Kraków

Małopolska Zachodnia – tworzymy warunki dla nowych inwestycji

Źródło: Krakowski Park Technologiczny
Dodano: 17.10.2024
Foto: Krakowski Park Technologiczny
Foto: Krakowski Park Technologiczny
Share
Udostępnij

Krakowski Park Technologiczny, powiat chrzanowski oraz gminy powiatu chrzanowskiego: Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia podpisali list intencyjny, który zwiastuje początek ważnego projektu transformacji gospodarczej Małopolski Zachodniej. Ten krok jest częścią szerszej inicjatywy wsparcia regionów dotkniętych skutkami odchodzenia od węgla, finansowanej z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) i Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027.  

Co to oznacza dla Małopolski Zachodniej?

Małopolska Zachodnia, w szczególności powiaty chrzanowski, olkuski, oświęcimski i wadowicki, są silnie związane z przemysłem wydobywczym, głównie węglowym. Wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma na celu łagodzenie społeczno-ekonomicznych skutków transformacji energetycznej i przekształcenie regionu w innowacyjną i konkurencyjną gospodarkę.

Głównymi celami projektu są: 

  • Dywersyfikacja gospodarki: finansowanie projektów rozwoju nowych sektorów gospodarki, niezwiązanych z przemysłem węglowym, w celu tworzenia nowych miejsc pracy i stymulowania innowacji.
  • Rekultywacja terenów pokopalnianych: rewitalizacja obszarów poprzemysłowych i pokopalnianych, przekształcając je w nowe przestrzenie przemysłowe, rekreacyjne lub rolnicze.
  • Wsparcie dla społeczności lokalnych: inicjatywy wspierające społeczności dotknięte likwidacją kopalń, w tym przekwalifikowanie pracowników, programy edukacyjne i inicjatywy społeczne.
  • Inwestycje w energię odnawialną i efektywność energetyczną: rozwój odnawialnych źródeł energii i modernizacja infrastruktury energetycznej w kierunku większej efektywności.
  • Innowacje i badania naukowe: finansowanie badań nad nowymi technologiami energetycznymi i środowiskowymi.
  • Wsparcie dla MŚP: pomoc finansowa dla małych i średnich przedsiębiorstw w rozwoju zrównoważonych i innowacyjnych rozwiązań.

Samorządy powiatu chrzanowskiego należą do naszych kluczowych partnerów, z którymi współpracujemy od lat. Świadczą o tym specjalne strefy ekonomiczne w Babicach, Chrzanowie czy Trzebini, a także aktywny udział naszych partnerów samorządowych w kolejnych projektach realizowanych przez spółkę. Dlatego bardzo się cieszę z prezentowanej dzisiaj inicjatywy, która zacieśnia tę współpracę i tworzy nową przestrzeń do działania na rzecz rozwoju gospodarczego – zarówno powiatu chrzanowskiego, jak i pośrednio całej Małopolski. Dzisiejsze porozumienie pokazuje świetną synergię działań lokalnych samorządów oraz KPT na rzecz budowania rozwoju gospodarczego Małopolski Zachodniej, ale przede wszystkim zawodowej pomyślności mieszkańców, którzy uzyskują miejsca pracy w miejscu swego zamieszkania, godne ich aspiracji i umiejętności.

Andrzej Kulig, prezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego

Krakowski Park Technologiczny, wspólnie z samorządami powiatu chrzanowskiego, chciałby aktywnie włączyć się w działania na rzecz łagodzenia skutków transformacji energetycznej w naszym województwie. KPT od wielu lat współpracuje z samorządami w celu wspierania inwestycji w Małopolsce. Samorządy są naszym strategicznym partnerem w tym obszarze. Dotyczyło to w przeszłości tworzenia specjalnych stref ekonomicznych, a dziś wsparcia przedsiębiorców w programie Polska Strefa Inwestycji, tworzenia stref aktywności gospodarczej, czy współtworzenia jednolitego systemu obsługi inwestora w naszym województwie. 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisania tego listu intencyjnego, który otwiera nowe perspektywy dla rozwoju naszego regionu. Współpraca z Krakowskim Parkiem Technologicznym i innymi gminami pozwoli nam na efektywne zarządzanie transformacją energetyczną i tworzenie lepszych warunków dla przedsiębiorczości.

Bartłomiej Gębala, starosta chrzanowski

Podpisanie listu intencyjnego 16 października 2024 roku jest kluczowym momentem w procesie rozwoju Małopolski Zachodniej. Ta inicjatywa pomoże w łagodzeniu społeczno-ekonomicznych skutków transformacji energetycznej, tworzeniu nowych miejsc pracy i zapewnieniu zrównoważonego rozwoju regionu.

Share
Udostępnij

Nasi partnerzy