Reklama

Kultura

“Ermida albo Królewna pasterska” w Wozowni

Aneta Gieroń
Dodano: 23.08.2024
Fot. Archiwum Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Fot. Archiwum Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Share
Udostępnij

Do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a właściwie do Wozowni Muzeum-Zamek w Łańcucie 30 sierpnia powraca spektakl, który premierę miał 5 lat temu – będzie można zobaczyć „Ermidę albo Królewnę pasterską” Stanisława Herakliusza Lubomirskiego w reż. Jana Nowary. Teatralną zabawę w intrygi i namiętności z barokową muzyką. „Ermida” zostanie też wystawiona 27 sierpnia w Starej Oranżerii Teatru Królewskiego Łazienki Królewskie w Warszawie.

„Ermida albo Królewna pasterska” to sielankowa „komedyja” z 1664 r. pióra Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, zaliczanego – obok Wacława Potockiego – do najwybitniejszych pisarzy polskich XVII wieku. Lubomirski – erudyta, światowiec pełniący wiele funkcji państwowych, ale także człowiek, który wyremontował siedzibę w Łańcucie, sztukę napisał 400 lat temu.

Dwie kluczowe postaci sztuki – królewna Ermida i jej dwórka Laurella, które uciekają z dworu do Arkadii, uosabiają oddanie ekologii, a także zmęczenie konwenansem i rytuałem dworskiego życia. Główną motywacją ich działań jest jednak poszukiwanie miłości. Bo w różnych tradycjach Arkadia jest przecież miejscem, w którym ma się nadzieję na wielką, nieskrępowaną i idealną miłość. Ermida podejrzewa swojego narzeczonego króla Filandra o niewierność, dlatego szuka ideału w Arkadii.  

 To opowieść z przymrużeniem oka, zabawa konwencją. Jest także bohater powodujący zwroty akcji w tej sztuce – spirytus movens w postaci służącego Argana, którego kreuje Robert Żurek. Na ucieczce z dworu i emocjach innych postaci zamierza skorzystać. Obiecuje królowi odnaleźć Ermidę. Jest też pasterz, który zakochuje się w królewnie. Uczucia wybuchają z dużą gwałtownością, jak to w baroku, a aktorzy mają okazję zmierzyć się z odtworzeniem skrajnych emocji. U Lubomirskiego ostatecznie tryumfuje stoicyzm – jego sztuka ma podtytuł: „Ten szczęśliwy, który się swym stanem kontentuje”. Morał zaś jest taki, że nie ma sensu szukać harmonii w mitycznych miejscach, ale nauczyć się cieszyć tym, co się już posiada.

Bilety na spektakl organizowany w Łańcucie zakupić można przez stronę Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie lub w kasach Teatru.

________________

„Ermida albo Królewna pasterska”

Autor: Stanisław Herakliusz Lubomirski Reżyseria: Jan Nowara Scenografia i kostiumy: Marzena Wodziak Choreografia: Tomasz Dajewski Kompozytor: Wojciech Głuch Muzyka (nagranie): Urszula Baran (flet), Tomasz Jachym (piano), Patrycja Machała (wiolonczela), Andrzej Paśkiewicz (gitara) Przygotowanie wokalne: Bożena Stasiowska-Chrobak Obsada: Robert Żurek, Dagny Mikoś, Małgorzata Machowska, Justyna Król, Maciej Kokot (gościnnie), Magdalena Kozikowska-Pieńko, Paweł Gładyś, Michał Chołka Czas trwania: 90 min

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy