Reklama

Kraj

Wiceminister Katarzyna Lubnauer na otwarciu pracowni Sztucznej Inteligencji

MEN
Dodano: 07.10.2024
fot. MEN
fot. MEN
Share
Udostępnij

W Technikum im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poniatowej otworzono 4 października nowoczesną pracownię Sztucznej Inteligencji, powstałą w ramach pilotażowego programu laboratoriów AI dla wybranych szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W uroczystości udział wzięła wiceminister Katarzyna Lubnauer.

Zainicjowany pilotażowy projekt, realizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z firmą Intel oraz partnerami technologicznymi: Dell, Lenovo, HP i Microsoft, ma na celu wprowadzenie najnowszych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji do polskiego systemu edukacji.

Wprowadzamy nowoczesne narzędzia, aby młodzi radzili sobie w nowym, zmieniającym się świecie. Świecie, który wymaga nowych umiejętności, w tym umiejętności współpracy z technologiami sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach

– powiedziała sekretarz stanu Katarzyna Lubnauer.

Niedawno rząd przyjął Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji, dokument będący kamieniem milowym KPO. Powstał on w wyniku szerokich konsultacji z podmiotami związanymi z edukacją. Otrzymaliśmy kilka tysięcy ankiet, które wskazały, czego szkoły potrzebują w zakresie cyfryzacji. Dokument ten będzie podstawą rozwoju cyfrowego edukacji

– podkreśliła.

W ramach pilotażu pracownie Sztucznej Inteligencji otrzymały następujące szkoły:

  • Szkoła Podstawowa nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu,
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni,
  • I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wschowie,
  • VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku,
  • Technikum im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Poniatowej.

Pilotażowe wdrożenie laboratoriów Sztucznej Inteligencji (AI) w szkołach

Firma Intel we współpracy z MEN, Instytutem Badań Edukacyjnych oraz światowymi markami producentów komputerów: Dell, HP, Lenovo i Microsoft uruchomiła pilotażowy program laboratoriów AI w wybranych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Placówki uczestniczące w programie otrzymują zestaw specjalistycznego oprogramowania do nauki i realizacji projektów z wykorzystanie sztucznej inteligencji, wydajne laptopy, szafki do przechowywania i ładowania sprzętu oraz dostęp do usług chmurowych AI.

W projekcie przewidziano również szkolenia dla nauczycieli z zakresu wykorzystywania narzędzi sztucznej inteligencji w pracy z uczniami. Celem programu jest zapewnienie uniwersalnych rozwiązań, z których skorzystają zarówno szkoły miejskie, jak i wiejskie.

Polska była pierwszym krajem w Europie oraz jednym z trzech na świecie, w którym firma Intel rozpoczęła wdrażanie programów edukacyjnych Intel Digital. Od 2019 roku w Polsce przeszkolono ponad 250 nauczycieli oraz 5000 uczniów szkół średnich i techników, z których najlepsi osiągnęli sukcesy na międzynarodowym konkursie AI Global Impact Festival.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy