Reklama

Kultura

Niezwykła Hina Maeda i wspaniały koncert w Łańcucie

Aneta Gieroń
Dodano: 22.05.2023
74298_pianistka
Share
Udostępnij
21-letnia Japonka, Hina Maeda zachwyciła publiczność 62. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, która owacyjnie przyjęła niedzielny koncert utalentowanej skrzypaczki. Nad wyraz muzykalnej, niezwykle precyzyjnej w  grze, przepełnionej radością w kontakcie ze skrzypcami, muzyką i widownią, którą oczarowała brawurowym wykonaniem Wieniawskiego, Bacha i Mozarta na skrzypcach Stradivariusa. Przy fortepianie towarzyszył jej Michał Francuz, a swojej sympatii do młodziutkiej skrzypaczki nie krył też Stefan Münch, prowadzący koncert. 
 
Fot. Tadeusz Poźniak

Dwudziestojednoletnia Japonka Hina Maeda, która wygrała 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, urodziła się w Osace. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła mając cztery lata. Jest absolwentką College of Music High School w Tokio, a  swoją edukację kontynuuje w tokijskim College of Music. W niedzielę wystąpiła w Sali Balowej 62. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W programie znalazły się utwory: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Henryka Wieniawskiego, Julesa Masseneta i Richarda Straussa. 

Hina Maeda na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie

Gości festiwalowych powitał Stefan Münch, krytyk muzyczny, który mówiąc o Hina Maeda, mówił o osobowości muzycznej obdarzonej niezwykłą radością grania, która raduje także słuchaczy. 
 
W kolejnych dniach festiwalowych będzie można jeszcze usłyszeć: 26 maja w Filharmonii Podkarpackiej wystąpi rumuński pianista Mihai Diaconescu z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Noam Zur. W programie: W. A. Mozart – Uwertura do opery „Czarodziejski flet” i Koncert fortepianowy c- moll  Nr 24, KV 491, R. Schumann – II Symfonii C-dur op. 61. 
 
Tanita Tikaram wielokrotnie nagradzana piosenkarka i autorka piosenek, jeden z najbardziej charakterystycznych głosów na świecie, wystąpi w Rzeszowie 27 maja. 
 
W niedzielę 28 maja, w Sali Balowej w Łańcucie spektakl teatralny, w którym zabrzmi muzyka fortepianowa. „Pani Pylińska i sekret Chopina” Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Roberta Glińskiego to opowieść o francuskim studencie pragnącym nauczyć się grać na fortepianie, który trafia do ekscentrycznej nauczycielki z Polski. W muzycznym spektaklu utwory Chopina i Liszta gra Lena Ledoff, a w postaci dramatu wcielają się: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Kacper Kuszewski.
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
3 czerwca w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej z muzycznym projektem Discovery&Movie wystąpi Paweł Steczek – kompozytor, pianista i akordeonista, a towarzyszyć mu będzie zespół (Paweł Stankiewicz, Kosma Kalamarz, Łukasz Kurek), głos Krystyny Czubówny i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.
 
Ostatni koncert w Sali Balowej i jednocześnie finał Festiwalu odbędzie się w niedzielę 4 czerwca. To wyjątkowy występ operowego duetu: Artura Rucińskiego (baryton) i Guiomar Cantó (sopran), z towarzyszeniem Francesco Bottigliero na fortepianie. Podczas tego wieczoru zabrzmią arie z najpiękniejszych oper: „Don Pasquale” G. Donizettiego, „Cavalleria Rusticana” P. Mascagniego, „Straszny dwór” St. Moniuszki, „Romeo i Julia” C. Gounoda, „Don Giovanni” W. A. Mozarta, „Gianni Schicchi” G. Pucciniego, „Bal maskowy” i „Makbet” G. Verdiego, „La Boheme” G. Pucciniego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy