Reklama

Kultura

Małgorzata Pruchnik-Chołka zaśpiewa pieśni żydowskie

Aneta Gieroń
Dodano: 18.03.2024
Małgorzata Pruchnik-Chołka. Fot. Tadeusz Poźniak
Małgorzata Pruchnik-Chołka. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

LECHAIM – ŻYJMY, wyśpiewa już w niedzielę, 24 marca o godz. 18.00 w Kinie za Rogiem Cafe Małgorzata Pruchnik-Chołka, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Zapowiada się piękny recital pieśni żydowskich, mniej i bardziej znanych śpiewanych w języku polskim, jidisz, hebrajskim, a nawet serbskim przy dźwiękach akordeonu Dariusza Kota oraz kontrabasu w wykonaniu Wojciecha Fronta.

Data jest nieprzypadkowa – 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, a dla Małgorzaty Pruchnik-Chołki, szczególnie ważna i bliska. Na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w spektaklu „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”  gra postać Wiktorii Ulmy. To historia rodziny z Markowej,  która za ukrywanie i pomoc Żydom w czasie II wojny światowej została zamordowana. Niemieccy żandarmi zabili ośmioro Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię będącą w zaawansowanej ciąży oraz szóstkę ich dzieci.

Pieśni żydowskie Nachuma Sternheima

Sama Małgorzata Pruchnik-Chołka już wcześniej zachwycała swoimi interpretacjami pieśni żydowskich. Występowała m.in. w „Raduj się Rzeszowie!”, spektaklu Stowarzyszenia SztukPuk Sztuka przypominającym nieznane pieśni i muzykę Nachuma Sternheima, żydowskiego muzyka, śpiewaka, kompozytora i poety, który w 1879 roku urodził się w Rzeszowie. 

Hava nagila Raysha!” czyli „Raduj się Rzeszowie!” było piękną opowieścią o Rzeszowie, jakiego już nie ma, ale jaki przetrwał w muzyce i pieśniach Nachuma Sternheima, kompozytora ciągle mało znanego w Polsce i w Rzeszowie, a bardzo popularnego w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Małgorzata Pruchnik-Chołka w spektaklu „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”

Na co dzień aktorkę możemy oglądać na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Doskonale zapamiętana w „Piaf”, obecnie występuje m.in. w tytułowej roli w „Marii Stuart”, „Skrzypku na dachu”, „Don Kichocie”, „Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów”, „Wesołe kumoszki z Windsoru” oraz „Gdzie ci mężczyźni”.

W niedzielę, 24 marca wspólnie z Dariuszem Kotem, akordeonistą, absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, członkiem znanego zespołu Rzeszów Klezmer Band oraz Wojciechem Frontem, kontrabasistą, absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, współtwórcą legendarnego zespołu Cracow Klezmer Band, wystąpi w Kinie za Rogiem Cafe.

Bilety w przedsprzedaży 60 zł. W dniu koncertu 70 zł. Do nabycia na kupbilecik.pl: https://bkb.pl/121628-d6ecd

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy