Reklama

Kultura

Rzeszów Carpathia Festival 2021 z Jackiem Cyganem. Ruszyły eliminacje

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 27.01.2021
52594_carpathia_festival_-rzeszow_2020_10
Share
Udostępnij
Do końca lutego muzyczne talenty mają czas na przesłanie nagrań, by wziąć udział w eliminacjach do XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”. Organizatorzy zapraszają wykonawców autorskich piosenek z całego świata. Najlepsi zostaną zaproszeni na wielki finał 20-22 sierpnia 2021 roku i wezmą udział w koncertach na rzeszowskim Rynku oraz w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Gościem honorowym festiwalu i jednym z jurorów będzie Jacek Cygan. 

W drugiej połowie sierpnia, w Rzeszowie odbędzie się 17. finał jednego z najciekawszych festiwali muzycznych w Polsce – Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival”, który promuje autorskie utwory i młodych artystów. Z towarzyszeniem znakomitych muzyków orkiestry festiwalowej o Grand Prix zawalczą wykonawcy z różnych zakątków Europy i świata wyłonieni w eliminacjach. Przyjmowanie zgłoszeń właśnie się rozpoczęło! 
 
Fot. Materiały prasowe
 
Etapy festiwalowej rywalizacji

Do udziału w Festiwalu mogą zgłosić się osoby w wieku od 16 roku życia, z całego świata –soliści, duety, tercety i kwartety. Do prezentacji festiwalowej uczestnicy przygotowują dwie piosenki autorskie w dowolnym języku – kompozycje napisane przez samego wykonawcę lub specjalnie dla niego. Zgłoszenie można przesłać drogą elektroniczną, na adres festival@carpathia.rzeszow.pl, do 28 lutego 2021 roku. Powinno ono zawierać nagrania utworów oraz inne wymagane regulaminem załączniki: formularz zgłoszeniowy, zapisy nutowe i teksty utworów, dwie fotografie i życiorys. Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.carpathia.rzeszow.pl
 
Na podstawie nadesłanych utworów Komisja Kwalifikacyjna wyłoni zwycięzców I Etapu konkursu i 10 maja 2021 roku ogłosi, kto wystąpi w finale. Podczas Rzeszów Carpathia Festival 20-22 sierpnia 2021 roku, kompozycje oraz ich wykonania „na żywo” zostaną ocenione przez Jury Festiwalu. Najlepszy wykonawca zdobędzie Grand Prix – m.in. dofinansowanie wydania płyty lub organizacji trasy koncertowej oraz zaproszenie do wykonania koncertu w kolejnej edycji festiwalu – 15 tys. zł. Jurorzy przyznają także nagrody za zajęcie I, II i III miejsca, a także za najlepszą kompozycję i dla największej osobowości scenicznej. Przewidziane są również indywidualne wyróżnienia jurorskie. 
 
Fot. Materiały prasowe
 
Świetni muzycy, wybitni jurorzy

Pomysłodawcą i organizatorem festiwalu od jego pierwszej edycji w 2005 roku jest dr Anna Czenczek. Współgospodarzami wydarzenia są: Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, a od 2018 roku do współpracy dołączyła również Estrada Rzeszowska. Już 15 lat temu, podczas drugiej edycji, festiwal zyskał status wydarzenia o zasięgu międzynarodowym. Od tej pory informacje o nim i zaproszenia do udziału docierają do artystów na całym świecie. 
 
W dotychczasowych edycjach o udział w finale Rzeszów Carpathia Festival walczyli wokaliści i zespoły reprezentujące 30 krajów: Azerbejdżan, Białoruś, Bułgarię, Chile, Chorwację, Cypr, Czechy, Francję, Hiszpanię, Holandię, Izrael, Kanadę, Litwę, Łotwę, Macedonię, Maltę, Mołdawię, Norwegię, Polskę, Rosję, Rumunię, Serbię, Słowację, Stany Zjednoczone, Turcję, Ukrainę, Węgry, Wielką Brytanię, Wietnam, Włochy. Wielu z nich występ w stolicy Podkarpacia otworzył drzwi do wielkiej sławy. Z festiwalem wiążą się początki kariery m.in. Tomka Szczepanika i zespołu Pectus, Edi Ann – wokalistki Varius Manx, Sary Chmiel – wokalistki zespołu Łzy, Kasi Moś – reprezentującej Polskę podczas Eurowizji 2017, Tercetu Mocha – CSWRZESZÓW wyróżnionego na 46. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Kasi Popowskiej i Sarsy, a także takich artystów zagranicznych, jak Marek Ztracený (zdobywca czeskiego Słowika), czy Peter Cmorik (zdobywca słowackiego Złotego Słowika).
 
Wokalista czy zespół, by zdobyć Grand Prix na Rzeszów Carpathia Festival musi w eliminacjach pokonać kilkuset konkurentów z kilkudziesięciu krajów świata. W poprzedniej edycji na Festiwal napłynęła rekordowa liczba zgłoszeń – ponad 250 z całej Polski i świata – a do finału zakwalifikowało się 15 wykonawców. Nagrody przyznały takie instytucje jak:, Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP, Gazeta Codzienna „Nowiny”, Polskie Radio Rzeszów, Sejmik Województwa Podkarpackiego, Estrada Rzeszowska, Telewizja Polska S.A. Oddział w Rzeszowie i Fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego w Warszawie.
 
Podczas konkursowego koncertu w Rzeszowie wykonawcom towarzyszy Orkiestra Festiwalowa. Od 2017 roku dyryguje nią Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny Teatru Syrena w Warszawie – pianista, producent i aranżer muzycznych takich programów dla telewizji, jak „Taniec z Gwiazdami”, czy „Przebojowa Noc”, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz innych koncertów, a także realizacji płytowych. W stworzonym przez niego festiwalowym zespole występują znani muzycy sesyjni i koncertowi, współpracujący na stałe z takimi gwiazdami jak np.: Edyta Górniak, Janusz Radek, Irena Santor, Robert Chojnacki, Marek Kościkiewicz, Paweł Kukiz, Sylwia Grzeszczak, Mieczysław Szcześniak, Robert  Janson.
 
Wykonawcy z całego świata prezentują swój talent przed szeroką publicznością, a zwłaszcza przed Jury, w skład którego wchodzą autorytety świata muzyki. Zasiadali w nim m.in., Dorota Szpetkowska, Marek Kościkiewicz, Krzysztof Dzikowski, Tomasz Szczepanik, przedstawiciele wytwórni płytowej Universal Music Polska oraz dyrektorzy zagranicznych festiwali. 
 
Fot. Materiały prasowe
 
Goście specjalni 

W trzydniowym programie festiwalu obok zmagań o Grand Prix znajdą się koncerty gwiazd. Na Rzeszów Carpathia Festival gościli już m.in.: Kasia Kowalska, Ryszard Rynkowski, Natalia Kukulska, Maja i Andrzej Sikorowscy, Maryla Rodowicz, Grzegorz Turnau, Patrycja Markowska, Janusz Radek, Majka Jeżowska, Małgorzata Ostrowska, Ewa Farna, Gordon Haskell i zespoły: Pectus, Kombi, Bracia, Bajm, Łzy, De Mono, Varius Manx, Perfect Symfonicznie, RSC, Universe, Kamil Bednarek, Michał Szpak. Swoje artystyczne jubileusze świętowały tu również ikony polskiej piosenki: Krzysztof Dzikowski – autor legendarnych polskich przebojów takich jak m.in. „Anna Maria”, „Ciągle pada”, „Tak bardzo się starałem” oraz  Danuta Błażejczyk – jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich artystek. 
 
Nieodłączną częścią festiwalowego programu jest wokalno-taneczny spektakl w wykonaniu uczniów i absolwentów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie – szkoły, z którą wiążą się początki Festiwalu i która może pochwalić się wieloma sukcesami w pracy z młodymi wokalistami. To laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali oraz programów telewizyjnych, którzy pod kierunkiem dr Anny Czenczek od 2000 r. wyśpiewali już ponad  1000 najwyższych nagród. Premiera spektaklu z ich udziałem stanowi jeden z głównych punktów programu koncertu inaugurującego Rzeszów Carpathia Festival. Bawili rzeszowską publiczność brawurowymi wykonaniami polskich i światowych przebojów, folkowych hitów i brazylijskich rytmów. Niezapomniane pozostają ich spektakle: Nie ma jak pompa; LO.BO.GA Chłopaki; Let's Twist Again; Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny; Kaziu zakochaj się, Volare Cantare, Dancing Queen, Niebo z moich stron, Lubię wracać tam gdzie byłem. Co zaprezentują tym razem? 
 
– Szczegóły  naszego sierpniowego programu niech pozostaną jeszcze niespodzianką. Ale już dziś mogę zdradzić, że gościem honorowym XVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Rzeszów Carpathia Festival” 2021 będzie Jacek Cygan, znakomity poeta, prozaik, autor tekstów piosenek i librecista – informuje Anna Czenczek. – Jego utwory w nowych, świetnych aranżacjach, rzeszowska publiczność usłyszy podczas specjalnego koncertu.
 
Jest w czym wybierać. Jacek Cygan napisał ponad tysiąc piosenek, współpracując z najwybitniejszymi polskimi kompozytorami i wokalistami m.in. Grażyną Łobaszewską, Edytą Geppert, Edytą Górniak, Marylą Rodowicz, Jerzym Filarem, Sewerynem Krajewskim, Krzesimirem Dębskim, Włodzimierzem Korczem, Andrzejem Zauchą i Ryszardem Rynkowskim. Pięciokrotnie piosenki z jego tekstami wygrywały Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, m.in. „Jaka róża taki cierń” w wykonaniu Edyty Geppert w roku 1984 czy „Wypijmy za błędy” w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego w roku 1989. W roku 1994 jego piosenka „To nie ja byłam Ewą” w wykonaniu Edyty Górniak zajęła II miejsce na Festiwalu Eurowizji w Dublinie. Hitami stało się wiele jego utworów napisanych dla dzieci. Przez dziesięć lat prowadził telewizyjny i estradowy program „Dyskoteka Pana Jacka” (Dżeka) dedykowany młodym słuchaczom. W roku 2009 wspólnie z Piotrem Rubikiem stworzył dużą formę oratoryjną – „Santo Subito, Cantobiografia Jana Pawła II”. W jego dorobku są również utwory klezmerowskie i tłumaczenia starych żydowskich pieśni, nagradzane tomiki poezji i książki. W roku 2015 Jacek Cygan znów wrócił do Opola, gdzie na 52. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki jego piosenka „Wszystko ma swój czas” w wykonaniu grupy „Perfect” zdobyła Super Jedynkę 2015 jako Super Przebój. Wtedy też Jacek Cygan odsłonił swoją Gwiazdę w opolskiej Alei Gwiazd. W sierpniu 2021 roku przywita się z publicznością Rzeszów Carpathia Festival.
 
Aktualności na temat Rzeszów Carpathia Festival można śledzić na stronie Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie i na stronie festiwalowej, a także na Facebooku i Instagramie.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy