Reklama

Kultura

Od soboty w Rzeszowie festiwal Maskarada i premiera Maski

Alina Bosak
Dodano: 13.05.2022
63249_wampir
Share
Udostępnij
Paradą Dziwolągów spod Teatru Maska do Alei Lubomirskich rozpocznie się w sobotę, 14 maja, o godz. 15. w Rzeszowie już po raz dwunasty Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada 2022. O zwycięstwo w konkursie będą walczyć znakomite spektakle z całej Polski, a na otwarciu premierę wystawi gospodarz wydarzenia Teatr Maska. W programie także warsztaty dla dzieci i dorosłych, czytanie performatywne i Żywa Biblioteka.
 
Hasło przewodnie tegorocznej „Maskarady” to gośćINNOŚĆ, gdzie INNOŚĆ rozumiana jest jako odmienność, różnorodność, a GOŚCINNOŚĆ jako szacunek i ciekawość drugiego człowieka. Przyjrzymy się emocjom, jakie budzi w nas nieznane – zapowiada Teatr Maska, który już po raz dwunasty zaprasza na festiwal teatrów nieożywionej formy. Tematem nawiązuje do tego, co najbardziej aktualne w rzeczywistości zdominowanej napływem wojennych uchodźców – nauczenia się życia razem i wzajemnego zrozumienia. Ale też chce spojrzeć na tę problematykę szerzej: „Zastanowimy się, czy tolerancja jest pojęciem pozytywnym, pejoratywnym czy neutralnym, oraz czym różni się od szacunku. Na dobrą sprawę, każdy z nas jest INNY, chcemy poddać refleksji to: gdzie, dlaczego i po co stawiamy granice INNOŚCI i normy, z czego wynikają i czemu służą. Chcemy przyjrzeć się temu, jakie problemy rodzi tzw. INNOŚĆ od większości członków danej społeczności i jak można pokonać bariery, które nas jako ludzi dzielą.”  
 
Do tego tematu nawiązują spektakle konkursowe, które publiczność zobaczy między 14 a 18 maja. Wystąpią: Teatr Animacji z Poznania, Teatr Lalek Guliwer z Warszawy, Teatr Pinokio z Łodzi, Teatr Baj z Warszawy, Teatr Lalek Arlekin z Łodzi i offowa grupa Analog Collective. Pierwsze przedstawienie pokaże Teatr Maska z Rzeszowa. Będzie to premiera musicalu „Księżycowe opowieści” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego, z tekstem Aleksandry Zielińskiej, scenografią Marty Ożóg i muzyką Miłosza Sienkiewicza. 
 
Otwarcie festiwalu odbędzie się w sobotę. O godz. 15. Rzeszowskim deptakiem przejdzie Parada Dziwolągów, a o godz. 16.30 Teatr Maska zaprasza na premierę spektaklu przygotowanego w Rzeszowie „Księżycowe Opowieści” Aleksandry Zielińskiej w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego, ze scenografią Marty Ożóg i muzyką Miłosza Sienkiewicza. W obsadzie widzowie zobaczą: Jadwigę Domkę, Annę Kukułowicz, Annę Złomańczuk oraz Natalię Zduń, Kamila Dobrowolskiego i Bogusława Michałka. Ich przygotowaniem wokalnym zajęła się Gabriela Janusz-Zięba. Spektakl opowiada o nastoletniej wampirce Minie, która ze swoją kilkusetletnią babcią Baronową po raz kolejny muszą uciekać z miejsca, które zdążyło stać się ich domem. Szukają nowego schronienia, gdzie ludzie nie będą zagrażać ich egzystencji i na nie polować. Ciągle się ukrywają. Wszędzie czują się obce i inne. Trafiają do pełnej legend Transylwanii, gdzie na przekór swoim obawom, przeżyją przygodę życia, uratują las, schronienie dla wszystkich szukających spokoju i wyciszenia. Poznają prawdziwych przyjaciół, którzy pomogą oswoić im najgorsze potwory z księżycowych opowieści… Ludzi. Bo ludzie nie są wcale tacy straszni. „Księżycowe opowieści” to musical o strachu i przyjaźni na przekór społecznym oczekiwaniom. 
 

Festiwal Maskarada w Rzeszowie

 
– Oprócz spektakli w ramach Festiwalu zaplanowaliśmy warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz czytania performatywne – zapowiada Anna Kulpa, specjalista ds. promocji Teatru Maska. – Zaprosimy także mieszkańców Podkarpacia do udziału w Żywej Bibliotece – rzeszowskiej odsłonie międzynarodowego projektu promującego ideę tolerancji, dialogu i poszanowania praw człowieka. Żywa Biblioteka działa jak prawdziwa biblioteka z tą różnicą, że książkami są w niej ludzie. Osoby, którym z rozmaitych powodów przyszło się zmierzyć ze stereotypami, ostracyzmem, odrzuceniem społeczeństwa.  
 
Większość festiwalowych spektakli wystawionych zostanie w Teatrze Maska. Sceny użyczy także Teatr im, Wandy Siemaszkowej. Wydarzenia towarzyszące będą odbywać się w różnych lokalizacjach, o czym będzie informacja w programie. Zostanie on opublikowany w najbliższych dniach. 
 
Bilety na spektakle w cenie: 25 zł (normalny) , 20 zł (ulgowy) i 18 zł (grupowy).
 
REPERTUAR

Sobota, 14 maja
 
godz. 12.00 – Jak poskromić Bazyliszka? – warsztaty dla dzieci w wieku 10–13 lat
prowadzenie Natalia Koza – edukatorka Teatru Maska
(Teatr Maska, scena Kacperek)
Motywem przewodnim warsztatu będą słowa Woody’ego Allena: „Piękno tkwi w oku patrzącego”, które są wezwaniem do wyjścia poza granice swojego ego i dostrzeżenia drugiego człowieka. Pragniemy zwrócić uwagę uczestników warsztatu na ogromne znaczenie poszanowania dla innych kultur i tradycji oraz każdego rodzaju odmienności: rasowej, płciowej, wyznaniowej, itp., a także zwrócić ich uwagę na potrzebę akceptacji i dążenie do równości w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, czy też innych często wykluczanych społecznie ze względu na pochodzenie, miejsce zamieszkania, zarobki, wygląd itp.
 
godz. 15.00 – Parada Dziwolągów pod hasłem „Wszyscy jesteśmy dziwni”
start sprzed Teatru Maska, przemarsz przez centrum miasta
 
godz. 16.30 – „Księżycowe opowieści” (musical dla widzów 8+), reż. Tomasz Kaczorowski – premiera
Teatr Maska, Rzeszów
Otwarcie Festiwalu
 
Niedziela, 15 maja 
godz. 12.00 – „Ja, Bałwan” (spektakl dla widzów 8+, czas trwania: 70 min), reż. Artur Romański
Teatr Animacji, Poznań
/Teatr Maska, duża scena/
 
godz. 14.00–19.00 – Żywa Biblioteka
(akcja realizowana we współpracy z Dwujęzycznym Liceum Uniwersyteckim im. S. Barańczaka w Rzeszowie) – wstęp wolny
/przestrzeń Uniwersytetu Rzeszowskiego – Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie, ul. Pigonia 1/
 
Poniedziałek, 16 maja
godz. 9.30 – KRÓLESTWA (spektakl dla widzów 3+, czas trwania: 45 min), reż. Justyna Sobczyk
Teatr Lalek Guliwer, Warszawa
/Teatr Maska, duża scena/
Spektakl „Królestwa" jest koprodukcją Teatru Guliwer i Teatru 21. Program Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowany przez m.st. Warszawę. 
 
godz. 11.00 – Mój cień jest różowy (spektakl dla widzów 7+, czas trwania: 60 min + 30 min warsztato-rozmowa), reż. Bartosz Kurowski
Teatr Pinokio, Łódź
/Teatr im. W. Siemaszkowej, ul. Sokoła 7/9, duża scena/
 
godz. 13.00 – Konferencja dyrektorów teatrów
 
godz. 16.00 – Efekt Pigmaliona – warsztaty dla nauczycieli
prowadzenie Natalia Koza – edukatorka Teatru Maska
(Teatr Maska, scena Kacperek)
„O ileż cenniejsza niż wszystkie zasady tego świata jest odrobina człowieczeństwa” /Jean Piaget/
Wychodząc od słów szwajcarskiego psychologa, uczestnicy warsztatu spróbują się zastanowić, czy w swojej pedagogicznej pracy nie dają swoim podopiecznym sygnałów: „nie dasz rady”, „to za trudne dla ciebie”, „muszę ci w tym pomóc”.
Oczekiwania, które sobie zakładamy lubią niekiedy przysłonić nam człowieka. Należy wówczas odrzucić stosowane metody i ich cel, a skoncentrować się na motywach działania i sposobie, w jaki postrzegamy innych. Zamiast zmieniać w podopiecznych to, co jest dla nas niewygodne, spróbujmy raczej stanąć z boku, obserwować i aktywnie empatyzować z nimi, odczuć ich tożsamość, indywidualność, odrębność i przede wszystkim wartość. Manipulowanie w kierunku akceptowanego społecznie modelu może odnieść odwrotny skutek i przynieść dużo więcej strat w psychice człowieka.
Podczas warsztatów podejmiemy próbę odpowiedzi na pytanie, jak postrzegamy naszych wychowanków. Jak te spostrzeżenia wpływają na sposób naszego widzenia świata i drugiego człowieka oraz jak owo widzenie kieruje naszym zachowaniem. Porozmawiamy o teorii oczekiwań i samospełniających się proroctw oraz wspólnie wykonamy doświadczenie, które pozwoli nam mocniej je doświadczyć i zrozumieć.
Warsztat będzie impulsem do zaprzestania chęci dopasowywania innych do naszych wyobrażeń i mierzenia ich w kategorii naszych oczekiwań.
Zajęcia będą także ukierunkowane na „myślenie” zmysłami i wykorzystywanie ich wielkiej mocy w przekazywaniu wiedzy i doświadczenia, a także rozmowy o emocjach.
 
Wtorek, 17 maja
godz. 9.00 i 10.30 – „Spaghetti” (spektakl dla widzów 3+, czas trwania: 50 min), reż. Søren Ovesen
Teatr Baj, Warszawa (w koprodukcji z Theatergruppe Batida w Kopenhadze)
/Teatr Maska, duża scena/
 
godz. 11.30 – „Wędrówka Nabu” (spektakl dla widzów 7+ i młodzieży, czas trwania: 60 min), reż. Przemysław Jaszczak
Teatr Lalek Arlekin, Łódź
/Teatr im. W. Siemaszkowej, ul. Sokoła 7/9, duża scena/
 
godz. 18.00 – pokaz etiud Małej Akademii Teatralnej
przygotowanych pod kierunkiem Natalii Kozy
/Teatr Maska, scena Kacperek/
Publiczność będzie mogła zobaczyć trzy etiudy w wykonaniu młodych adeptów:
1. „Teoria kosmicznego (nie)ładu” (grupa najstarsza) – etiuda powstała na podstawie tekstu podkarpackiego twórcy Rafała Paśki.
2. „Co robią uczucia?” (grupa średnia) – na podstawie książki Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?”
3. „Bazyliszek” w wykonaniu zeszłorocznych uczestników Małej Akademii Teatralnej – na motywach „Bazyliszka” Wandy Chotomskiej i „Brzydkiego kaczątka” Hansa Christiana Andersena.
 
Środa, 18 maja 
godz. 9.00 – Czytanie performatywne tekstu dla młodzieży + rozmowa z twórcami
reż. Daria Kopiec
(Teatr Maska, duża scena)
 
godz. 18.00 – „Wykluczeńcy” (spektakl dla widzów 12+, młodzieży i dorosłych, czas trwania: 70 min)
Analog Collective, Warszawa
/Teatr Maska, duża scena/ 
 
ok. godz. 19.15 – Zakończenie Festiwalu
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy