Sinfonietta Cracovia w roku obchodów trzydziestolecia orkiestry ogłosiła strategiczną współpracę z London Sinfoniettą – to wzmocnienie jednego z filarów działalności krakowskiego zespołu, którym jest odkrywanie obszarów muzyki nowej. Kuratorem cyklu w 2024 roku został Andrew Burke, szef London Sinfonietty.
Cykl Sinfonietta Nova staje się platformą wymiany najciekawszych tropów w muzyce nowej, lecz także dialogu między kulturami. – Założenia cyklu są jasne i imponujące, podobnie jak jakość artystyczna Sinfonietty Cracovii – mówił Andrew Burke podczas konferencji prasowej inaugurującej rok jubileuszowy. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy współpracować nad cyklem Sinfonietta Nova, pomagając w tworzeniu nowej muzyki, która, jak mamy nadzieję, zaangażuje i zainspiruje publiczność – dodaje.
W trzech koncertach cyklu (w lutym, kwietniu oraz październiku) wystąpią na scenie Teatru Łaźnia Nowa (który jest współorganizatorem cyklu) także liderzy londyńskiego zespołu, wzbogacając brzmienie skrzypiec, altówek i wiolonczel. Pod koniec ubiegłego roku sfinalizowano zakup mistrzowskich instrumentów dla orkiestr miejskich, który jest wynikiem dwuletnich starań miasta Krakowa o uzyskanie dotacji ze środków rezerwy ogólnej budżetu państwa znajdujących się w dyspozycji Prezesa Rady Ministrów. Koncert „London Calling” będzie pierwszą okazją, aby usłyszeć Sinfoniettę Cracovię w jej podstawowym składzie wyposażoną w światowej klasy instrumenty pochodzące z najlepszych pracowni w Europie.
Trzy koncerty w cyklu Sinfonietta Nova w tym roku będą nie tylko wspólnym muzykowaniem z artystami znad Tamizy, lecz także spotkaniem z nowym repertuarem: muzyką kompozytorów angielskich, amerykańskich oraz zaskakującymi i transowymi brzmieniami smyczków.
Pierwszy z koncertów (pod hasłem London Calling) odbędzie się w czwartek, 15 lutego o godz. 19.00. Z pewnością jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem będzie występ z koncertmistrzem London Sinfonietty, Jonathanem Mortonem oraz odyseja przez muzykę XX i XXI wieku: od twórczości Krzysztofa Pendereckiego, przez monumentalną ścieżkę dźwiękową oscarowego filmu „Aż poleje się krew”, po ambientowe brzmienia współczesnych artystów oraz prawykonanie nowego utworu Zygmunta Krauzego z gościnnym udziałem samego kompozytora, który zasiądzie za fortepianem.
Pełny repertuar koncertu oraz bilety (w cenie 60/40 zł) na stronie www.sinfonietta.pl.