Reklama

Kultura

Tomasz Stańko skomponował nowy hejnał Rzeszowa

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 17.12.2015
23968_17920_8407_stanko-15
Share
Udostępnij
Wszystko wskazuje na to, że Rzeszów będzie miał nowy hejnał. Jego kompozytorem jest Tomasz Stańko, światowej sławy trębacz jazzowy, honorowy obywatel stolicy Podkarpacia. Formalnie decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie w najbliższy wtorek, podczas sesji Rady Miasta. Wtedy też radni będą mogli usłyszeć kompozycję Stańki.
 
 „Ustanowienie Hejnału Miasta Rzeszowa, autorstwa znanego twórcy, rodowitego rzeszowianina, pozwoli zbudować spójny i nowoczesny przekaz prezentujący miasto na gruncie krajowym i międzynarodowym”  – czytamy w uzasadnieniu uchwały. Jeśli zostanie ona przyjęta, prezydent Rzeszowa w osobnym zarządzeniu określi zasady wykorzystywania nowego hejnału.
 
Hejnał „Na cztery strony świata” ma trwać ok. 2,5 minuty. Koszt przedsięwzięcia wynosi 40 tys. zł. Pierwsze koncertowe wykonanie nowego hejnału będzie miało miejsce 17 stycznia przyszłego roku, w Filharmonii Podkarpackiej, podczas obchodów 662. rocznicy założenia Rzeszowa. Hejnał wykona wtedy osobiście sam mistrz Stańko.
 
Przypomnijmy, że 17 marca br. znakomity trębacz, który urodził w 1942 r. w Rzeszowie i tu spędził kilka pierwszych lat życia, otrzymał tytuł honorowego obywatela stolicy Podkarpacia. – Jazz jest jedynym stylem muzycznym, który daje kreatywnemu wykonawcy praktycznie nieograniczone możliwości – stwierdziła wówczas w laudacji red. Elżbieta Lewicka z Polskiego Radia Rzeszów. Dodała, że Stańko w pełni te możliwości wykorzystuje, a na bazie tradycji jazzowej „buduje często niezwykle skomplikowane utwory muzyczne, przetwarza je, nadając im nierzadko mistyczny charakter”, a jego styl komponowania, artykulacji i improwizacji jest „niemożliwy do skopiowania”.
 
Wszystko to sprawia, że Stańko od początku lat 60. XX w. należy do najważniejszych artystów sceny jazzowej – nie tylko polskiej, ale także europejskiej i światowej. Nagrał ok. 40 albumów autorskich, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów. Koncertował niemal na całym świecie z muzykami ze ścisłej czołówki światowego jazzu. Jest pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Jazzowej (2003). Otrzymał też wiele innych nagród i wyróżnień. W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go  Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
 
Stańko jest człowiekiem bardzo zajętym (koncerty, realizacja różnych muzycznych projektów). Swój czas dzieli – jak sam podkreśla – pomiędzy Warszawę a Nowy Jork, gdzie także ma mieszkanie, które to miasto jest dla niego miejscem „niewyczerpanych fascynacji, spotkań i eksperymentów”. Ma dar wyszukiwania młodych, zdolnych jazzmanów, którym później proponuje współpracę. 
 
Ostatnim jego dziełem jest wydany w ubiegłym roku album „Polin", zawierający muzykę napisaną dla Muzeum Historii Żydów Polski "Polin".
 
Przypomnijmy także, że poprzedni hejnał Rada Miasta ustanowiła uchwałą z 30 grudnia 1997 r. Jego autorem był kompozytor Jarosław Siwiński, zwycięzca konkursu na Hejnał dla Miasta Rzeszowa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy