Kate Liu, która zachwyciła publiczność ubiegłorocznego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, znakomici skrzypkowie Julian Rachlin i Michael Barenboim, wokalistka Anna Maria Jopek, śpiewająca aktorka Stanisława Celińska czy aktor Jan Peszek – to tylko niektóre gwiazdy jubileuszowego, 55. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który odbędzie się w dniach 21-29 maja br. Program festiwalu przedstawiła podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, prof. Marta Wierzbieniec.
Na koncercie inauguracyjnym (21 maja, godz. 19) melomani będą mogli wysłuchać opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”, którą orkiestra, chór i balet Opery Krakowskiej zaprezentują w warunkach plenerowych – w parku przed łańcuckim Zamkiem. Plenerowy będzie również drugi, niedzielny koncert Anny Marii Jopek z towarzyszeniem zespołu Kroke i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Pozostałe koncerty będą się odbywać w sali balowej Zamku w Łańcucie lub w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.
Wielkim wydarzeniem będzie na pewno recital Kate Liu (24 maja, sala balowa Zamku). Ta młodziutka pianistka, zdobywczyni III miejsca i brązowego medalu podczas ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego, otrzymała wtedy również nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, a przez komentatorów została okrzyknięta objawieniem tej edycji konkursu. W Łańcucie zagra – a jakże! – utwory Fryderyka Chopina. Dla zwolenników nieco lżejszej muzyki przeznaczony będzie koncert Janoška Ensemble (28 maja, Filharmonia Podkarpacka), który zaprezentuje artystyczne opracowania melodii ludowych oraz utwory klasyczne w rozrywkowych aranżacjach. Festiwal zakończy orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Case’a Staglione, która 29 maja zaprezentuje w sali koncertowej Filharmonii utwory Brahmsa i Debussy’ego. Solistą będzie znakomity skrzypek Michael Barenboim.
W sumie na tegoroczną edycję festiwalu złoży się 10 koncertów, z czego festiwalowy karnet (w cenie 320 zł) obejmuje osiem. Pozostałe dwa to recital aktorki Stanisławy Celińskiej, która przedstawi utwory ze swojej najnowszej płyty „Atramentowa…” (25 maja, godz. 21, Filharmonia Podkarpacka) oraz spektakl teatralny „Podwójne solo” w wykonaniu wybitnego aktora Jana Peszka (27 maja, godz. 21, również Filharmonia Podkarpacka).
Tegoroczny program prof. Marta Wierzbieniec nazwała „zróżnicowanym, ale i interesującym”. Podczas festiwalu zaprezentuje się prawie 400 artystów z 10 krajów.
– Przewidujemy, że festiwalowych koncertów wysłucha prawie 10 tys. odbiorców – podkreśliła dyrektor Filharmonii Podkarpackiej.
Sprzedaż biletów i karnetów rozpocznie się we wtorek, 23 lutego.
W czasie festiwalu, w czwartek, wypada Uroczystość Bożego Ciała. W tym dniu nie będzie żadnych koncertów, natomiast w kościele w Łańcucie zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłego niedawno Bogusława Kaczyńskiego, wybitnego publicysty i krytyka muzycznego, niestrudzonego popularyzatora opery, operetki i muzyki poważnej, przed laty – długoletniego dyrektora artystycznego łańcuckiego festiwalu. Do jego postaci na pewno będą nawiązywać także prowadzący poszczególne koncerty. – Będą to wieczory w duchu wspomnień o Bogusławie Kaczyńskim – podkreśliła Marta Wierzbieniec.
Budżet festiwalu wyniesie ok. 1 mln zł. Dyrektor Filharmonii, dziękując sponsorom, zarówno tym, którzy wspierają festiwal od lat, jak i nowym, stwierdziła, że Filharmonia jako organizator łańcuckiego festiwalu co roku pozyskuje od sponsorów ok. 300-400 tys. zł, co jest kwotą, która robi w Polsce wrażenie. Przyznała, że na dziś do zamknięcia festiwalowego budżetu brakuje ok. pół miliona, ale – jak podkreśliła – zawsze jest optymistką i wierzy, że te pieniądze się znajdą. Festiwal na pewno otrzyma wsparcie od marszałka województwa, prezydenta Rzeszowa i burmistrza Łańcuta. Marta Wierzbieniec liczy także, że – tak jak w poprzednich latach – wesprze go również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.