Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit już po raz ósmy zagości w ICE Kraków! W tym roku porozmawiamy przede wszystkim o energii społecznej, sztucznej inteligencji, transformacji energetycznej, sytuacji samorządów i bezpieczeństwie zdrowotnym. Wydarzenie, również online, odbędzie się 21 i 22 listopada. Rejestracja wciąż trwa.
Kraków – tradycyjnie – gospodarzem kongresu
Stolica Małopolski już od kilku lat jest europejskim liderem atrakcyjności dla branży nowoczesnych usług biznesu, a ostatnio także dla centrów badawczo-rozwojowych. Inwestują u nas instytucje finansowe, firmy z sektora high-tech, świetnie rozwijają się też startupy. Właściwie na każdym poziomie wszystkie te branże – poczynając od jednoosobowej działalności gospodarczej, a kończąc na globalnych markach – stale rozwijają nowe obszary i stawiają na innowacyjność. Sektor BSS w Krakowie tworzy obecnie ponad 260 firm zatrudniających około 100 tys. pracowników, działa u nas ponad 500 firm technologicznych z blisko 50 tys. pracowników IT, mamy też 9 tys. studentów kierunków informatycznych. Ponadto w ciągu kilku lat czterokrotnie zwiększyły się zasoby powierzchni biurowej – obecnie to 1,75 mln m2.
Dlatego nie dziwi fakt, że kongres zrzeszający przedstawicieli ekonomii, biznesu i samorządu tak dobrze odnajduje się właśnie w Krakowie. To także wydarzenie, które szczególną uwagę zwraca na relacje społeczne i ekonomię wartości.
– To jedyny w swoim rodzaju kongres ekonomiczny, w którego ramach udowadniamy, że biznes i gospodarka nie tylko mogą, ale powinny opierać się na wartościach społecznych. Wyróżnikiem szczytu jest własna, jedyna w swoim rodzaju filozofia Open Eyes mówiąca o konieczności budowania odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego, wymagającego odpowiedzialności również od biznesu i administracji – mówią jego organizatorzy.
OEES – generator energii społecznej – tak brzmi hasło przewodnie ósmej edycji Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. Główną publikacją omawianą podczas wydarzenia będzie obywatelski raport Generatory Energii Społecznej. Wnioski z raportu, czyli diagnozę potencjału energii społecznej w Polsce oraz praktyczne rekomendacje zaprezentują jego współautorzy: Cezary Obracht-Prondzyński –Uniwersytet Gdański, Kuba Wygnanski – Fundacja Stocznia oraz Joanna Sadzik – Stowarzyszenie „Wiosna”.
Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana również druga edycja Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej Polski – eksperckiego raportu na temat stanu polskiej gospodarki. W tym roku autorzy prócz Polski pod lupę wzięli także kraje grupy wyszehradzkiej. Raport pokaże więc jak wiarygodność ekonomiczna naszego kraju wypada na tle „rówieśników” – Czech, Słowacji i Węgier.
OEES jest inicjatywą dla każdej wrażliwej społecznie osoby, dla wszystkich tych, którym zależy na zmianach i którzy są otwarci na dialog. Z kim najczęściej można spotkać się podczas kongresu? Z ekonomistami, przedstawicielami środowisk naukowych, mediów, NGO, instytucji zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.
Program spotkań będzie podzielony tematycznie na 4 obszary:
- firma – idea:
- ESG (Environmental, Social, Governance) – zaproszeni eksperci wyjaśnią jak ważne dla firm, środowiska i otoczenia, w którym działają przedsiębiorcy jest i będzie efektywne wdrożenie strategii zrównoważonego rozwoju do swojej organizacji oraz raportowanie ESG.
- firma – zdrowie – otoczenie – porozmawiamy o tym, jak istotna dla prowadzenia biznesu jest dbałość o zdrowie i kondycję pracownika
- miasto – idea:
- energetyczna regeneracja miast – w miastach tkwi największy potencjał do zmian, to źródła innowacji i dobrych praktyk;
- samorząd terytorialny szyty na miarę – kluczowe dla przyszłości miast będą w najbliższych latach losy samorządów, dlatego tak ważne jest, czy będzie on zbudowany na solidnych podstawach finansowych czy też uzależniony od wsparcia rządu i zredukowany do wykonywania funkcji administracyjnych;
- marka – kultura:
- generatory energii społecznej – dla jednych energia społeczna oznacza swego rodzaju zasób, siłę, moc sprawczą, a odnosi się to głównie do sfery polityki (władzy), ale też do biznesu. Inne rozumienie kładzie nacisk na wiedzę, gdyż to ona określa jak funkcjonują pojedyncze podmioty;
- cywilizacja sztucznej inteligencji – budzi strach przed utratą pracy i zaburzeniem relacji społecznych, co powinniśmy o niej wiedzieć? Jakie otwiera nowe możliwości do rozwoju: gałęzie gospodarki, formy zatrudnienia, rozwiązania technologiczne?
- ład międzynarodowy – żyjemy w czasach, w których zaciera się granica między polityką wewnętrzną a zagraniczną. Liczą się nie tylko koncepcje i strategie, ale też sposoby sprawowania władzy wewnątrz państw.
Szczegółowy program wraz z listą prelegentów znajdziesz na stronie Open Eyes Economy.
Trwa Open Eyes Art Festival
Ważną rolę w kreowaniu otaczającej nas rzeczywistości odgrywa sztuka, dlatego Kongresowi tradycyjnie już towarzyszyć będą wydarzenia artystyczne z cyklu Open Eyes Art Festival, które w tym roku odbywać się będą od 7 do 23 listopada. W ramach festiwalu pojawi się przestrzeń zarówno dla wielkich, uznanych artystów, jak i dla młodych adeptów sztuki, którzy są dopiero na początku swojej drogi i mogą zaprezentować swoją twórczość. Podczas Open Eyes Economy Summit odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Ewy Ewart Do ostatniej kropli, który został wyróżniony m.in. na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo, a przestrzenie Centrum Kongresowego zostaną wypełnione sztuką performatywną Łukasza Błażejewskiego.