Reklama

Kultura

Strauss i jego “Baron cygański” w Filharmonii Podkarpackiej

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 29.01.2013
1950_baronc_dzi_1
Share
Udostępnij
Operetka „Baron cygański” to wspaniała muzyka Johanna Straussa syna, melodyjne i pełne cygańskiego temperamentu arie oraz dynamiczne tańce. To arcydzieło austriackiego kompozytora, dyrygenta i skrzypka będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę (3 lutego) w Filharmonii Podkarpackiej. Na widowisko zaprasza Estrada Rzeszowska.

Opera i operetka są tymi scenicznymi dziełami muzycznymi, które rzeszowskiemu widzowi są rzadko serwowane. Opera – z prostej przyczyny: najbliższe są w Krakowie i Lwowie, choć miłą namiastką są transmisje operowe z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, jakie wyświetla Kino Zorza (widzowie oglądają obraz na ekranie najnowszej technologii, a pod ekranem wyświetlany jest polski tekst libretta, co w pełni pozwala śledzić spektakl). Operetka – gatunek zbliżony do opery, charakteryzujący się lekką, melodyjną muzyką i komediową akcją – gości u nas raczej incydentalnie, więc „Baron cygański” jest odpowiednią okazją do nadrobienia zaległości.

„Baron cygański”, historia perypetii uczuciowych pięknej cyganki Saffi i młodego węgierskiego szlachcica, Sandora Barinkaya, który w wyniku splotu wydarzeń zostaje tytułowym cygańskim baronem, należy do najpopularniejszych dzieł Johanna Straussa syna. Arcydziełem okrzyknięto go już po pierwszym wystawieniu.  W operetce tej Johann  Strauss II po raz pierwszy wprowadził do twórczości folklor cygańsko-węgierski, ożywiając  dotychczasowy klimat klasycznych operetek wiedeńskich.

Na widowisko, które odbędzie  się  3  lutego o godz. 17 w Filharmonii Podkarpackiej, zaprasza Estrada Rzeszowska. Bilety w cenie 70 zł. W rolach głównych wystąpią: Justyna Dyla i Tomasz Urbaniak.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy