Reklama

Kultura

Mocne wejście Maskarady w Rzeszowie. Depresja w tle

Alina Bosak
Dodano: 18.09.2023
Peregrinus. Fot. Robert Siwek/materiały prasowe
Peregrinus. Fot. Robert Siwek/materiały prasowe
Share
Udostępnij

Już w najbliższa niedzielę 24 września w Rzeszowie rozpoczyna się 13. Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” 2023 –  w tym roku pod hasłem przewodnim: „oSWÓJ LĘK”. Rozpocznie go Parada stworów i cudaków, która o godz. 15. wyruszy z Alei pod Kasztanami. Cztery dni w Teatrze Maska i  na innych scenach będzie można zobaczyć spektakle dla dużych i małych, a także warsztaty teatralne dla młodzieży, poświęcone różnym obliczom strachu.

Trzynasta edycja Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” 2023 rozpoczyna się w niedzielę 24 września i potrwa do środy 27 września. Tradycyjnie rozpocznie ją parada aktorów i sympatyków teatru przez ul. 3 Maja do Teatru Maska, który jest gospodarzem wydarzenia i jego też zespół wystawi pierwszy powitalny spektakl festiwalu – „Księgę dżungli”  w rez. Darii Kopiec.

Uliczny spektakl z Krakowa

Niedzielne otwarcie Maskarady zapowiada się wyjątkowo. Wieczorem na rzeszowskim Rynku wystąpi bowiem Teatr KTO z Krakowa z jednym z najznakomitszych polskich spektakli ulicznych ostatnich lat. Za dramo będzie mógł zobaczyć każdy, kto przyjdzie na rynek o godz. 19. „Peregrinus” w reż. Jerzego Zonia w sposób zabawny i zaskakujący, zachwycająco dziwny i z groteskowym przymrużeniem oka obnaża pułapki współczesnego świata, w które masowo dajemy się łapać, bezrefleksyjnie tracąc linie papilarne naszych dusz.

Również w niedzielę otwarta zostanie w Teatrze Maska Pracownia Dżepetta – nowa wystawa stała w teatralnym Muzeum Lalek. Będzie można na niej oglądać lalki ze spektakli rzeszowskiego teatru.

W kolejnych dniach zaprezentują się: Teatr Lale, Wrocławski Teatr Lalek, Fundacja Gra/nice z Łodzi, Analog Collective z Warszawy i Teatr Ludowy z Krakowa / Teatr Papahema.

Ciekawym doświadczeniem może być udział w  sensorycznym spektaklu „Instrukcja obsługi” Analog Collective. To spektakl eksperymentalny zrealizowany na podstawie spotkań i warsztatów z osobami z niepełnosprawnością wzroku. Aby dać wszystkim uczestnikom równe szanse, osoby widzące będą proszone o zakrycie oczu specjalnie przygotowanymi okularami.

Warsztaty dla dużych i małych

Tematyka spektakli będzie związana z hasłem przewodnim festiwalu – „oSWÓJ LĘK”. We współczesnym świecie, w którym poważnym problemem stałą się depresja także dzieci i młodzieży, teatr poprzez sztukę chce pomóc w oswajaniu lęków i radzenia sobie z emocjami, zainspirować do otwartości, empatii i tolerancji.

Dlatego oprócz 11 przedstawień wywodzących się głównie z nurtu off, podczas festiwalu odbędą się także warsztaty dla młodzieży i dorosłych. W poniedziałek będą to warsztaty teatralne dla młodzieży „Proste historie lęków”, poświęcone różnym obliczom strachu, a także próbom jego ujarzmienia w literaturze, sztuce i kulturze popularnej (cena 5 zł od osoby). We wtorek zaplanowano warsztaty dla nauczycieli, pedagogów, instruktorów pn. „oSWÓJ SIEBIE” – osób pracujących w zawodach, którym również grozi wypalenie (koszt 5 zł od osoby).  Warsztaty poprowadzi Natalia Koza. Na koniec w środę organizatorzy zapraszają rodziców i opiekunów na spotkanie z psychoterapeutą o depresji u dzieci.

Festiwalowi towarzyszy ponadto akcja społeczna „Spacer z Kundelkiem”, która ma zachęcać do opieki (spacery z psami, oswajanie kotów) nad zwierzętami ze schroniska Kundelek.

13. Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” 2023 [PROGRAM]

24 września (niedziela)

godz. 15.00 – PARADA STWORÓW I CUDAKÓW

(start z Alei pod Kasztanami)

godz. 16.30

„KSIĘGA DŻUNGLI” (7+)

reż. Daria Kopiec

Teatr Maska, Rzeszów

Historia Mowgliego, chłopca wychowanego w dżungli przez dzikie zwierzęta, to piękna opowieść o… nas samych i o Zwierzętach Mocy, które każdy z nas od dziecka nosi głęboko w swoim sercu. Ten tytuł to jesienna pozycja obowiązkowa!

ok. godz. 17.45

otwarcie PRACOWNI DŻEPETTA – nowej wystawy stałej w teatralnym Muzeum Lalek.

godz. 19.00

„PEREGRINUS” – spektakl plenerowy, Rzeszowski Rynek /wstęp wolny/

reż. Jerzy Zoń

Teatr KTO, Kraków

Jeden z najznakomitszych polskich spektakli ulicznych ostatnich lat! Zabawny, zaskakujący, oryginalny, niepokojący, zachwycająco dziwny… W efektownej wizualno-choreograficznej formie, z groteskowym przymrużeniem oka, dotkliwie obnaża pułapki współczesnego świata, w które masowo dajemy się łapać, bezrefleksyjnie tracąc linie papilarne naszych dusz.

25 września (poniedziałek)

godz. 10.30, 12.00

„KULKA” (1+)

reż. Tomasz Maśląkowski

Teatr Lale, Wrocławski Teatr Lalek

Opowiadana językiem gestów, dźwięków i obrazów piękna, choć nieoczywista historia niezwykłej przyjaźni. Spektakl powstał z myślą o najmłodszych widzach, ale też o ich dorosłych opiekunach. To zabawne i sympatyczne przedstawienie z muzyką na żywo może być odczytywane na różnych poziomach – w zależności od wieku i doświadczeń odbiorców. Jedno jest jednak pewne: wszyscy będą się na KULCE bawić przewybornie!

godz. 11.30

„MORZE ∞ MOŻLIWOŚCI” (5+) – spektakl w MDK przy ul. Osmeckiego 51

reż. Aga Błaszczak

Fundacja Gra/nice, Łódź

Mądry, ciepły spektakl o odkrywaniu przez dziecko drzemiących w nim możliwości i supermocy, jaka tkwi w wyobraźni. „Choć spektakl skrzy się pomysłami, a fantazja przekracza tu każdą granicę, to nic nie wydaje się dodane bez potrzeby. To (…) przedstawienie, które nie potrzebuje wielkich przestrzeni, by dzielić się swoim urokiem” /fragment recenzji/.

godz. 18.00

PROSTE HISTORIE LĘKÓW – warsztaty teatralne dla młodzieży, poświęcone różnym obliczom strachu, próbach jego ujarzmienia oraz jego personifikacjom w literaturze, sztuce i kulturze popularnej

Podczas warsztatów uczestnicy pracować będą nad: wyostrzeniem koncentracji i umiejętności wnikliwej obserwacji otoczenia; poszukiwaniem niekonwencjonalnych rozwiązań w przedstawianiu swoich idei i wydobywaniem z ich esencji; formułowaniem krytycznej oceny własnych działań.

Prowadzenie: Natalia Koza

koszt: 5 zł / os.

Zapisy pod adresem: edukacja@teatrmaska.pl oraz numerem telefonu 603 403 111.

26 września (wtorek)

godz. 10.00, 12.00, 18.00 – spektakl w Urban Labie przy ul. 3 Maja 13

„INSTRUKCJA OBSŁUGI” (10+)

Analog Collective, Warszawa

Sensoryczny spektakl-eksperyment zrealizowany na podstawie spotkań i warsztatów z osobami z niepełnosprawnością wzroku. Aby dać wszystkim uczestnikom równe szanse, osoby widzące będą proszone o zakrycie oczu specjalnie przygotowanymi okularami.

godz. 11.00

„PIOTRUŚ PAN. W CIENIU DOROSŁOŚCI” (10+)

reż. Przemysław Jaszczak

Teatr Ludowy, Kraków / Teatr Papahema

Piotrusia Pana nie trzeba nikomu przedstawiać – dumny, przekorny chłopak, który nigdy nie dorośnie. Nie ma przeszłości ani przyszłości, jego życie to „wieczne teraz”, wieczna Nibylandia… Spektakl inspirowany słynną powieścią, operujący różnymi środkami wyrazu, łączący błyskotliwe dialogi z bogactwem teatru plastycznego. Pomaga oswoić trudny proces dorastania.

godz. 18.00

oSWÓJ SIEBIE – warsztaty dla nauczycieli, pedagogów, instruktorów

Pracę nauczyciela, pedagoga, instruktora charakteryzuje skupienie pełni swojej uwagi na podopiecznym, przez co zapomina on o własnych potrzebach, odsuwając je przez długi czas na boczny tor. Skutkuje to często poczuciem wypalenia zawodowego. Podczas spotkania uczestnicy wraz z prowadzącymi przyjrzą się między innymi następującym zagadnieniom: czym jest empatia oraz gdzie są jej granice; jak wspierać siebie w dążeniu do zaspokojenia własnych potrzeb; jak zadbać o swoje granice z poszanowaniem uczuć innych.

Prowadzenie: Natalia Koza

koszt: 5 zł / os.

Zapisy pod adresem: edukacja@teatrmaska.pl oraz numerem telefonu 603 403 111.

27 września (środa)

godz. 9.00 i 11.00

„WŁOSY MAMY” (5+)

reż. Tomasz Maśląkowski

Teatr Maska, Rzeszów

Opowieść, której głównymi bohaterami są dziecko i rodzic, a właściwie uczucia, które tej relacji towarzyszą. Historia dająca nadzieję, pomagająca oswoić lęki, zrozumieć różne trudne emocje, z którymi mierzymy się na co dzień wszyscy – zarówno mali, jak i duzi, a nawet całkiem dorośli. To przedstawienie jest jak pełen słońca balsam.

godz. 18.00

SPOTKANIE Z PSYCHOTERAPEUTĄ o depresji u dzieci dla rodziców i opiekunów

Festiwalowi towarzyszy akcja społeczna SPACER Z KUNDELKIEM, czyli… 269 kilometrów spacerów z czworonogami ze schroniska KUNDELEK. Rezerwacje prowadzi Biuro Organizacji Widowni: 17 85 20 614, 17 85 01 360.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy