Reklama

Kultura

Rzeszów Carpathia Festival 2021 z muzyką świata i gwiazdami!

Alina Bosak
Dodano: 02.08.2021
55375_festiwal
Share
Udostępnij
Już 21 i 22 sierpnia w Filharmonii Podkarpackiej zaśpiewają artyści z różnych stron świata podczas XVII edycji „Rzeszów Carpathia Festival” Międzynarodowego Festiwalu Piosenki 2021. Gościem honorowym festiwalu jest Jacek Cygan, a w koncercie finałowym wystąpią polskie gwiazdy: Kasia Moś, Anika Dąbrowska, Ralph Kamiński, Michał Rudaś, Bartosz Listwan! 
 
To już 17. edycja festiwalu, który promuje młodych artystów i autorską piosenkę z różnych stron Europy i świata. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2005 roku, jeszcze jako I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej, ale już od drugiej edycji ma status międzynarodowego. Jego pomysłodawczynią i dyrektorem jest dr Anna Czenczek, założycielka i dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. Artyści, którzy chcą z autorską piosenką wystąpić w Rzeszowie, muszą pokonać konkurencję w eliminacjach. Do stolicy Podkarpacia zapraszana jest Złota Piętnastka, którzy walczą o Grand Prix. 
 
Ich zmaganiom publiczność będzie mogła kibicować w sobotę, 21 sierpnia, podczas pierwszego dnia Festiwalu. Z okazji otwarcia wydarzenia z koncertem wystąpią również artyści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem dr Anny Czenczek – laureaci festiwali w kraju i za granicą oraz programów telewizyjnych. Finałowy koncert z występem zwycięzców i koncertem gwiazd odbędzie się w niedzielę, 22 sierpnia.
 
Sobotnie eliminacje 
 
Do walki o Grand Prix staną: z Polski – Magdalena Białorucka, Gabriela Blacha, Szymon Grzybacz, Paweł Nawrocki, Sylwia Piotrowska, Ania Rydz, Julia Sibielak, Angelika Wdowczyk, Julia Węgrowicz; z Portugalii – Diogo Almeida; z Kanady – Anna Cyzon & Paweł Nawrocki; z Ukrainy –  Sehrii Lazanovskyi, Diana Leshynska; z Łotwy – Julia Mayer, Aleks Silvers. Ich prezentacje, jeszcze przed Festiwalem, od 16 sierpnia, rozpocznie Polskie Radio Rzeszów w audycji „W dobrym tonie”. Natomiast, 21 sierpnia, podczas przesłuchań konkursowych na scenie Filharmonii Podkarpackiej będzie im towarzyszyć Orkiestra Festiwalowa Tomasza Filipczaka, a występy oceni Jury Festiwalowe, w którym zasiądą:
 
Prof. Anna Janosz – przewodnicząca jury – profesor sztuk muzycznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Akademii Muzycznej w Gdańsku.
 
Tomasz Filipczak – przewodniczący jury kwalifikacyjnego – pianista, aranżer, kompozytor, dyrygent i producent muzyczny, który od wielu lat współpracuje z Januszem Stokłosą i Januszem Józefowiczem przy większości produkcji Teatru Studio Buffo. Pracował także dla telewizji – przy Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz „Tańcu z Gwiazdami”, „Przebojowej Nocy”, „Złotej Sobocie” i „Eurowizji Junior”. W latach 2012-2018 był kierownikiem muzycznym programu „Jaka to melodia”. Jako producent i aranżer pracował także z takimi artystami, jak m.in.: Robert Janowski, Janusz Radek, Robert Janson i Piotr Polk, Łukasz Zagrobelny Irena Santor, Halina Frąckowiak. Od 2018 roku jest kierownikiem muzycznym Teatru Syrena.
 
Marzena Bereściuk – menedżer Universal Music Polska, największej firmy fonograficznej na polskim rynku. 
 
Maciej Błażewicz – autor portalu Dziennik Eurowizyjny, od 2013 r. obserwator konkursu eurowizyjnego na żywo.
 
Jacek Cygan – poeta, prozaik, autor tekstów piosenek, librecista. Napisał ponad tysiąc piosenek, współpracując z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami m.in. Grażyną Łobaszewską, Edytą Geppert, Edytą Górniak, Marylą Rodowicz, Jerzym Filarem, Sewerynem Krajewskim, Krzesimirem Dębskim, Włodzimierzem Korczem, Andrzejem Zauchą i Ryszardem Rynkowskim. Pięciokrotnie piosenki z jego tekstami wygrywały Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu.
 
Marek Kościkiewicz – muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, założyciel i lider grupy De Mono.
 
Prof. Elżbieta Krzemińska – profesor zwyczajny sztuk muzycznych na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Edukacja muzyczna i Jazz, oraz muzyka estradowa.
 
Kasia Moś – reprezentantka Polski na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji i finalistka III edycji programu „Must be the Music”, uczestniczka 8. edycji show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” oraz festiwali Top Trendy i Opole. Pięć lat temu wydała swój debiutancki album „Inspination”.
 
Wojciech Wójcicki – kompozytor, muzyk grupy DeMono, przedstawiciel Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-Słownych SAWP.
 
Onutė Žukienė – wokalistka, laureatka międzynarodowych konkursów, producent, pedagog wokalny, dyrektor artystyczny szkoły wokalnej „M.E.S.”, dyrektor światowego konkursu wokalistów „Sonata gwiazd” (ex KAUNAS TALENT) na Litwie.
 
W tym roku do udziału w festiwalu napłynęła rekordowa ilość zgłoszeń. Finaliści powalczą o nagrodę Grand Prix w wysokości 15 tys. zł, pamiątkową statuetkę i zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji Festiwalu. Nagrodę ufundował Prezydent Miasta Rzeszowa, Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP w Warszawie. Finaliści powalczą również o nagrody za I, II i III miejsce oraz nagrodę specjalną: dla największej osobowości scenicznej. Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Polskie Radio Rzeszów, Gazetę codzienną Nowiny, TVP3 Oddział Rzeszów, Osadę Bóbrka nad Soliną. Mecenasem festiwalu jest Fundusz Popierania Twórczości Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych ZAiKS. Sponsorem głównym festiwalu jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
 
Finał z gwiazdami
 
Zwycięzców publiczność pozna 22 sierpnia, o godz.18.00, podczas Koncertu Laureatów. Ceremonię wręczenia nagród uświetni wyjątkowy koncert pt. „Czas nas uczy pogody” wypełniony kultowymi przebojami. Wśród nich usłyszymy m. in. piosenkę „Łatwopalni”, „Nie budźcie marzeń ze snu”, „Przemija uroda w nas” oraz „Niebo to my” – autorstwa Jacka Cygana, który jest Gościem Honorowym Festiwalu i wystąpi wraz z zaproszonymi gośćmi i Grupą Artystyczną Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie. To wyjątkowy, autorski projekt Anny Czenczek, według jej pomysłu i scenariusza. Do współpracy po raz kolejny zaprosiła znakomitego muzyka Tomasza Filipczaka, który dodał piosenkom ciekawych, świeżych brzmień. Wszystkie w nowych, autorskich aranżacjach. Obok Jacka Cygana na scenie pojawią się laureaci poprzednich edycji „Carpathia Festival” Ralph Kamiński, Kasia Moś i Bartosz Listwan, a także Michał Rudaś i soliści oraz dziecięca i reprezentacyjna Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka.
 
Ralph Kamiński, który w 2019 roku wydał obsypany świetnymi recenzjami i nominowany do nagrody Fryderyk album „Młodość” (single „Kosmiczne Energie”, „Wszystkiego najlepszego”), jest zdobywcą Grand Prix Rzeszów Carpathia Festival 2011. Zdobył również Grand Prix – Złotego Tukana i Tukana Publiczności 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 
 
Podobnie jak on po najwyższą nagrodę rzeszowskiego festiwalu w roku 2005 sięgnął Bartosz Listwan – wokalista, kompozytor i autor tekstów, a także nauczyciel akademicki Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, który ma w dorobku autorski album CD pt. „W pogoni za aniołami”.
 
Laureatką rzeszowskiego festiwalu jest także Kasia Moś, reprezentantka Polski na 62. Konkurs Piosenki Eurowizji i finalistka III edycji programu „Must be the Music”, uczestniczka 8. edycji show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” oraz festiwali Top Trendy i Opole. Pięć lat temu wydała swój debiutancki album „Inspination” i obecnie pracuje nad drugim.
 
Czwarta z gwiazd koncertu „Czas nas uczy pogody” – Michał Rudaś – to wokalista, który mierzy się m.in. z klasycznym śpiewem indyjskim i nagrał inspirowane nim solowe płyty: „Shuruvath” oraz „Changing”.  Jest laureatem nagrody jury w koncercie „Trendy” Festiwalu Sopot Top Trendy 2009i ćwierćfinalistą czwartej edycji programu „The Voice of Poland”. Nominowany był też do Fryderyka i Superjedynki za debiutancki album. Współpracował z orkiestrami programów telewizyjnych, śpiewał w dubbingu wielu filmów animowanych i spektaklach Teatru Rampa oraz Teatru Pieśń Kozła.
 
Ania „AniKa” Dąbrowska – wokalistka młodego pokolenia, wychowanka Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, Zwyciężczyni 2 edycji The Voice Kids, niezwykła dziewczyna z drużyny Cleo. AniKę można opisać słowem „objawienie”. Jak mało kto potrafi oczarować subtelnością i delikatnością, aby zaraz porwać słuchaczy do tańca i pokazać prawdziwy, piosenkarski pazur! Występowała podczas największych polskich festiwali między innymi 56 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, czy Top Of The Top Sopot Festival na deskach Opery Leśnej a także kilkakrotnie na scenie Rzeszów Carpathia Festival. 26 czerwca 2020 ukazał się debiutancki album AniKi „Afirmacja”. Krążek po pierwszym tygodniu znalazł się w top20 listy OLiS  – najlepiej sprzedających się albumów w Polsce, a singiel „Małe Skrzydła” otrzymał status Złotej Płyty. Obecnie artystka pracuje nad wydaniem kolejnego krążka.
 
Festiwalowi towarzyszy wiele atrakcji skierowanych do osób w różnym wieku, a koncerty poprowadzą: Ilona Małek, dziennikarka TVP3 Rzeszów, oraz Mateusz Szymkowiak, reporter „Pytania na śniadanie” i prowadzący magazyn kulturalny „Laika!”. 
 
Wejściówki na koncerty, w cenie 10 zł (pierwszy dzień Festiwalu)) i 50 zł  (koncert „Czas nas uczy pogody”) można nabyć na stronie www.estrada.rzeszow.pl oraz www.carpathia.rzeszow.pl.
Organizatorami „Rzeszów Carpathia Festival” XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki 2021 są: Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, które w 2021 roku obchodzi 20 jubileusz, oraz Estrada Rzeszowska. 
 
Więcej informacji:
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy