Reklama

Kultura

Krewni Ulmów i Goldmanów spotkają się w Markowej

Aneta Gieroń
Dodano: 01.09.2023
Muzeum i wystawa w Markowej. Fot. Instytut Pileckiego
Muzeum i wystawa w Markowej. Fot. Instytut Pileckiego
Share
Udostępnij

Instytut Pileckiego zainspirowany historią rodziny Ulmów i ich beatyfikacją zaplanowaną na 10 września, zorganizował spotkanie, będące historycznym zapisem kontynuacji relacji rodzin polskich i żydowskich, które 79 lat temu zostały zamordowane. Na zaproszenie Instytutu z USA przyjadą dwie bliskie krewne Goldmanów – rodziny zamordowanej z Ulmami.  Spotkają się one ze swoimi krewnymi – którym dzięki pomocy innej polskiej rodziny udało się przeżyć – oraz z krewnymi rodziny Ulmów. Historyczne spotkanie rodzin ratujących, ratowanych odbędzie się 1 września.

 Ulmowie są symbolem tysięcy Polaków zamordowanych za pomoc udzielaną Żydom podczas okupacji niemieckiej.Instytut Pileckiego zaprosił też na 2 września ponad dwustu krewnych rodzin, które podobnie jak Ulmowie zostali wraz z żydowskimi podopiecznymi zamordowani za udzielaną im pomoc. 

 W niedzielę 3 września w miejscu pamięci o Polakach ratujących Żydów w Markowej, w obecności rodzin zamordowanych Polaków, krewnych uratowanych przez polskich obywateli oraz przedstawicieli najwyższych władz państwowych –przez odsłonięcie pamiątkowej tablicy nastąpi symboliczne włączenie do programu „Zawolani po imieniu” rodziny Ulmów, której dramatyczny los jest symbolem losu ludzi, którzy za pomoc Żydom w czasie niemieckiej okupacji zapłacili życiem, a których nazwiska odkrywamy w ramach tego programu. 

“Zawołani po Imieniu” i Instytut Pileckiego

„Zawołani po Imieniu” to program Instytutu Pileckiego upamiętniający Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc skazanym na eksterminację Żydom. Został zainicjowany 24 marca 2019 roku, w Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Rozpoczął się w Sadownem, przed zachowaną do dziś piekarnią, świadkiem tragicznego losu Marianny, Leona i Stefana Lubkiewiczów – piekarzy zamordowanych przez Niemców 13 stycznia 1943 roku tylko za to, że sprzedali Żydom chleb. Od tego czasu w 31 miejscowościach upamiętniliśmy Ofiary polskie i żydowskie, Polaków, którzy nieśli pomoc walczącym o przetrwanie w czasie Zagłady i ich żydowskich podopiecznych, którzy ginęli wraz z nimi.  

Pierwszy Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu” miał miejsce 24 listopada 2019 roku w Broku nad Bugiem, drugi – 25 września 2021 roku, w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, trzeci raz Rodziny spotkały się w dniach 2–3 września w Folwarku Łochów, w sercu Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Z każdym Zjazdem rodziny budują coraz silniejsze więzi międzyśrodowiskowe i międzypokoleniowe, wychowując nowe pokolenie kustoszy pamięci.

Konferencja z udziałem krewnych rodzin Goldmanów i Ulmów, IV Zjazdu Rodzin „Zawołanych po imieniu” oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej rodziny Ulmów

1 września – Łańcut

15:45 konferencja prasowa na Zamku w Łańcucie z udziałem prof. Magdaleny Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego i inicjatorki programu „Zawołani po imieniu”, a także partnerów wydarzenia: Krzysztofa Żaby, dyr. Muzeum-Zamku w Łańcucie, Waldemara Rataja, dyr. Muzeum Polaków Ratujących Żydów, starosty łańcuckiego Adama Krzysztonia i wójta Gminy Markowej Mirosława Maca, krewnych ratowanej przez Ulmów rodziny Goldmanów oraz krewnych rodziny Ulmów – ratowanych i ratujących.

2 września – Rzeszów

IV Zjazd Rodzin „Zawołanych po imieniu” (obecność ok. 100 krewnych Polaków zamordowanych za pomoc)

 3 września – Markowa

11:00 Msza Święta – kościół parafialny pw. św. Doroty w Markowej

12:30 odsłonięcie tablicy – Sad Pamięci przy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy