Reklama

Kraków

To my wymyślamy dziedzictwo. Posłuchaj podcastu o krakowskiej kulturze

krakow.pl / SŁ
Dodano: 31.10.2023
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Share
Udostępnij

Świętowanie jubileuszy, działania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, definiowanie dziedzictwa, zaangażowanie mieszkańców w ochronę zabytkowych obiektów, różnorodność inicjatyw miasta łączących kulturę z wydarzeniami historycznymi, biznesowymi i ekologią – krakowska kultura ma różne oblicza. Posłuchaj podcastu, w którym przybliża je Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Dziedzictwo służy jako potencjał do rozwoju, nie powinno być nigdy uważane za balast czy za ciężar. O ile zabytek należy do przeszłości, to dziedzictwo służy współczesnym celom. Możemy je definiować na wiele różnych sposobów. Dziedzictwo jest dowodem na kreatywność naszych przodków, na dziedzictwie można budować i dziedzictwo można „wymyślać” – to my sami decydujemy, co dla nas staje się dziedzictwem – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, podając przykład Nowej Huty, która dzięki staraniom rozpoczętym przez mieszkańców, została wpisana na listę Pomników Historii.

W troskę o kulturę i dziedzictwo wpisuje się wiele różnorodnych działań miasta, spośród których możemy wymienić między innymi rewitalizację historycznych zabudowań Twierdzy Kraków czy remonty obiektów, w których powstają instytucje kultury. Przykładem jest nowo otwarty Teatralny Instytut Młodych (TIM) w budynku dawnej stolarni przy Teatrze Ludowym w Nowej Hucie – miejsce z eksperymentalnymi scenami dla młodych widzów i z kreatywną energią.

W rozmowie przeprowadzonej po Pochodzie Kopernikańskim, który był punktem kulminacyjnym obchodów 550. urodzin Mikołaja Kopernika i 45. rocznicy wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pełnomocnik prezydenta Krakowa przybliża zarówno sam jubileusz, jak też różne oblicza krakowskiej kultury.

Tym jubileuszem chcieliśmy dotknąć tajemnicy tego, co UNESCO nazywa uniwersalną, wyjątkową wartością miast, które wpisuje na listę światowego dziedzictwa. Warto przypomnieć, że Kraków i Kopania Soli w Wieliczce to były dwa z dwunastu pierwszych miejsc wpisanych na listę UNESCO. Jubileusz miał kilka odmian, mieliśmy poczucie, ze świętujemy na wiele różnych sposobów i z wieloma różnymi partnerami – podkreśla Robert Piaskowski.

Przypomnijmy, w program jubileuszu, którego kulminacja nastąpiła na początku września, wpisywały się między innymi: otwarcie wystawy o Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa, uroczyste sympozjum, inauguracja Europa Nostra Heritage Hub, rozbudowanie dwujęzycznego portalu Kraków Heritage prezentującego kompleksowo dziedzictwo miasta i okolicznościowe wydawnictwo „Widzę Cię, Krakowie”, wręczenie Europejskiej Nagrody Dziedzictwa oraz uroczysty Pochód Kopernikański – spektakularna parada z elementami tańca, muzyki, akrobacji oraz – w nawiązaniu do 550. urodzin Mikołaja Kopernika – astronomii.

Mamy twarde do dowody na to, że dziedzictwo jest czynnikiem przynoszącym Krakowowi największy rozwój. Kongres ABSL nie mógłby się odbyć w mieście pozbawionym dziedzictwa − pozbawionym tego, co uczestnicy ośmiu tysięcy kongresów i konferencji odbywających się każdego roku w Krakowie definiują jako jego najważniejszy atut. Miasto buduje całą swoją opowieść na dziedzictwie, nie tylko w turystyce (choć według badań połowa odwiedzających miasto robi to ze względu na dziedzictwo: 30 proc. turystów przyjeżdża tu dla zabytków i marki UNESCO, niecałe 20 proc. dla unikalnej atmosfery i genius loci). Miasto nieustannie rozwija ten obszar – mówi Robert Piaskowski, zapraszając do korzystania z bogatej kulturalnej oferty miasta i podkreślając zaangażowanie mieszkańców w troskę o dziedzictwo Krakowa.

O dziedzictwie (także o dziedzictwie jutra), jubileuszach, krakowskiej kulturze i jej związkach z innymi obszarami funkcjonowania miasta Robert Piaskowski opowiada w podcaście, który powstał w ramach miejskiej kampanii Kraków. Wszechświat możliwości i jest dostępny na stronie TOK FM„Uwielbiamy celebrować jubileusze”. 45 lat Krakowa na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy