylko dwa razy w roku może wystąpić chór z orkiestrą. Nicolaus z Kraczkowej był jednym z tych dwóch  wybranych zespołów! Występ zainicjował ksiądz biskup Stanisław Jamrozek.
 
Kiedy nowo wyświęcony arcybiskup Mokrzycki odprawiał mszę w Kraczkowej, oprawę muzyczną tej uroczystości stanowiły występy wielu wykonawców – między innymi chór i orkiestra Nicolaus. Po zakończeniu mszy Arcybiskup powiedział, że poczuł się, jakby tę mszę odprawiał w Watykanie i zaprosił cały zespół na Ingres Biskupów do Lwowa, gdzie w 2008 r. wystąpił w katedrze lwowskiej. 
 
Chór Nicolaus występuje w rodzinnej Kraczkowej, choćby tradycyjnie z kolędami oraz wszędzie tam, gdzie jest zapraszany. Wszystkie koncerty mają charakter non profit. Członkowie chóru, a także orkiestry Nicolaus nigdy nie mają dość śpiewania. Zdarzyło im się śpiewać nawet na parkingu, w przerwie podróży. Nagrali już 6 płyt kompaktowych! CD "Józef Elsner Msza a- moll op. 81" była nominowana do nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego Fryderyk 2012 w kategorii album Roku Muzyka Chóralna i Oratoryjna. Rok 2016 przynosi nowe wyzwania koncertowe i prace nad nowymi, dużymi dziełami muzyki sakralnej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy