Reklama

Kultura

WDK zaprasza na popisy cymbalistów od piątku online

Alina Bosak
Dodano: 09.12.2020
52175_cymbaly
Share
Udostępnij
W piątek, 11 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie rozpoczynają się 39. Spotkania Cymbalistów. Potrwają trzy dni. Wydarzenie odbędzie się on-line i będzie transmitowane na żywo. To okazja, aby posłuchać solówek mistrzów gry na tym instrumencie oraz kapel, których muzykę uzupełnia ta płynąca nawet ze stuletnich cymbałów. Będzie można usłyszeć także aranżacje współczesnych przebojów.
 
Cymbały są instrumentem ludowym, używanym solowo lub w kapelach na Białorusi, Ukrainie, Węgrzech, w Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Czechach, Austrii i Polsce. Posiada go w składzie bardzo wiele kapel z województwa podkarpackiego. Instrument ma wiele swoich odmian. Są cymbały wileńskie, rzeszowskie, białoruskie, węgierskie, huculskie, a nawet chińskie. Podczas 39. Spotkania Cymbalistów w Rzeszowie zaprezentowana zostanie gra nawet na stuletnich, zabytkowych już instrumentach. Wszechstronność cymbałów, a także niepowtarzalna barwa jego długo wybrzmiewających współbrzmień sprawiają, że znakomicie sprawdza się on nie tylko w kapeli, ale i w grze solowej.
 
Organizowane co roku przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie Spotkania Cymbalistów to niepowtarzalny w skali kraju konkurs. Ocala od zapomnienia sztukę gry na cymbałach – tradycyjnym, charakterystycznym dla Podkarpacia instrumencie. Ludowym muzykom daje zaś możliwość zaprezentowania sztuki gry oraz wymianę doświadczeń. W tym roku ludowe kapele mimo pandemii z prezentacji nie rezygnują. Jak cały nowoczesny świat skorzystają z możliwości technologicznych  i wezmą udział w  spotkaniach on-line, a publiczność będzie miała okazję ich muzykę usłyszeć dzięki transmisjom na żywo. 
 
 
Pierwszego dnia, w piątek, 11 grudnia zaplanowano seminarium poświęcone tematyce cymbałów i liry korbowej. Część poświęcona cymbałom składać się będzie z wykładu o historii, zasięgu występowania i miejscu cymbałów w praktyce muzycznej Podkarpacia. Wykład okraszony będzie pokazem gry na cymbałach z prezentacją budowy i strojenia instrumentu. Część dotycząca liry korbowej będzie zawierała merytoryczne informacje na temat historii, funkcji i występowania tego nietuzinkowego instrumentu. Wykład obejmie również tematykę tradycji i pieśni dziadowskich oraz lutników polskich. Uczestnicy zapoznają się również z budową i sposobie gry na tym instrumencie. Uwieńczeniem warsztatów będzie pokaz gry na lirze korbowej.
 
W sobotę, o godz. 14.00 rozpoczną się prezentacje konkursowe solistów-cymbalistów. Dodatkowo uczestnicy zaprezentują jeden utwór muzyki popularnej. Zaprezentują cymbały, nie tylko jako archaiczny instrument, ale pozwala odkryć go na nowo w nowoczesnych aranżacjach. 13 grudnia, w niedzielę, od godz. 14.00 odbędą się prezentacje konkursowe kapel, które w swoim składzie mają cymbały. Wyjątkowo w tym roku jury oceniać będzie występy konkursowe na podstawie nadesłanych wcześniej nagrań.
 
39. Spotkania Cymbalistów zostały dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Finansowo Konkurs wsparł oraz objął Honorowym Patronatem Marszałek Województwa Podkarpackiego.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy