Reklama

Kultura

Być jak Kostrzewska. Młodzi wokaliści zaśpiewają w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 04.11.2021
57453_kostrzewska
Share
Udostępnij
Fundacja Szkolnictwa Muzycznego oraz Zespół Szkół Muzycznych nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie są organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Barbary Kostrzewskiej. Tegoroczna, 8. już edycja konkursu odbędzie się 5 i 6 listopada. Przesłuchania konkursowe zaplanowano w Auli Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie, natomiast Koncert Laureatów Konkursu w Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej w sobotę o godz. 15.30. Wstęp wolny. 
 
Barbara Kostrzewska to znana polska śpiewaczka, sopran liryczno-koloraturowy, która urodziła się przed I wojną światową w Jodłowej k. Dębicy.  Absolwentka Konserwatorium Muzycznym w Krakowie, która początkowo występowała na scenie Teatru Fredreum w Przemyślu, gdzie zamieszkała po tym, jak wyszła za mąż za przemyskiego adwokata, Stanisława Kostrzewskiego. W tamtym też czasie jeździła na lekcje śpiewu do Lwowa u Augusta Dianniego.  Debiutowała w 1937 w warszawskim Teatrze Wielkim, śpiewając partie Micaeli w Carmen i Małgorzaty w Fauście.  W czasie wojny występowała w repertuarze operetkowym i rewiowym w jawnych teatrach Warszawy i Krakowa, równocześnie należała do Armii Krajowej (ps. „Maria”), gdzie była łączniczką i sanitariuszką. Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu (1946–1949), Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu (do 1954) i Opery Narodowej w Warszawie (do 1957).

Rzeszowska szkoła muzyczna przywraca pamięć o Barbarze Kostrzewskiej. Dotychczas odbyło się 7 edycji Konkursu, a pierwszy z nich (początkowo o zasięgu regionalnym) miał miejsce w roku 2006. Projekt skierowany jest do młodych adeptów sztuki wokalnej, uczących się na wydziałach wokalnych szkół muzycznych.

– O tym, jak istotne jest to wydarzenie w kalendarzu imprez artystycznych,  świadczą znane już teraz w świecie wokalistyki nazwiska laureatów poprzednich odsłon konkursu. Są to młodzi śpiewacy, którzy aktualnie zdobywają sceny operowe w Polsce i na świecie. Wszyscy oni zaczynali na tego typu konkursach, doskonaląc swój warsztat wokalny. Znalezienie się w gronie Laureatów jest często wstępem do dalszej kariery – mówi Marta Dybka-Tyczyńska, zastępca dyrektora Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie.
 
Nie bez znaczenia są wybitni polscy śpiewacy, soliści i pedagodzy, którzy zgodzili się zasiąść w tegorocznym jury: prof. zw. dr hab. Ryszard Cieśla z UMFC w Warszawie; dr hab. Patrycja Krzeszowska – Kubit reprezentująca Akademię Muzyczną w Łodzi, solistka Teatru Wielkiego w Łodzi oraz ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej w Katowicach.
 
Konkurs odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy