Reklama

Kultura

Piotr Bukartyk uświetni plener w Boguchwale. Koncert gratis!

Alina Bosak
Dodano: 09.08.2021
55491_bukartyk_1
Share
Udostępnij
Piotr Bukartyk – tekściarz i kompozytor, bard, kabareciarz, mistrz nastroju, w latach 80. zwycięzca Studenckich Festiwali Piosenki w Krakowie, autor muzycznych felietonów w radiowej Trójce, gwiazda Pol’and’Rock Festival zagra w sobotę, 14 sierpnia, o godz. 19. koncert w Boguchwale, w ramach XVII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Boguchwała 2021. Będzie mu towarzyszył niezrównany gitarzysta Krzysztof Kawałko. Wstęp wolny.
 
Od 8 sierpnia w sąsiedztwie Rzeszowa trwa  XVII Ogólnopolski Plener Malarski Boguchwała 2021. Obecność artystów to nie tylko okazja do podziwiania sztuk plastycznych, ale i do spotkania z muzyką. – Co roku, podczas malarskiego pleneru organizujemy wieczór muzyki i sztuki, na który zapraszamy różnych artystów. W poprzednich latach występował na nim m.in. Józef Skrzek, Tadeusz Woźniak, a tym razem to zaproszenie przyjął Piotr Bukartyk, osobowość bardzo ważna dla tych, którzy cenią sobie w piosence dobry tekst i  niebanalną myśl. Koncert zagra w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale, gdzie mieści się około 200 osób – informuje Jacek Nowak z Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, który wraz ze współorganizatorami pleneru – Gminą Boguchwała i Miejskim Centrum Kultury w Boguchwale, zaprasza na sobotni koncert.
 
Piotr Bukartyk polską scenę muzyczną współtworzy już od niemal 40 lat. W 1980 roku zaczął występować na krajowych turniejach poezji śpiewanej. W 1982 i 1983 zajął pierwsze miejsce w Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych. W następnych latach zdobywał kolejne nagrody, m.in. na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1984 i 1985) oraz Ogólnopolskich Spotkań Twórców i Wykonawców Piosenki Autorskiej. W latach 90. wystąpił na festiwalu w Opolu (dwukrotnie), a w 1991 roku wygrał Kabareton. W latach 1991–1997 współpracował z kabaretem Pod Egidą. W 1997 roku Sony Music Entertainment Poland wydało jego pierwszą płytę „Szampańskie wersety”.
 
Piotr Bukartyk zapracował na grono wiernych fanów dobrymi tekstami z ciekawą puentą, ironicznym spojrzeniem na świat, ale i znakomitymi aranżacjami Krzysztofa Kawałko. Często występował solowo akompaniując sobie jednie na gitarze akustycznej. Pisze  utwory także dla innych artystów – jego piosenki wykonywali m.in. Varius Manx, Mieczysław Szcześniak czy Andrzej Krzywy.
 
Przez wiele lat z jego twórczością można było się zetknąć co piątek w porannej audycji Wojciecha Manna w Trójce, gdzie śpiewał napisane dzień wcześniej piosenki-felietony. W grudniu 2017 roku premierę miała płyta „Ja, wolny człowiek”, na której Piotr Bukartyk pojawia się w towarzystwie gitarzysty Krzysztofa Kawałko. O samej płycie autor mówi: „Chciałbym móc powiedzieć, że tą płytą zamykam pewien rozdział, ale wiem, że ten rozdział wolałby, żebym to ja się zamknął. Oto skromny wybór napisanych niedawno, mało tanecznych piosenek. Nagraliśmy je "na setkę", bo każda z nich miała w radio właśnie taką premierę – nie słyszałem Waszej reakcji, ale wiedziałem, że nie jestem sam i że nie śpiewam w próżnię. Ostatnio, tak jak wielu z Was czuję, że gadam do ściany. Chyba właśnie o tym jest ta płyta – pamiątka z czasów, które będę chciał zapomnieć." Tego samego roku, tylko w kwietniu, premierę ma również zespołowa płyta Piotra pod tytułem "O zgubnym wpływie wyższych uczuć". Wcześniejsza płyta "Kup Sobie Psa", została bardzo dobrze przyjęta przez fanów, a jej oficjalny singiel bardzo długo gościł w pierwszej dziesiątce Listy Przebojów Trójki. Dodatkowo stał się tytułową piosenką w filmie "Moje Córki Krowy". 
 
Koncert jest jednym z trzech wydarzeń, na jakie zapraszają goście i organizatorzy XVII Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego Boguchwała 2021, który potrwa do 22 sierpnia.  W czwartek, 12 sierpnia odbędą się, także otwarte i bezpłatne, warsztaty „Malarstwo dla Dorosłych z prof. Romualdem Kołodziejem”, na Rynku Miejskim, w godz. 16.30 do 18.30. – Natomiast 20 sierpnia, o godz. 18. zapraszamy do MCK w Boguchwale na wernisaż wystawy poplenerowej. Wcześniej, podczas koncertu Piotra Bukartyka, będzie można obejrzeć prace ubiegłoroczne – zapowiada Jacek Nowak. Jak podkreśla prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, dzięki życzliwemu wsparciu samorządu i miejscowej biblioteki, Boguchwała przez kilkanaście lat gościła już około 90 artystów – malarzy z Polski, Francji, Kanady, Rosji, Słowacji i Ukrainy, o czym przypomina wydany na jubileusz album pt. „Boguchwała 15 lat plenerów malarskich 2005–2020”.
 
W tym roku w Boguchwale goszczą: Elżbieta Białaszek, Gabriela Cichowska, Józef Franczak, Andrzej Grenda, Iwona Jankowska-Mihułowicz, Jadwiga Maria Jarosiewicz, Andrzej Kacperek, Romuald Kołodziej, Andrzej Markiewicz, Anatol Martyniuk, Grażyna Mucha, Adam Papke, Grzegorz Radziewicz, Anna Schumacher, Sylwester Stabryła, Teresa Szafrańska, Zbigniew Ważydrąg.
 
– I już mamy zapytania o XVIII plener w Boguchwale – zdradza Jacek Nowak.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy