Reklama

Kultura

Karnawał trwa. “Amerykanin w Paryżu” w piątek w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 16.01.2023
70904_ger
Share
Udostępnij
W piątek, 20 stycznia o godz. 19.00 w Filharmonii Podkarpackiej będzie można wysłuchać „Błękitnej rapsodii” i „Amerykanina w Paryżu” George’a Gershwina oraz mistrz wiedeńskiego walca Johann Strauss i jego Uwertury do operetki „Zemsta nietoperza”. Za pulpitem dyrygenta Łukasz Korta, przy fortepianie Michał Gozdek. Bilety do kupienia także online na stronie www.filharmonia.rzeszow.pl.
 
„Błękitna Rapsodia" to najlepiej rozpoznawalny utwór George'a Gershwina. Powstała na zamówienie Paula Whitemana, który reklamował się jako "król jazzu", a mimo to prowadził zespół białych muzyków, którzy wykonywali starannie zaaranżowane kompozycje z nut: nie posługiwali się improwizacją. Dla wielu wyklucza to ich związek z jazzem. Kompozytor twierdził zaś, że inspiracją dla niego był… stukot kół pociągu. „Całą Rapsodię, od początku do końca, usłyszałem podczas podróży" – wspominał. Prawykonanie w roku 1924, z kompozytorem przy fortepianie, przyniosło twórcy utworu i zespołowi Whitemana natychmiastowy sukces u publiczności. 
 
Podobnie jak napisany w 1928 roku i będący pokłosiem pobytu kompozytora w stolicy Francji „Amerykanin w Paryżu” Georga Gershwina. Zgodnie z autorskim komentarzem, dzieło przedstawiać ma wrażenia tytułowego bohatera spacerującego ulicami metropolii. Odzywają się tu echa bluesa, symbolizujące tęsknotę za domem, a zmysłowe solówki saksofonów przeplatają się z dźwiękami przetransportowanych przez ocean z myślą o prapremierze klaksonów paryskich taksówek. Lekka, melodyjna i przystępna kompozycja z miejsca podbiła serca publiczności i po dziś dzień cieszy się wielką popularnością.
 
Operetka „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa swoją premierę miała w kwietniu 1874 roku. Wzbudziła zachwyt publiczności i  szybko uznana została za arcydzieło na całym świecie. Lekka i melodyjna muzyka w pełni oddająca beztroski nastrój karnawałowego szaleństwa, która zabrzmi już w piątek w wykonaniu rzeszowskich filharmoników.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy