Reklama

Kultura

Dziadek do orzechów i kolędy Pospieszalskich w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 05.01.2022
Tomczyk.art - "Dziadek do orzechów". Teatr w Grudziądzu.
Share
Udostępnij
W Filharmonii Podkarpackiej karnawał w pełni. W najbliższy wtorek słynny „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego, a w piątek, 14 stycznia kolędy zaśpiewają i zagrają członkowie klanu Pospieszalskich. Bilety do kupienia w kasie filharmonii albo online na www. filharmonia.rzeszow.pl.
 
We wtorek, 11 stycznia „Dziadek do orzechów” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej oraz Polskiego Baletu Królewskiego. Wspaniałe widowisko – mimo upływu blisko stu trzydziestu lat od daty premiery “Dziadka do orzechów”, która miała miejsce w petersburskim Teatrze Maryjskim, dzieło Piotra Czajkowskiego, czołowego rosyjskiego kompozytora doby romantyzmu, cieszy się nieustannym powodzeniem wszędzie tam, gdzie jest wystawiane. “Dziadek do orzechów” to pozycja obowiązkowa w repertuarze każdego teatru operowego, szczególnie popularna w okresie Bożego Narodzenia.

To również jedna z tych ról, o których marzą tancerze i tancerki na całym świecie. Wybitny francuski tancerz i choreograf Marius Petipa, po przeczytaniu opowiadania E.T.A. Hoffmanna o tym samym tytule, postanowił stworzyć libretto baletowe, które jak się okazało, weszło na wieki do baletowej klasyki. To zaproszenie do świata pełnego snów, rzeczy niemożliwych, wypełnionego po brzegi pięknem muzycznym i siłą doznań. Kim jest tytułowy Dziadek do  orzechów? To ostatnia zabawka, znajdująca się pod choinką, która w nikim nie wzbudziła większego zachwytu poza małą Klarą. Kiedy bożonarodzeniowe przyjęcie dobiega końca, a wszyscy goście udają się na spoczynek, mała Klara także zasypia, tuląc do siebie zabawkę. Nadchodzi sen. Nagle wszystko wydaje się większe, Klara dorośleje, a zabawki ożywają, także jej ulubiona. Dziadek do orzechów staje się dowódcą zabawkowych wojsk, które staczają bitwę z całymi zastępami wrogich myszy. Po zwycięskiej bitwie Klara i Dziadek, jako książęca para trafiają do Krainy Słodyczy, gdzie napotykają tak magiczne miejsca, jak Cukrowa Łąka, Brama Łakomczuchów, czy Marcepanowy Pałac. Niestety nawet tak piękny sen musi dobiec końca. Klara budzi się, trzymając wciąż swego bajkowego przyjaciela Dziadka do orzechów. 
 
Klimat świąt zapanuje w Filharmonii Podkarpackiej także w piątek, 14 stycznia, gdy na scenie z kolędami pojawi się muzykująca Rodzina Pospieszalskich.
 
Zespół zadebiutował dokładnie 25 lat temu, podczas telewizyjnego nagrania świątecznego koncertu dla TVP. Dziś bracia nadal kolędują w otoczeniu dorosłych dzieci – wszechstronnie wykształconych muzyków, absolwentów polskich i zagranicznych konserwatoriów. To jedyna taka orkiestra złożona z członków najbliższej rodziny, 15 artystów noszących to samo nazwisko.

Z biegiem lat, drugie pokolenie, (co widać na scenie)  przejmuje inicjatywę, a w ślad za nimi estradę szturmuje  kolejna generacja – ekipa wnuków, 2/3/4 latków. Większość z muzycznego klanu opanowała grę na kilku instrumentach, umożliwia to różnorodne aranżacje i spektakularne zmiany na scenie, od brzmień klasycznych – (fortepian, smyczki, instrumenty dęte drewniane) do monumentalnych big bandowych opracowań, wzbogaconych nowoczesną elektroniką. W programie pojawiają się też utwory utrzymane w nurcie rekonstrukcji muzyki źródeł. Mazurkowe, ludowe stylizacje, zestawione są z wplecionymi w kolędy mazurkami Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Jest taniec, chór a’capella i wirtuozerskie popisy solistów.
 
Same kolędy stanowią wyjątkowy element naszej kultury. Splatają się tu wątki narodowe, dworskie, mieszczańskie i wiejskie, – religijne i folklorystyczne. Żaden inny katolicki kraj nie stworzył tak bogatej bożonarodzeniowej tradycji. Do dziś, za naszą wschodnią granicą, często już w tamtych językach narodowych, śpiewane są kolędy, kantyczki i pastorałki, łudząco przypominające polskie wersje. Kościelny i rodzinny obyczaj świętowania Bożego Narodzenia, wykształcił na całym terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów ogromną liczbę śpiewów i obrzędów. Do tego dziedzictwa sięgamy w programie specjalnego koncertu.
 
Pospieszalscy:
Basia – skrzypce, śpiew 
Lidia – śpiew, bębenek
Natalia (Rzeźniak- Pospieszalska) – flet, śpiew 
Paulina (Pola) – flet, śpiew
Barbara-Ewa – fortepian, śpiew 
Franek – kontrabas, gitara basowa, śpiew 
Janek – gitara, kontrabas, śpiew 
Karol – gitara, altówka, trąbka, tuba, śpiew 
Łukasz – fortepian, klawisze, śpiew 
Marcin – skrzypce, kontrabas, gitara basowa, cymbały, fortepian, śpiew 
Mateusz – saksofony, flet, klarnet basowy, akordeon, klawisze, śpiew
Marek – saksofon, klarnet, śpiew 
Mikołaj – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, śpiew 
Nikodem – perkusja, śpiew
Szczepan – trąbka, śpiew
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy