Reklama

Kraków

Nowy raport OWiM pt. Imigranci ekonomiczni i przymusowi w Krakowie w 2023 roku

krakow.pl / SŁ
Dodano: 23.02.2024
Fot. Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (OWiM)
Fot. Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (OWiM)
Share
Udostępnij

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym raportem przygotowanym w ramach Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (OWiM) pt. Imigranci ekonomiczni i przymusowi w Krakowie w 2023 roku.

Kraków wkroczył w rok 2023 jako miasto będące „domem” dla bardzo licznej grupy migrantów przymusowych z Ukrainy. Był to jednocześnie rok dalszych wzrostów liczebności coraz bardziej zróżnicowanej populacji migrantów ekonomicznych decydujących się na krótko lub długoterminowe zamieszkanie w mieście. Najliczniejszą grupę obcokrajowców w Krakowie tworzą obywatele krajów europejskich (nade wszystko spoza Unii Europejskiej), ale szczególnie dynamicznie rozwija się w mieście diaspora azjatycka. Raport ukazuje zmiany w strukturze populacji imigrantów w Krakowie w roku 2023 w porównaniu do lat wcześniejszych (do 2019 włącznie) w oparciu o najnowsze dane ze zróżnicowanych rejestrów (m.in. ZUS, informacjach meldunkowych UMK, kart pobytu MUW czy oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi GUP). Analizuje również istotne cechy demograficzne i społeczno-ekonomiczne populacji cudzoziemców w mieście oraz identyfikuje miejsca ich największej koncentracji przestrzennej. Opisuje także szczegółowo ich sytuację prawną oraz udział w systemie szkolnictwa i gospodarce miasta i regionu.

POBIERZ

Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (OWiM) to wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Krakowa i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Celem projektu jest analizowanie procesów migracyjnych i przemian wielokulturowości w przestrzeni miejskiej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy