Reklama

Kultura

“Nowe i stare kolędy. W poszukiwaniu dróg” Zbigniewa Preisnera

Aneta Gieroń
Dodano: 13.12.2015
23845_muzyka_1
Share
Udostępnij
Etymologia słowa kolęda sięga czasów rzymskich. Najstarsza, znana polska kolęda pochodzi z roku 1424. Największy rozkwit tego rodzaju pieśni miał miejsce na przełomie XVII i XVIII w. i wtedy to właśnie utrwalił się termin kolęda jako pieśń o tematyce bożonarodzeniowej. Na początku grudnia 2015 pojawił się znakomity album "W poszukiwaniu dróg" –  czyli "Nowe i stare kolędy" Zbigniewa Preisnera.
 
Dziś trudno o nowe kolędy, powstają za to niezliczone wersje tych tradycyjnych, wszystkim doskonale znanych (przepraszam za określenie) "przebojów", które tak chętnie śpiewamy co roku przy świątecznych stołach i w kościołach. Uroda tych pieśni jest wielka, treść nieobojętna. I kiedy pojawiają się kolędy pisane współcześnie – nie wytrzymują konkurencji z tradycją.
 
Tradycja i nowoczesność w polskiej kolędzie – jaka jest? Na to pytanie odpowiada, nie po raz pierwszy, kompozytor Zbigniew Preisner. To muzyk nagradzany na prestiżowych, światowych festiwalach filmowych, współpracujący z największymi reżyserami, w Polsce nie dość zauważany, czy wręcz przez pewne środowiska ignorowany. Preisner to także twórca piosenek ( jego muzyczny korzeń wywodzi się ze słynnej, krakowskiej Piwnicy pod Baranami). 16 lat temu napisał wydane na płycie "Kolędy na koniec wieku". Wtedy było ich 12. Dziś są słynne: "Kolęda dla nieobecnych", czy "Kolęda dla Piotra". Na początku grudnia 2015 pojawił się album "W poszukiwaniu dróg" –  czyli "Nowe i stare kolędy".
 
Preisner  umieścił na tej płycie swoje dawne kolędy i 7 nowych utworów. Nowe, piękne, mądre teksty napisali m.in. Ewa Lipska "Kolęda niepokoju" i Jan Nowicki "Kolęda samotnych". Jest też "Kolęda w drodze" – podobnie, jak inne – boleśnie aktualna w swej treści. Stare i nowe kolędy Preisnera wykonują oczywiście najlepsi, wśród nich moja ulubiona Beata Rybotycka.  Pojawiają się, a jakże, górale, są utwory instrumentalne, wzbogacające całość opartą na szlachetnie brzmiących smyczkach i dyskretnej sekcji rytmicznej.
 
Zarówno teksty tych kolęd, jak i rysunki  (autorstwa Z. Preisnera) zdobiące okładkę płyty "Nowe i stare kolędy. W poszukiwaniu dróg" dają asumpt do głębokiej refleksji nad współczesnością, człowiekiem, jego stosunkiem do świata, ludzi i Boga. Koniecznie znajdźcie Państwo czas podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia, aby ich posłuchać!
  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy