Reklama

Kultura

Muzyka fortepianowa w hołdzie Marii Turzańskiej

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 18.02.2015
17993_Plakat-ogolny-IV-MDMF-2015-a
Share
Udostępnij
Ambitna muzyka niszowa, frywolne brzmienia i uroczyste melodie będą rozbrzmiewać na początku marca w sali lustrzanej jarosławskiego Centrum Kultury i Promocji, gdzie odbędą się IV Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej.
 
W pierwszy dzień imprezy (7 marca) usłyszymy majstersztyk rzemiosła muzycznego z ambitną i artystycznie bogatą muzyką niszową, ale nieczęsto prezentowaną. Artyści wykonają m.in. „La Muerte del Angel”, „L’ histoire de tango” A. Piazzolli. W drugi dzień zaprezentowane zostaną nieco lżejsze, a nawet frywolne brzmienia. Usłyszymy popularne melodie ze znanych musicali, m.in. z „My fair lady”, „West side story” czy „Skrzypek na dachu”.
 
Maria Turzańska (ur. w 1878 roku w Berdiańsku), której imieniem festiwal został nazwany, była ważną postacią w życiu muzycznym i kulturalnym Jarosławia. Jako absolwentka Cesarskiego Konserwatorium w Wiedniu, w klasie fortepianu prof. Teodora Leszetyckiego, cieszyła się wielkim autorytetem w dziedzinie kultury muzycznej. Już w wieku piętnastu lat zasłynęła jako objawienie salonów muzycznych Wiednia, Budapesztu, Pragi, Paryża, Moskwy, Petersburga. Uważano ją za jedyną rywalkę Paderewskiego. Do kręgu wielbicieli jej talentu oraz równie wielkiej urody, obok koronowanych głów, należał Henryk Sienkiewicz. Karierę pianistki przerwała z chwilą zamążpójścia. 
 
W 1903 roku założyła jarosławską Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina, którą prowadziła do wybuchu II wojny światowej. Za ofiarność i odwagę w niesieniu pomocy rannym żołnierzom podczas I wojny światowej odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi. W okresie międzywojennym zasiadała w Radzie Miasta Jarosławia. Przez 36 lat pracy pedagogicznej przygotowała wielu pianistów, z których znane osoby to Ludmiła Schram, późniejsza nauczycielka gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu oraz Krystyna Małheis–Domaszowska, wybitna pianistka-pedagog i wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.
  
Program imprezy
 
7-8 marca 2015
 
Miejsce koncertów: Sala Lustrzana (II piętro) Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, ul. Rynek 5
Organizator: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
Honorowy patronat: Burmistrz Miasta Jarosławia
 
Sobota, 7 marca 
 
godz. 17.30 – Recital fortepianowy Aleksandry Czernieckiej
godz. 18.30 – „W Świecie Argentyńskiego Tanga” 
Koncert w wykonaniu zespołu MaGuSz TRIO w składzie:
Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian
Anna Gut – klarnet
Mateusz Szemraj – gitara 
 
W programie m.in.
A. Piazzolla: „La Muerte del Angel”, „L’ histoire de tango”, „Libertango”, „Chau Paris”, „Oblivion”
L. Federico „Al Galope”
A. Troilo „Danzarin”
Koncert to majstersztyk rzemiosła muzycznego z ambitną i artystycznie bogatą muzyką niszową, nieczęsto prezentowaną. Program jest urozmaicony w tempie i ekspresji. Ponadto interesujący brzmieniowo skład instrumentalny.
 
Niedziela, 8 marca
 
godz. 17.30 „W światłach Broadwayu”
Koncert w wykonaniu TRIO wokalno-instrumentalnego w składzie:
Gabriela Machowska-Kopietz – fortepian
Katarzyna Kalisz-Kędziorek – sopran
Piotr Kędziorek – baryton
Piotr Kopietz – narracja
 
W programie m.in.:
I. Kalman – Czardasz Sylwii z operetki „Księżniczka czardasza”
J. Strauss – Aria Adeli z operetki „Zemsta nietoperza”
L. Bernstein – „Tonight”, „I feel party” z musicalu „West side story”
J. Bock – „Gdybym był bogaczem”, „Sunrise, sunset” z musicalu „Skrzypek na dachu”
F. Lehar – „Usta milczą” z operetki „Wesoła wdówka”
F. Loewe – „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My fair lady”
Eduardo di Capua „O sole mio”
Koncert to na zmianę uroczyste i frywolne brzmienie, doskonale komponujących ze sobą sopranu i barytonu. Ponadto ciekawa narracja wprowadzająca w epoki charakterystyczne dla wykonywanych utworów.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy